1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TEDAŞ temsilciliği kuruluyor
TEDAŞ temsilciliği kuruluyor

TEDAŞ temsilciliği kuruluyor

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nin organizasyonu ile  enerji zirvesi yapıldı. EMO Başkanı İslim Arıkan, Milletvekili Halil Mazıcıoğlu'nun...

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nin organizasyonu ile  enerji zirvesi yapıldı. EMO Başkanı İslim Arıkan, Milletvekili Halil Mazıcıoğlu'nun gayretleriyle Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde TEDAŞ temsilciliği kurulacağı müjdesini verdi.

Ankara'da yapılan toplantıya TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, TEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Orhan Gayretli, TEDAŞ Toroslar Bölge Koordinatörü Faik Mutlu, TEDAŞ AKEDAŞ Kahramanmaraş Bölge Koordinatörü Muharrem Kalkan, Toroslar EDAŞ Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Unsu, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Enerji Müdürü Erdal Günden,  Gaziantep Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Mühendisleri ile serbest çalışan Elektrik, Elektronik Mühendisleri katıldı. 

 

SORUNLAR KONUŞULDU 

 

EMO Başkanı İslim Arıkan, toplantıda tespit edilen ve yaşanan sorunlarla ilgili konuştu. Enerji temini, proje ve kabul işlemlerinde sıkıntı yaşandığını belirten Arıkan, "Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen yetki ile; Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde bulunan işletmelerde,  630 kVA ve altındaki güçler için geçici kabul işlemleri Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından gerçekleşmekte, ancak 630 kVA üstündeki güçlerin geçici kabul işlemleri Adana TEDAŞ tarafından yapılmaktadır. 630 kVA üstündeki işlemlerin Adana’da yapılması, bundan dolayı da TEDAŞ tarafından tespit edilen ve düzeltilmesi istenen hatalı hususların anında çözülememesi,  geçici kabul işlemlerinin geç olması, Sanayiciye enerjinin geç verilmesine sebep olmaktadır. Bu durum bir Sanayi şehri için kabul edilebilir bir durum değildir. TEDAŞ Temsilciliğimizin Gaziantep’te kurulmasını istiyoruz" dedi. 

 

 DEVİR İŞLEMLERİ ÇÖZÜLMEDİ 

 

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilen yetki ile bazı sorunların yaşandığına dikkat çeken Arıkan, "Gaziantep İli sınırları içerisinde bulunun tüm güçlerindeki enerji temini, proje  ve kabul işlemlerinin EnerjiSA tarafından yapılmaktadır. EnerjiSA ile birçok toplantılar yapılmıştır.  Toplantılarda dile getirdiğimiz hususların bazıları çözülmüştür. Ancak  Enerji müsaadeleri, proje, geçici kabul işlemleri, sayaç ilk endeks alma işlemleri ve abonelik işlemlerinin uzun süreler aldığını bu durumun hizmet alınmasında gecikmelere yol açtığı  gibi kaynak israfına da sebep olduğu göz önüne alınarak bu sürelerin minimuma indirilmesi gerekir. Kamu ve  3. Şahıslardan devir işlemleri çözülememiştir. Trafo beton köşkünü yapan, yer altı kablosu döşeyen yatırımcının  yatırımlarını geri alması konusu belirsizliğini korumaktadır. Ayrıca İlimizde yaşanan enerji kesintilerine müdahale süresinin kısalmasını istiyoruz. Bu konuda EnerjiSA yetkililerinden açıklama bekliyoruz" diye konuştu. 

 

TANEN YILDIZ'LA GÖRÜŞTÜLER 

 

Sorunları dinleyen Komisyon Başkanı Halil Mazıcıoğlu, toplantı sırasında Enerji Bakanı Taner Yıldız ile görüştü.  Mazıcıoğlu, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü bünyesinde bulunan 630 kVA ve üstü güçlerde, geçici kabul işlemlerinin Gaziantep’te yürütülmesi için, Gaziantep’te  Tedaş Temsilciliği kurulması talebimizi ileterek müjdeyi  verdi. Toplantı sonunda TEDAŞ Genel Müdürü Mazıcıoğlu’nu arayarak Temsilcilik kurulacağını bildirdi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum