1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşı toprağı altın oldu
Taşı toprağı altın oldu

Taşı toprağı altın oldu

Zirve Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemal Geneş, Türkiye’de hemen hemen herkes tarafından bilinen ve İstanbul’u tanımlayan...

A+A-

Zirve Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemal Geneş, Türkiye’de hemen hemen herkes tarafından bilinen ve İstanbul’u tanımlayan "taşı toprağı altın" söyleminin artık Gaziantep için söylendiğini ve kentte emlak fiyatlarının yüzde yüze yakın bir artış gösterdiğini söyledi. Geneş, özellikle Suriye’den Gaziantep başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok kesimine göç eden ve maddi olanakları gayet iyi olan kesimlerin, bu bölgelerden normal değerlerinin çok çok üzerinde ev almalarının bu durumu tetiklediğini anlattı. 

 GÖÇ TETİKLİYOR

 Gaziantep’teki emlak fiyatlarının önlemez bir yükseliş gösterdiğini ve bu yöndeki seyrin aralıksız bir şekilde devam ettiğini açıklayan Geneş, “Gaziantep’te ev, arsa ve kira değerlerindeki artış son birkaç yıllık süreçte hız kazandı. Özellikle yanı başımızda yaşanan Suriye’deki iç savaş bu süreçte temel etken oldu. Suriye’den alınan aşrı göç kentteki kira fiyatlarını müthiş derecede yukarı çekti.” dedi. 

 ARZ - TALEP'DE CİDDİ DENGESİZLİK VAR 

Kentin normalin çok üzerinde göç almasının arz-talep oranında da dengesizliğe yol açtığını vurgulayan Geneş, “Alınan göçle aynı oranda boş ev bulmak çok zor. Bu nedenle hazırda bulunan boş evler dolunca arz-talep oranında ciddi bir dengesizlik ortaya çıkıyor. Böyle olunca da yeni yapılan evlerde ciddi artışlar gözlenebiliyor” dedi. Geneş,  oluşan dengesizliğin ev almak isteyenlerin önüne güçlükler çıkardığını belirtti.  

KİRACILAR MAĞDUR

Bu durumun kira ücretlerinin de yukarı doğru bir seyir izlemesine yol açabileceğini ifade eden Geneş, “Yüksek fiyat veremeyecek durumda olup ev alamayanlar mecburiyetten kiralık dairelere yöneliyorlar. Bu durum doğal olarak orada da fiyatlarda artış gözlenmesine yol açıyor” diye konuştu. Göç nedeniyle nüfus yoğunluğunun da giderek arttığına değinen Geneş, fiyatların bir nebze olsun düşebilmesi için yeni ve daha geniş yerleşim alanlarının oluşturmasının gerektiğini ama bu konuda çok yavaş davranıldığını söyledi. Bu yavaşlığın da doğal olarak mevcut yerleşim alanlarında yığılmalara, yığılmaların da fiyat artışlarına yol açtığını vurguladı. 

YENİ İMAR ALANLARI AÇILMALI

 Geneş, bu yığılmalarının önlenebilmesi için yeni imar alanlarının belirlenmesiyle birlikte bu alanlardaki alt ve üst yapı başta olmak üzere tüm sosyal donatıların eksiksiz tamamlanması gerektiğinin altını özellikle çizdi. Geneş, bu unsurların dışında kentsel dönüşümün gerektiği kadar başarılı uygulanamadığını ama bu başarısızlığın tersine çevrilmesi halinde olumlu gelişmelerin yaşanabileceğini de belirtti. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.