1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşeronlara kötü haber
Taşeronlara kötü haber

Taşeronlara kötü haber

DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, taşeron işçilerin büyük bölümünün kadro alamayacağını söyledi.

A+A-

 Güdücü, "Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) ve bağlı ortaklıklarında çalışan taşeron işçiler kadroya alınmayacak. Ayrıca Belediyeler, il öz el idareleri ve bağlı kuruluşlarında çalışanlar ise kamu işçisi olarak kadroya alınmayacak. Bu işçiler belediye şirketlerinde işe alınacak" dedi.

KADROYA ALINACAKLAR

KHK ile tüm taşeron işçilere kadro verilmediğini belirten Güdücü, "Sadece 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamında (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kurum ve kuruluşlarda taşeron işçi olarak çalışanlar kamuda daimi işçi olarak kadroya alınacak. Genel Bütçe Kapsamındaki Kamu İdareleri başlıklı (I) sayılı cetvelde TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Bakanlıklar, çeşitli Genel Müdürlükler, Komutanlıklar, Devlet Personel Başkanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu gibi bazı idareler yer alıyor. (II) sayılı Özel Bütçeli İdareler başlıklı cetvelde YÖK, üniversiteler ve yüksek teknoloji enstitüsü ve Devlet Tiyatroları gibi çeşitli özel bütçeli kuruluşlar sıralanıyor. (III) sayılı Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlar başlıklı cetvelde ise RTÜK, SPK gibi kurumlar yer alıyor. (IV) sayılı cetvel ise Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü'nü kapsıyor. KHK ile bu kurum ve kuruluşların yanında bazı kamu kuruluşları da kapsam alındı. Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü, Kalkınma Ajansları, Kanunla Kurulan Fonlar ve Kefalet Sandıkları, Mili Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanlığı, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları, Şeker Kurumu. Bu kurum ve kuruluşlarda taşeron işçisi olarak çalışanlar geçiş için getirilen şartları tamamladıklarında daimi kamu işçisi olarak kadroya alınacaklar" diye konuştu.

KİMLER KADRO'YA ALINMAYACAK?

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) ve bağlı ortaklıklarında çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmayacağını belirten Güdücü kadroya alınmayacaklarla ilgili şu bilgileri verdi:"Belediyeler, il öz el idareleri ve bağlı kuruluşlarında çalışanlar ise kamu işçisi olarak kadroya alınmayacak. Bu işçiler belediye şirketlerinde işe alınacak. Öte yandan kadroya alınacak taşeron işçileri sadece "personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalıştırılanlar" olacak. Anahtar teslimi ihale yoluyla kamudan iş alan şirketlerde çalışanlar kadroya alınmayacak. İhalesinde personel gideri yüzde 70'in altında olan işçiler ile mal yapım ve danışmanlık ihalelerinde çalıştırılan işçiler de kadroya alınmayacak. KİT'lerde çayışan taşeron işçileri kadro yok. Yine personel ihalesi kapsamı dışında kalanlara kadro yok. Ayrıca yerel yönetimlerde çalışan taşeron işçilere kamu işçisi kadrosu yok." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.