1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Taşdoğan'dan Şiddet ve deprem uyarısı
Taşdoğan'dan Şiddet ve deprem uyarısı

Taşdoğan'dan Şiddet ve deprem uyarısı

*Çiçekler içme suyu ile mi sulanıyor?

A+A-

*İmar tadilatları masum değil

MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, düzenlediği basın toplantısında iki önemli konuyu gündeme getirdi. Bunlardan biri sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olayları, diğeri deprem haritasının güncellenmemesi ve şehrimizde deprem anında toplanma alanlarının belirsizliği…. Taşdoğan, Gaziantep'in 3. deprem bölgesinde olduğunu fakat, 2011 yılında tespit edilen, fay hattının önemli risk unsurları oluşturduğuna dikkat çekerek, "Yeni deprem haritasının güncellenmemesi deprem riskinin gerçek boyutlarının fark edilmesini engellemektedir" dedi.

ŞİDDET ARTTI

Son zamanlarda doktorlara ve sağlık çalışanlarına yönelen şiddetin hem oranları hem de dozajının arttığını belirten Taşdoğan, "3,5 yılda 32 bin doktor ve sağlık çalışanı, hasta ve yakınları tarafından şiddet gördü. Sağlık sistemindeki aksaklıkların sorumlusu sağlık çalışanları olmadığı halde mağduru sağlık çalışanlarıdır. Son 9 ayda sağlık çalışanlarının 642’si fiziksel şiddete, 5 bin 165’i sözel şiddete ve bin 185’i de hem sözel hem de fiziksel şiddete uğradı. Şiddet vakalarının üçte biri fiziksel şiddet içeriyor. Yüzde 60’ı da hekimlere yönelik şiddeti içeriyor" dedi.

DÜZENLEME YAPILMALI

Mesleğini yaparken şiddete uğradığı için hayatını kaybedenler olduğunu belirten Taşdoğan, "Dikkat çekici bir başka nokta da hasta ya da hasta yakınlarının doktorları şikayet ettiği SABİM hattı. Böyle bir şikayet üzerine hakkında soruşturma açılan Dr. Melike Erdem bu nedenle yaşamını yitirdi. Bütün özveri kıymetinin olmadığı ile karşı karşıya kalınmasına neden olan SABİM ile ilgili de bir düzenleme yapılmalıdır. Sadece yasal düzenlemeyle çözülemez elbet, ama eğer şiddet sonrasında cezalandırma olmazsa diğer faktörlerle bir araya geldiğinde teşvik edici oluyor" diye konuştu.

CEZALAR CAYDIRICI OLMALI

Sağlık çalışanlarına şiddetin önüne geçilmesi için cezaların caydırıcı olması gerektiğini de belirten Taşdoğan şunları dile getirdi:"Şiddet yapanlar hemen bırakılıyor. Basit adli olay olarak değerlendiriliyor. Akşam tutulup sabah bırakılıyor, nöbetçi mahkemeye kadar devam etmiş. Neticesinde çok az kayda değer olmayacak kadar az sayıda ceza almalar var. Sağlık kurumlarında sağlık çalışanına şiddet uygulandığında 2-4 yıl arasında bir ceza talep ediyoruz. Eğer şiddet nedeniyle sağlık hizmeti aksarsa cezanın yarım misli artırılması önerimiz de mevcuttur. Bu vesileyle Dr. Ersin Arslan Hastanesi ve Hatem Hastanesi’nde yaşanan şiddet olaylarını kınıyor, şiddete uğrayan arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Sorumlulara ise gereken cezanın verilmesini hususunda takipçi olacağımızı da bildiririz."

DEPREM HARİTASI

Gaziantep’in deprem haritasının henüz yenilenmediğini, toplanma alanlarının ise belirsiz olduğunu belirten Taşdoğan şöyle konuştu: "Gaziantep, Türkiye'nin en önemli tektonik hatlarından biri olan Doğu Anadolu Fay Hattının etki alanı içinde İlimiz merkezi bu fay hattına yaklaşık 40-45 km mesafede, bu fay hattında her yıl yaklaşık olarak 1-1.5 cm civarında bir kayma meydana gelmektedir. Verilere göre büyük deprem olarak nitelendirilen büyüklüğü 7 ve üzerinde bir deprem 1513 yılından bu yana meydana gelmemiştir. Fay hattının bu kesiminde yaklaşık olarak 500 yıldır büyük deprem meydana gelmemesi, 4-5 m civarında gerilme veya sıkışma olabileceğine işaret etmektedir. Böyle bir sıkışma büyüklüğü 7 ve üzerinde bir deprem olabileceği ihtimalini her zaman canlı tutmaktadır. "

3. DERECEDE DEPREM BÖLGESİ

'En son 1996 yılında güncellenen deprem haritasına henüz el değmemiştir' diyen Taşdoğan, "Mevcut deprem haritalarına göre Gaziantep kent merkezinin 3. Derece Deprem Bölgesi olarak görünmesi Gaziantep’te deprem tehlikesi bulunmadığı yönünde bir algı oluşturmaktadır. Fakat 2011 yılında tespit edilen ve az önce bahsettiğim fay hattı önemli risk unsurları oluşturmaktadır. 2015 yılında tamamlanacağı duyurulan yeni deprem haritasının güncellenmemesi deprem riskinin gerçek boyutlarının fark edilmesini engellemektedir. Bu konuyla ilgili gerekli çalışmaların biran önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu deprem haritası güncellenmenin ardından vatandaşlarla paylaşılmalıdır. Deprem esnasında toplanma alanları ise herkesin bileceği şekilde düzenlenmeli ve paylaşılmalıdır. Toplanma yeri için nereyi önereceklerini bekliyoruz." dedi.

ÇİÇEKLER İÇME SUYUYLA MI SULANIYOR?

Su kesintilerinin olduğu şu günlerde bir konuyu merak ettiğini söyleyen Taşdoğan, "Bir sürü çiçek ekiyorlar, çimen ekiyorlar, kaldırımları genişletiyorlar, birtakım yeşillikler ekiyorlar, bunları içme suyuylamı suluyorlar? Gaziantep içmesuyuna, kullanılabilir temiz suya çok zor ulaşan bir şehir. Yoksa bu kullanılabilir temiz suyu mu kullanıyorlar? Bunun maliyeti nedir? Bu konuda eğer evlerimizde sular akmazken yeşil alanlar kullanılabilir temiz suyla içmesuyla sulanıyorsa ayrı bir tartışma konusudur. Bu konuda GASKİ yetkililerinin cevap vermesini bekliyoruz" dedi.

İMAR TADİLATLARI MASUM DEĞİL

Bir Gazetecinin imar yolsuzluklarıyla ilgili sorusu üzerine Taşdoğan, "İmar yolsuzluğu  AKP'li belediyelerin yerel idare yaptığı her yerde var. Bugün belediye meclislerinden geçen, merkez ilçelerden ve büyükşehirden geçen bir çok değişiklik imar tadilat değişikliğidir. Meclisler tamamen imar tadilat değişikliğine endekslenmiş durumdadır. Bu kadar imar tadilat değişikliğinin masum olduğunu kimse kimseye anlatmasın" dedi.

GÖREV BÖLÜMÜ YAPILDI

Taşdoğan il kongresinin ardından yönetim kurulunda yeni görev dağılımının yapıldığını belirtti. Buna göre, İl başkan vekilliğine Mehmet Dağdelen, İl Sekreterliğine Rıdvan Küççük, İl Muhasipliğine Süleyman Akdemir, Teşkilat İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığına Ökkeş Şentürk, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Bürokrasiden Sorumlu il Başkan Yardımcılığına Bekir Yağız, Sanat, Spor, Sağlık ve Sosyal Faaliyetlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığına Ali Taşdelen, Seçim İşleri, Sosyal Medya ve İletişim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığına İhsan Çılğın, Hukuk İşlerinden Sorumlu il Başkan yardımcılığına Av.Mehmet Uğur Beyazlar, Basın Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu il başkan yardımcılığına Mezine Sırakaya, Kadın Aile ve Engelsiz Yaşam Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığına Meral Özdemir, Ülkücü Kuruluşlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığına Mehmet Yılgın, Kent Konseyi ve STK'lardan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığına Av. Ender Taşdoğan,AR-GE, Eğitim ve Strateji Planmadan Sorumlu İl Başkan yardımcılığına Muzaffer Çelik, Siyasi Partiler ve Politikalarının Takibinden Sorumlu il Başkan Yardımcılığına Ahmet Karataş, Meslek Kuruluşlarından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığına Berat Geyit, İş Dünyasından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığına Veysel Tatu, Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığına Necati Ekinci getirildi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.