1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarım konuşulacak
Tarım konuşulacak

Tarım konuşulacak

Türkiye'nin dört bir yanından işadamı MÜSİAD'ın organize ettiği Tarım ve Hayvancılık sektörü ile ilgili istişare toplantısı için geliyor.

A+A-

 Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın da katılacağı istişare toplantısı 10 Kasım'da başlayacak ve iki gün sürecek.  MÜSİAD Şube Başkanı Mehmet Çelenk, "Bu toplantı için birçok iş insanı şehrimize gelecek. Bu şehrimiz için büyük bir avantajdır. Şehrimizi anlatma fırsatı bulacağız” dedi. 

YENİ HİZMET BİNASI DA AÇILACAK

10-11 Kasım tarihlerindeki toplantının hizmete yeni açılacak binada yapılacağını anlatan Çelenk, “10-11 Kasım tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık sektörünün Türkiye istişare toplantısı MÜSİAD Gaziantep şubemizde yapılacak. Bu hem bizim hem de şehrimiz için çok önemlidir. Hem açılışımız hem de bu sektör toplantısı gerçekleşecek. Daha önce Gıda Tarım ve Hayvancılıkta ihracat yapan bir ülkeydik, şimdi bunları ithal eden durama geldik. Buradaki yanlışları masaya yatıracağız. Sektörün eksikleri, yapılması gerekenler bunların konuşulup rapor edilerek, ilgili kişilere sunulması buna yönelik çalışmalar sürdürülecek. Bu toplantı için birçok iş insanı şehrimize gelecek. Bu şehrimiz için büyük bir avantajdır. Şehrimizi anlatma fırsatı bulacağız” şeklinde konuştu.

BİNAYI FAKIBABA AÇACAK

Çelenk, açılış törenine Bakan Fakıbaba'nın yanı sıra MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Yaşar Sekizkardeş'in de katımını beklediklerini kaydetti. İstişare toplantıları nedeniyle bölgede bulunacak çok sayıda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bürokratı ile akademisyenlere ev sahipliği yapacaklarını hatırlatan Çelenk, “11 Kasım Cumartesi günü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla binamızın açılışını yapacağız. Biz bu binaya çok emek verdik” dedi.

BURADA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

“Gaziantep için önem arz ediyor” diyen Çelenk, “İlim, bilim ve toplantı salonumuz, rehberlik ve danışma merkezsimiz ile birlikte  burada yapacak çok işimiz var. Binayı hamdolsun tamamladık.  Ama en önemlisi içini doldurmak. Bu binanın hakkını vermenin önemi içerisinde olacağız. Yönetim kurumlarımız ve üyelerimizle birlikte. Bunu duyurmayı arz ederiz. Gıda ve Tarım ve Hayvancılık sektörünün, Türkiye istişare toplantısı, Gaziantep şubemizde yapılacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba ile açılış törenimizin akabinden sonra sektör toplantısı yapılacak” şeklinde konuştu.

İHRACAT YAPARKEN ARTIK İTHAL EDİYORUZ

Gıda, tarım ve Hayvancılığın kaybolmuş bir sektör olduğunu anlatan Çelenk, “Daha öncesinde canlı hayvan ihracatı, buğday ve habubat ihracatı yapıyorduk. Bugün biz bunları ithal eder duruma geldik. Burada bir yanlış var. Bunların sorgulanması, bunun masaya yatırılması ile ilgili Türkiye’nin dört bir yanından sektör mensubu üyelerimizin katılımlarıyla, sektörün problemleri, eksiklikleri aksaklıkları, neler yapılabilir, nasıl karşılanabilir, nasıl bir adım atılabilir. Bunların enine boyuna konuşulup rapor edilmesi gerekiyor. Bakanlıkların ve müşteşarlıkların buraya gelip, en yetkili kişiler tarafından dinlenilip, bununla ilgili raporların sunulmasına yönelik çalışmalarımız sürdürülecek. Biz tabi, daha güçlü bir katışlım sağlamak ve bunun önemini anlatmak için buna benzer MÜSİAD’ımızın, her bölgenin kaynaklarına ve değerlerine göre bu toplantılar devam edecek. Her ilimizde her şubelerde bu konular ele alınacak.”  

TARIM ARAZİLERİ KORUNMALI

 Çelenk, “Tarım arazilerinin, korunmasından yanayız. Bütünleştirilmesi, toplulaştırılması bağlamında çalışmalar yapılıyor. Fakat burada kavram karmaşaları var. Tarım alanları milyonlarca yılda oluşan bir değer. Konut ve imar planlarının, tarım alanlarından tamamen ayrıştırılması lazım. Biz tarım ve hayvancılık ülkesiyiz. Bu konuda birçok yanlış politakalar uygulandı. 2 yıl önce 2 katlı tırlarla sürekli buğday ihracatı yaparken, bugün iş terse döndü. Kendi kendine yetebilen ülke durumundayken ithal yapan ülke haline dönüştük” ifadesini kullandı. AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.