1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TARİFELERDE YENİ DÜZENLEME
TARİFELERDE YENİ DÜZENLEME

TARİFELERDE YENİ DÜZENLEME

Gaziantep'te doğalgazda 8 yıldır uygulanan sıfır tarife uygulamasının sona ermesinin ardından, doğalgaz  faturaları kabarık gelmeye başladı. ...

A+A-

Gaziantep'te doğalgazda 8 yıldır uygulanan sıfır tarife uygulamasının sona ermesinin ardından, doğalgaz  faturaları kabarık gelmeye başladı.  Doğalgazın yanısıra elektrik de zamlandı. Elektrikte yüzde 6.9'lik zammın yanısıra, daha önce ayrı ayrı gözüken kayıp-kaçak, iletim ve sayaç okuma bedeli artık dağıtım bedeli altında alınıyor. Vatandaşlar daha önce ödedikleri dağıtım bedelinin bir anda katlanmasına tepki gösteriyor.

1 ŞUBAT'TA SONA ERDİ

 

GAZDAŞ Gaziantep Bölge Müdürü Muzaffer Yalçın, 24 Şubat 2006’dan bu yana, kamu adına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) denetiminde yürüttükleri doğal gaz dağıtım faaliyetlerinin ilk sekiz yılının dolduğunu belirterek, "Bu süre zarfında taahhüt ettiğimiz sıfır tarife uygulaması, yeni tarifenin yürürlüğe girdiği 1 Şubat 2015 tarihi itibariyle sona ermiştir" dedi.

 

YENİ TARİFE

 

Doğal gaz dağıtım piyasasının 4646 sayılı Doğal gaz Piyasası Kanunu’nda yapılan düzenleme ile Türkiye genelinde tarifesi belirlenen 70 dağıtım bölgesi arasında Gaziantep'in de bulunduğunu belirten Muzaffer Yalçın, "Kanun   gereği ilk sekiz yıllık hizmet süresini dolduran dağıtım şirketlerine yetkili mercilerce yeni tarifeler verilmektedir.  Gaziantep Bölgesi Dağıtım Şirketimize,  24 Şubat tarihinde bu süreyi doldurması itibarıyla, 1 Şubat 2015’ten itibaren geçerli olmak üzere yeni tarife bildirilmiştir" dedi. 

 

DOĞALGAZ BEDELİNE İLAVE EDİLİYOR

 

1 Şubat 2015’ten, 31 Aralık 2016’ya kadar geçerli olan bu tarifenin belirlenmesi ve hangi tüketim grubunun ne kadar tarife alacağı konularında, ülke genelindeki diğer dağıtım şirketleri için de geçerli olduğu gibi GAZDAŞ’ın da herhangi bir yetkisinin bulunmadığını dile getiren Yalçın şunları söyledi:"Bu tarife, GAZDAŞ Gaziantep Bölgesi olarak, bugüne kadar gerçekleştirilen yatırımın ve hizmetlerin karşılığı olup, doğal gaz faturalarında her metreküp doğal gaz bedeline ilave edilmektedir."

 

GAZİANTEP'TE EN UCUZ DOĞALGAZ TÜKETİLDİ

 

Doğal gaz dağıtım faaliyetlerinin kamu adına özel sektör adıyla yapıldığını, geçtiğimiz sekiz yıl boyunca, sıfır tarife uygulamasının 70 yerleşim biriminden aralarında Gaziantep’in de bulunduğu 10 bölgede yapıldığını hatırlatan Yalçın, "Bu uygulama kapsamında doğal gaz arzı sağladığımız Gaziantep’te 2006’dan bu yana ülke genelinde diğer bölgelere kıyasla en ucuz doğal gaz tüketilmiştir" diye konuştu.

 

TARİFELERDE YENİ DÜZENLEME

 

EPDK tarafından tarifelerde yeni bir düzenleme yapıldığını, 01 Şubat 2015’ten 31 Aralık 2016’ya kadar uygulanacak olan bu tarifenin, Türkiye genelindeki diğer dağıtım şirketlerinde olduğu gibi kanun ve mevzuat çerçevesinde GAZDAŞ Gaziantep Bölgesi’nde de geçerli olduğunu söyleyen Yalçın, "EPDK tarafından belirlenen tarife ile birlikte dağıtım şirketimiz yatırım ve hizmet faaliyetlerine devam edecektir. " dedi.

 

GAZDAŞ Gaziantep Bölge Müdürü Muzaffer Yalçın, GAZDAŞ’ın doğal gaz fiyatını belirleme yetkisinin olmadığını, fiyat belirleme yetkisinin BOTAŞ’a ait olduğunu belirtirken, " Her aya yönelik fiyat içindeki sistem kullanım bedeli ÜFE oranında güncellenmektedir" dedi.

ÜFE ORANINA GÖRE GÜNCELLENİYOR

 

01.02.2015 tarihinden itibaren sm³ bazında konutlar için sunulan fiyatlar  şöyle:

 

KONUT (sm3, KDV DAHİL)

 

ŞUBAT 15 1,23906254

MART 1,2395756

NİSAN  1,242294607

MAYIS 1,24454128

HAZİRAN 1,247633

TEMMUZ 1,250067

AĞUSTOS 1,250622

EYLÜL 1,24991

EKİM 1,252081

KASIM 1,255505

ARALIK 1,25505

OCAK 1,251831

DAĞITIM BEDELİNDE ARTIŞ

 

Elektrik faturalarında daha önce ayrı ayrı gözüken kayıp-kaçak, iletim ve sayaç okuma bedeli, artık dağıtım bedeli altında alınıyor. Daha önce ödedikleri dağıtım bedelinin bir anda katlanmasına vatandaş tepki gösteriyor. Dağıtım bedeli adı altında toplulaştırılan kalemdeki toplu artış oranı yüzde 10.4 (Meral KINACILAR)

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.