1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TAPU HARÇLARI DÜŞMELİ
TAPU HARÇLARI DÜŞMELİ

TAPU HARÇLARI DÜŞMELİ

İnşaat sektöründe duraganlık devam ediyor.

A+A-

Sektör temsilcileri, konut kredi faizlerinin birin altına düşürülmesinin ve KDV indiriminin sektöre bir nebze hareketlilik getirsede, bununda yeterli olmadığını, sektörün canlanması için tapu harçlarında da indirime gidilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, "Yüzde 4 gibi olan tapu harçlarının yüzde 2'lere düşürülmesi lazım. Çünkü tapu harcı alımda satımda ciddi rakam tutuyor" derken, İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk ise, "Tapu harçlarında düşüş olursa insanlar aldıkları daireyi gerçek değerinde bildirirler. Burada herkes kazanır" dedi.

APA:FAİZLER YİNE YÜZDE 1'İ BULUYOR

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, inşaat sektörünün 15 Temmuz'dan sonra durağan bir döneme girdiğini belirterek, "O gece ülkemiz çok büyük badire atlattı. Toparlama hepimizin beklentisiydi, faizleri birin altına indirme kararıyla biraz hareketlenme oldu. Ama bu yetmiyor. Bu faizler bankaların dosya masrafları vs. ile birlikte yine 1'i buluyor. Faizlerin masraflarla birlikte 0.70- 0.80"e çekilmesi sektörü daha da hareketlendirir. Faizlerin düşmesiyle birlikte ilerleme var ama geçmiş yıllara göre kıyas ettiğimizde daha düşük rakamlarda seyrediyor" dedi. 

CİDDİ RAKAM TUTUYOR

KDV indiriminin sektöre hareketlenme getirdiğini, ancak tapu harçlarında indirim istediklerini belirten Apa, "Tapu harçlarında indirime gidilmesi hem devletin gelirini artıracak, hem de piyasayı hareketlendirecek. Yüzde 4 gibi olan tapu harçlarının yüzde 2'lere düşürülmesi lazım. Çünkü tapu harcı alımda satımda ciddi rakam tutuyor" diye konuştu. 

MALİYETLER YÜKSEK

Gaziantep'te çok ciddi daire stoğunun olmadığını da ifade eden Apa, fiyalarda da ciddi düşüşler olmadığını söyledi. Apa, "Maliyetler belli. Arsa yüzünden maliyetler yüksek. Arsa paylarının yüksekliğinden dolayı sektörde konut fiyatlarında ciddi indirimler beklemiyoruz, ancak gevşeme var" dedi. 

PİYASA DURGUN

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk ise sektörün sıkıntılı olduğunu, hala bir açılma olmadığını belirterek, "Faizlerin düşmesi müşterileri heyecanlandırdı ama piyasa durgun. Bölgemiz sıkıntılı. İnsanlar korkuyor. Gaziantep büyüyor, ama potansiyelimiz var, biraz morale güvene ihtiyacımız var. Kar marjı çok düştü. Herkes izlemede. İhtiyacı olan alıyor, yatırım amaçlı almıyor. Sektörün canlanması için insanların yatırım amaçlı daire alması gerekir. Konut stoğu çok fazla. Her yerde satlık daire var. Karataş, Beylerbeyi'nde stok çok" dedi.

FİYAT DÜŞÜŞÜ YOK

İnsanların bitmiş daire tercih ettiğini, sıfır dairelere girenlerin sayısının azaldığını belirten Çeliktürk, "İnsanlar ne olacağı belli olmaz, geçip daireme oturayım diyerek bitmiş daire alıyor. Sektörde fiyat düşmesi yok. Belediye ihaleler açtı. Metrekaresi yüksek fiyatlara gitti. Daire fiyatının düşmesi için ya müteahhit zor durumda olmalı ya da arsaları ciddi düşürmemiz gerekiyor" dedi. 

TİCARETİ ETKİLİYOR

Tapu harçlarında düşüş istediklerini de dile getiren Çeliktürk şunları söyledi: "'Tapu harçlarında düşüş olursa insanlar aldıkları daireyi gerçek değerinde bildirirler. 100 milyarlık daire alıyorsunuz 2 milyar alıcı, 2 satıcıdan devlet vergi alıyor. Aslında bu dairenin değeri 300 milyar. Harç düşürülse, insanlar, belediye rayici gerçek değerlerini gösterir. Belediyelerde o rayice göre emlak vergilerini alırlar. Tapu harçlarının düşürülmesi hem devletin hem kullanıcıların lehine. Belediyelerde 100 milyar görünen daire gerçekte 300 milyar. Tapu harçları yüksek olduğu için belediyenin minumum değerinde gösteriyorlar. Tapu harçları düşerse herkes o zaman rayicinden alıp satar. Tapu harçları çok yüksek. Bu da ticareti etkiliyor" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum