1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TANITIMI YAPILDI
TANITIMI YAPILDI

TANITIMI YAPILDI

Yiyecek ve içecek sektörünün yıllardır özlemini duyduğu Milli Kart Projesi hayata geçirildi. Milli Park Projesi sayesinde esnafın yüzü gülecek, komisyon...

A+A-

Yiyecek ve içecek sektörünün yıllardır özlemini duyduğu Milli Kart Projesi hayata geçirildi. Milli Park Projesi sayesinde esnafın yüzü gülecek, komisyon oranları sıfıra indirilecek, ayrı bir pos makinası ve masraf  gerektirmeyecek. Hayata geçirilen Gusto ve Ahikart sayesinde esnafı büyüyecek

TANITIMI YAPILDI

Türkiye Lokantacılar Kebapçılar Köfteciler  Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu ve Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Baklavacılar Tatlıcılar Pastacılar Odası’nın işbirliği sonucu hayata geçen Gusto kartın tanıtımı Kelebek Lokantası'nda yapıldı. Türkiye Lokantacılar Kebapçılar Köfteciler Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı  Aykut Yenice, Mehmet Bayrakçı ve Yemek Net Yönetim Kurulu Başkanı Çelik Ören katıldığı toplantıda Gustokart ve Ahikart'ın esnaf için önemli bir adım olduğuna vurgu yapıldı.

BAYRAKÇI: BÜYÜK HAMLE

Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Baklavacılar Tatlıcılar Pastacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, ülkenin yıllardır özlemini duyduğu, yiyecek ve içecek sektöründeki esnafın yüzünü güldürecek Milli Kart Projesinin artık hayata geçtiğini söyledi. Bayrakçı, "Kartla birlikte ciddi adımlar atılacak. Komisyon oranlarını sıfıra indireceğiz ve ayrı bir pos makinası gerektirmeyecke. Kendi Milli Yemek kartımız Gusto Kart yıllık iki milyar dolar işlem hacmine sahip yemek kartların piyasasında tamamen esnaf teşkilatının gelenek görenek ve ticari ahlak değerlerine giöre hazırlanmıştır. Bu kartımız sayesinde esnafımız sadık müşteri portföyünü oluştururken, vatantaşlarımız aldıkları indirimlerle daha ucuza yemek giderlerini karşılamış olacaklar" dedi.

TOPLU ALIM GÜCÜNÜ KULLANACAĞIZ

Bayrakçı, bu hizmetin yanı sıra esnafın rahatlayacağını da belirterek, "Toplu alım gücünü kullanacağımız tedarik sistemini de oluşturarak Ahililk geleneğimizden esinlenerek, Ahi Kart'ı çıkardık. Bu kartla da esnaflarımız daha uygun fiyatlara ürün alacak ve karlılığı daha da artacak. Kısa süre içerisinde hizmete girmesi planlanan Gustokart ve Ahikart sayesinde esnafımız birlik olmanın gücüyle daha da büyüyecek, kartlardan elde edilen gelir yurtiçinde kalacaktır" diye konuştu.

YENİCE: KAYITDIŞI ÖNLENECEK

Türkiye Lokantacılar Kebapçılar Köfteciler  Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice ise,  ülke ekonomisine katkı sağlayacak "GustoKart ve AhiKart"ın sektördeki kayıtdışılığın önlenmesini sağlayacağını, turizm, sağlık ve güvenilir işletme kavramlarını yeniden tanımlayacağını söyledi.

YILLARDIR ÖZLEMİNİ DUYUYORUZ

Yıllardır özlemini duydukları, yiyecek ve içecek sektöründeki esnafın yüzünü güldürecek "Yerli ve Milli Kart" projesinin artık hayata geçtiğini dile getiren Yenice, şunları kaydetti: "Bu projenin hayata geçmesinden dolayı heyecanlı ve gururluyuz. Günümüzde yemek çeklerine ödediğimiz komisyonlar kar hadlerimizi aşarak aylık yüzde 10-12 oldu. İştah kabartan, yılda iki milyar dolar işlem hacmine sahip piyasa, diğer yatırımcıların da cazibe merkezi oldu ve çoğaldı. Ayrıca internet üzerinden birçok paket servis sistemleri türedi. İnternet üzerinden sağlanan bu siparişler için de aylık yüzde 12-14 komisyon vermeye başladık. Komisyon oranlarını sıfıra indirecek, ayrı bir pos makinesi ve masrafı gerektirmeyecek, ufak bir maliyetle kullanacağımız kendi milli yemek kartımız GustoKart'ı çıkardık."

KOLAY YÖNETİM

Esnafın GustoKart ile sadık müşteri profilini oluşturmanın yanında mobil uygulama sayesinde durgun saat ve günlerde kampanyalar düzenleyebileceklerini ve kendi pazarlama çalışmalarını kolayca yönetebileceğini belirten Yenice, "Halihazırda kullanılan yemek kartlarına alternatif olan GustoKart, Odebank işbirliğiyle hayata geçmiş, bir Debit Mastercard'dır. Yani, önceden yükleme yaparak üye iş yerlerinde kolaylıkla ödeme yapabileceğiniz bir karttır. GustoKart'ın tamamen yerli ve milli kart olması nedeniyle tercih edileceğini umuyoruz" diye konuştu.

KULLANIM BEDELİ 5 LİRA

İlk etapta 2 milyon GustoKart verilmesini hedeflediklerini aktaran Yenice, ilerleyen yıllarda bir dizi eklemelerle sayının artacağını kaydetti. Yenice, "Bizim sistemimizde sigorta, komisyon, kasko ve kargo ücreti gibi maliyetler yok. Sadece günlük kullanım bedeli karşılığı olan 5 lira var. Bunu da Eylül'e kadar hiçbir şekilde talep etmeyeceğiz" dedi.

SEKTÖREL KREDİ KARTI: AHİKART

Ahilik geleneğinden esinlenerek AhiKart'ı da çıkardıklarını aktaran Yenice, AhiKart'ın esnafın tedarik ve sarf malzemeleri tüketiminde kullanabileceği, anlaşmalı firmalardan iskonto, taksit, ve taksit erteleme gibi imkanların yanında kampanyalar dahilinde alışveriş yapabilecekleri sektörel bir kredi kartı olduğunu ifade etti.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.