1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tamamen istihbarat zafiyeti
Tamamen istihbarat zafiyeti

Tamamen istihbarat zafiyeti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 54 kişinin yaşamını yitirdiği, 94 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısında istihbarat zafiyeti olduğunu söyledi.

A+A-

 Kılıçdaroğlu, " Görünen  o ki ciddi bir istihbarat zaafiyeti var, ciddi bir yönetim boşluğu var. Eğer Ankara'da bir iddianamede IŞİD örgütünün Gaziantep'te düğünde saldırı yapacağı yönünde deliller varsa, bu deliller ortadayken, eğer Gaziantep'te bir düğünde patlama oluyorsa bu olayda tamamen istihbarat ve yönetim zafiyeti var demektir. Eğer tedbir alınmış olunsaydı bu patlamanın önüne geçilebilirdi. Üstelik daha önce bir Twıtt atıldığı da biliniyor. İddianameye giren gerçeklere rağmen bir istihbarat zafiyeti var. Bu istihbarat ile Türkiye'nin terör olaylarını çözme şansının olmadığı anlaşılıyor" dedi. 

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ'NDEN CANLI YAYIN

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyeti daha sonra Zeugma Mozaik Müzesi’ne giderek burada gazetecilere açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Devlet dediğiniz kurumun bütün olaylara hakim olması, liyakatla yönetilmesi lazım. Bu olaylar olmadan önce istihbarat bilgisini alıp olayları topluma, insanlara yaşatmadan önlemesi lazım. Görülen o ki ciddi bir istihbarat zafiyeti var, ciddi bir yönetim boşluğu var. Umarız hükümet bütün bunlardan ders çıkarır" dedi.

ACI TABLO

Kılıçdaroğlu, canlı bomba saldırısında ölenlere rahmet diledi ve Kilis'e roketler düştüğünü ve şehitler bulunduğunu hatırlatarak şöyle dedi:"Doğu'dan yine acı haberler geldi. Biri üsteğmen olmak üzere şehitlerimiz var. Kilis'e düşen mermiler var. Bütün bunlara baktığımız zaman gerçekten de son derece üzgünüz. Yakınlarını kaybeden aileler emin olun duyduğumuz şeyleri bize tekrar ifade ettiler; 'Biz bu acıları yaşıyoruz başkaları bu acıları yaşamasın ne olursunuz önlemini alın' diye. Tüm bu olaylar olurken bir şey unutmayalım; devlet dediğiniz kurumun bütün olaylara hakim olması lazım, liyakatla yönetilmesi lazım. Bu olaylar olmadan önce istihbarat bilgisini alıp olayları topluma, insanlara yaşatmadan önlemesi lazım. Görünen o ki ciddi bir istihbarat zafiyeti var, ciddi bir yönetim boşluğu var. Umarız hükümet bütün bunlardan ders çıkarır ve bir daha bu tür acı tablolar toplumun önüne konulmaz."

CANLI YAYINDA NELER SÖYLEDİ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zeugma müzesinde NTV'de canlı yayına bağlandı. Kılıçdaroğlu, 54 kişinin öldüğü patlamada istihbarat zafiyeti olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Eğer Ankara'da bir iddianameye IŞİD örgütünün Gaziantep'te düğünde saldırı yapacağı yönünde deliller varsa, bu deliller ortadayken eğer Gaziantep'te bir düğünde patlama oluyorsa istihbarat zafiyeti var demektir. Bu anlamda Türkiye bürokratik anlamda kendisine bir çeki düzen vermek zorunda. Gaziantep militanların, cihatçı örgütlerin buraya gelip Suriye'ye geçiş yaptıkları yerdir. Devleti yönetirken riski önceden görüp, oluşmadan önlem almak gerekir. Biz insanlar öldükten sonra ağıt yakıyoruz son olur diyoruz, lanet ediyoruz" dedi.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN OYUNLAR OYNANIYOR

Hükümet yetkililerinin Türkiye üzerinde oyunlar oynanıyor açıklamalarının hatırlatıldığı Kılıçdaroğlu, "Bizim aleynimize çalışanlar, komplo kuranlar olabilir. Tarihin her döneminde bunu gördük, devleti yönetenler komplolarla karşı karşıya her zaman hazır olmak zorundalar. Devleti liyakat esasına göre yönetmek zorundasınız. İstihbarat örgütlerini güçlendirip, gereğini yaparsanız. 15 Temmuz darbe girişimi sonra Türkiye çok önemli fırsat yakaladı. 4 siyasi parti demokrasi konusunda ortak mücadele etmiştir, demokrasine sahip çıkmak konusunda birlikte kamuoyununa mesaj vermiştir" dedi. 

SURİYE KONUSU 

Suriye konusunda uluslararası konferans toplanması gerektiğini söylediğini hatırlatan Kılıçdaoğlu, "Türkiye'nin rol alması gerektiğini söyledim. Biz bildiğimizi okuyacağız dedi hükümet. Önlem alsınlar destek veririz. Komşularımızla barış huzur içinde yaşamak istiyoruz. Alınan önlemler güçlü olursa Suriyenin iç işlerine karışmamak gibi bir ilke benimsenirse destek oluruz. Suriye Türkiye için hayati öneme sahip" dedi.

FETÖ DEVLETİN İÇİNDE ÖRGÜTLENDİ

Terör örgütleri arasında işbirliği var mı, iç savaş mı çıkartılmaya çalışılıyor? şeklindeki bir soruya ise Kılıçdaroğlu şöyle yanıt verdi:"Hangi gerekçeyle söylediklerini bilmiyorum. Çünkü IŞİD'in PKK'yı suçladığı, PKK'nın IŞİD'ı suçladığını, Suriye'de çatıştıklarını biliyoruz. Fetö örgütünün bunlara destek verdiğiyle ilgili elimizde bir veri yok. Hükümetin elinde belge varsa açıklarlarsa iyi olur.  Ortada bir şey var. Türkiye IŞİD'ı nasıl oluştu, Fetö mü oluşturdu, PKK mı oluşturdu, bunun cevabını öğrenmek zorundayız. Bu çok kolaycı ve tabanı olmayan bir söylem. Bütün terör örgütleri geldi, tamamı 10 dakikada mı geldi Türkiye'ye. Biz yıllardır bu dış politika yanlıştır dedik, Ortadoğu bataklığına sürüklenmeyelim dedik, sen nasıl ortadoğuya bataklık dersin diye bizi eleştirdiler. Fetö devletin içinde örgütlendi. Bir değil, iki değil, 10 değil araştırma önergeleri verdik. Gülen'i her kürsüye çıktıklarında övdüler. 81 ilin 78 emniyet müdürü Fetö'cü çıktı. Bir iktidar düşünün emniyet teşkilatını fetö örgütüne teslim etmiş. İktidar valileri terör örgütüne teslim etmiş, Yargıyıda terör örgütüne teslim ediyorsun. Böyle bir iktidar ülkeyi sağlıklı yönetemez. Kandırılan bir iktidar devleti yönetemez, siz çocuk musunuz? CHP size hiç bir istihbarat örgütü olmamasına rağmen, nasıl kötü yönetildiğini, devletin her kademesine bin kez anlattık. Siz bizim yanımızda durun biz bu örgütlere karşı mücadele edelim. Hepsinin yanında duralım ama bir ülkenin Cumhurbaşkanı çıkıp bunlar bizi kandırdılar, Allah peygamber diyorlardı, hoş gördük, devletin her tarafına yerleştirdik diyor. Duruşmalar olacak. Biz duruşmaların halka açık olmasını televizyondan canlı yayınlanmasını istiyoruz. Birisi çıkıp şunu söylerse ne olacak. Cumhurbaşkan, Başbakan, İçişleri bakanı, MİT kandırıldık diyor. Peki bunlar kandırıldıysa ben gariban bir vatandaş olarak bankada memurum, generalim, benidi kandırdı derse, hakim ne diyecek, ne söyleyecek? Bu işin siyasi ayağı ortaya çıkmadan Türkiye terörle mücadele edemez. Gerçek siyasi ayağının ortaya çıkması gerek" Kılıçdaroğlu liyakat vurgusu yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.