1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tahliyeler için konuştular
Tahliyeler için konuştular

Tahliyeler için konuştular

Koşullu salıverilmesine iki yıl kalan iyi halli hükümlülerin, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak tahliye edilmelerine başlandı.

A+A-

HABER – MERAL KINACILAR
Tahliyeleri değerlendiren Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, bu kararın alınmasının sistemin rahatlatılması yönünden faydalı olacağını söyledi. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, “Cezaevlerinin kısmen sakinlemesine yol açacak bir uygulama, kader mahkumlarına bir yıllık bir şans daha tanındı” dedi. Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı ise konuya farklı yaklaştı. Şarklı, “Bu çıkarılanlar muhtemelen yine cezaevinin yolunu tutacaklar. Bu insanlarla ilgili ıslah projeniz var mı, çalışmanız oldu mu, bu insanlardan toplum nasıl etkilenecek hesabını yaptınız mı? Günü kurtarmaya yönelik bir çalışma” dedi.

KOÇER: TOPLUMSAL BİR TALEPTİ

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, uzun zamandır kamuoyundan bu yönde çok fazla talep geldiğini, bu kararın alınmasının sistemin rahatlatılması yönünden de faydalı olacağını söyledi. Koçer, "Adalet bakanımızla bu konuyu son 1 yıl içerisinde 3-5 kez müzakere ettik. Bu konuda bir çalışmada vardı. Darbe girişiminden sonra ciddi anlamda tutuklama var. Böylece bir toplumsal talep vardı. Özellikle bunlar daha hafif suçladan yatanlar. Bir sene kalmışsa çıkıyordu. Şimdi bunu yarı yarıya çekmiş olduk. Kimileri 3, kimileri 5, kimileri 7 ay ay ile erken tahliye olmuş olacak. Bu kararın alınmasıyla hem vatandaştan gelen talep yerine gelmiş oldu, hem de sistem rahatlamış oldu. Bu karar terör, devlete karşı işlenmiş suçlarla, cinsel istismar suçlarını içermiyor. Diğer konuları kapsıyor. Denetimli serbestlikle erken tahliye uzun zamandır toplumsal bir talepti. Bu talep karşılanıyor ve sistem rahatlıyor" diye konuştu.

GÖKDAĞ: KADER MAHKUMLARINA BİR ŞANS

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, daha önce bir yıl olan denetimli serbestliğin  iki yıla çıkarıldığını belirtti. Gökdağ, "Bu yasanın şartlarına uyan arkadaşlarımız bundan sonraki cezalarını dışarıda geçirecek. Cezaevlerinin kısmen sakinlemesine yol açacak bir uygulama, hayırlı olsun diyelim. Tabi bazı suçlular, terör, devlete karşı işlenmiş suçlarla, uyuşturu, cinsel ististmar suçları dışarıda bırakıldı. Bu anlamda kader mahkumlarına bir yıllık bir şans daha tanındı" dedi. 

ŞARKLI: BU BİR ÇELİŞKİ

Baro Başkanı Bektaş Şarklı, amacın cezaevlerindeki yoğunluğu düşürmek olduğunu dile getirerek, "Toplumda bu suçtan zarar görenlerin mağduriyetinin giderilmesi konusunda katkı sağlayacak mı?" dedi. Suçun iki tarafının olduğunu dile getiren Şarklı, "Biri mağdur diğeri fail. Mağdura soruyor musunuz, mağduriyeti giderildi mi diye? Suçlu diye cezaevine soktunuz, tekrar topluma salıyorsunuz, bu bir çelişki. Bu çıkarılanlar muhtemelen yine cezaevinin yolunu tutacaklar. Başka nasıl mantığı var. Bu insanlarla ilgili ıslah projeniz var mı,  çalışmanız oldu mu, bu insanlardan toplum nasıl etkilenecek hesabını yaptınız mı? Günü kurtarmaya yönelik bir çalışma" diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.