1. YAZARLAR

  2. Ebru Kont

  3. SUSMAK MI, SUSTURULMAK MI..!!
Ebru Kont

Ebru Kont

Yazarın Tüm Yazıları >

SUSMAK MI, SUSTURULMAK MI..!!

A+A-

Bana göre hayatta iki çeşit insan vardır; biri sürekli diğerini ezmek ister; ezilmek istenen genelde çok donanımlıdır, dolayısıyla vicdan duygusu da donanımı doğrultusunda yüksektir. Bir de merhamet duygusu... Kendi ile barışık olmayan insanların bir türlü bilemediği içten gelen bir duygudur; ne din ile öğretmeye çalışabilirsiniz, ne de klişe laflarla! Ezmek isteyen, genelde, donanımı tam olmayan, kendisi ile bir türlü barışamamış kişilerdir; yoksa ne diye bir başkasını ezmek istesin?

Merhamet duygusu da işte burada devreye girer..Kin bulunmayan yürekte ancak merhamet duygusu yeşerebilir; zira kin tüm güzel duyguları anında zehirleyebilir! Ezilen, donanımlı olduğundan özgüvenlidir, merhamet duygusu ile birlikte empati yapma kapasitesi fazlasıyla yüksektir, dolayısıyla hoşgörü gösterme yetisine de sahiptir!Mesela, ikili ilişkilere vuralım bu denklemi, acayip işler! Siyasete uyarlasak, özellikle son yıllarda yaşanan hali ile, vallaha buna da "cuk" diye uyar! Misal, ikili ilişkide ezmek isteyen taraf hep baskın durumdadır.. Yeri gelir küfür eder, yeri gelir masaya vurur yumruğunu! Önlenemez bir monolog hakimdir!... Oysa, söyleyeceği çok sözü olmasına rağmen, ar gelir onları kelimeye dökmek, edebinden karşı tarafın... O hale düşmeyi kendine yediremez! Sonra... Bu durum karşı taraf tarafınca bir haklılık payesi olarak algılanır ve suskunluğu kendini haklı bulan bir suskunluk olarak beynine kazır! Öyle bir kazır ki; artık kimsenin gücü yetmez olur, geriye döndürülemez!

"Sandığın gibi değildi" demeye kalkılırsa, saatler boyu süren monologlar, polemikler, suçlamalar bezdirir; "Lanet olsun!" dersin içinden, dışından söylersen belki de tokadı yersin! Sırf bitsin diye "Haklısın" dersin, miden bulanmaya başlamıştır zira... Ne kendini ne de karşındakini o vaziyette görmek istersin... Anlatmaya kalksan, bilirsin, sonuçsuz kalacaktır, daha öncekiler gibi...Daha da bir ezilmeye çalışılacaksın; başkaldırmaya başlamışsındır! Garip bir savunma mekanizmaları vardır; "Daha önceleri böyle demiyordun" gibi... İkili ilişkilerde bu durum iki şekilde ancak sonuçlanır; Ya bu deveyi güdeceksin, ya o deveyi bırakıp yola devam edeceksin! Ya susacaksın yada bağıracaksın..Siz olsaydınız hangisini yapardınız?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.