1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyelilerin çoğu kayıt dışı
Suriyelilerin çoğu kayıt dışı

Suriyelilerin çoğu kayıt dışı

İnsani Gelişme Vakfı açıkladığı verilerde Türkiye'de yaklaşık 650 bin Suriyeli kayıtlı veya kayıtsız olarak istihdam edildiği bildirildi.  

A+A-

Açıklanan verilerde, “Suriyelilerin yüzde 31’i çalışıyor ve çoğu kayıt dışı. Çalışanların yüzde 17’si Türkiyeli işverenin yanında çalışırken, yüzde 5’i Suriyeli işverenin yanında çalışmaktadır. Yüzde 5’i de kendi hesabına çalışıyor. Suriyeli mültecilerin yüzde 50’si çalışmıyor ve iş arıyor" denildi.

 

DÜZENSİZLİK MEVCUT

 

"Suriyeli erkeklerin ise yüzde 50’si çalışmıyor, yüzde 24 ise iş arıyor. Suriyeli mülteci kadınların yüzde 8’i çalışırken yüzde 9’u ise işsiz statüsünde yer alıyor. Suriyeli kadınların yüzde 73’ü ne çalışıyor ne de iş arıyor. Suriyeliler arasında istihdam alanında yüzde 98 düzensizlik mevcut“

 

GELECE UMUTLA BAKIYORLAR

 

Türkiye’de sayıları 3.5 milyonu bulan Suriyelilerin yüzde 64’ünün geleceğe umutla baktığını, yüzde 52’sinin ise geleceğini Türkiye’de gördüğünü gösterirken, kayıt dışı, ucuz işgücü olarak çalıştırılan Suriyelilerin günlük satın alma gücünün ise 2 doların altında olduğu gerçeğini ortaya koydu. Suriyeli mülteci bir ailenin gıda, içecek, kişisel temizlik gibi kalemlerin dahil olduğu aylık hane tüketim harcaması 867 Türk Lirası olduğu varsayılırsa kişi başı harcaması ise 140 TL. Yani Suriyeli mültecilerin günlük kişi başı satın alma gücü günlük 2 doların altında, sadece 1.33 dolar (yaklaşık 4.6 lira). Suriyelilerin yüzde 70’i ise çalışma koşullarım buradaki halka göre çok daha kötü diyor“ ifadeleri yer aldı.

 

GEÇİCİ KİMLİK ORANI

 

Suriyelilerin hane halkı büyüklüğüyse Türk ailelerin neredeyse iki katı olduğu açıklandı. Araştırma, 27 Nisan-20 Mayıs 2017 arası mülteci nüfusunun yüzde 79’unu barındıran 10 ilde (İstanbul, Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Adana, Mersin, Kilis, Mardin, Bursa, İzmir) yaklaşık bin 300 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirildi. İNGEV Başkanı Vural Çakır, araştırmaya göre kamp dışında yaşayan Suriyelilerin yaklaşık yüzde 90’ı kayıtlı olduğunu, Doğu şehirlerinde geçici kimliği olanların oranının yüzde 93, Güney’de yüzde 90, Batı’daysa bu oranın yüzde 84 civarında olduğunu söyledi.

 

VATANDAŞLIK İSTİYORLAR MI ?

 

Araştırmaya göre Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin yüzde 74’ü Türk vatandaşlığı istediği söylendi. Bu oran 15-17 yaş grubunda yüzde 80’e kadar çıkarken, Suriyelilerin yüzde 52’si kendinin ve ailesinin geleceğini Türkiye’de görüyor. Yaklaşık yüzde 45’i ise “Suriyeli olduğum için buradaki halk beni dışlıyor” diyor. “İmkanım olsa bir Avrupa ülkesine taşınmak istiyorum” diyenlerin oranı yüzde 42 olarak belirlendi. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.