1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyelileri ziyaret etti
Suriyelileri ziyaret etti

Suriyelileri ziyaret etti

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, yanındaki heyetle Gaziantep’e gelerek önce Nizip ilçesindeki çadırkentte yaşamını sürdüren Suriyelileri...

A+A-

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, yanındaki heyetle Gaziantep’e gelerek önce Nizip ilçesindeki çadırkentte yaşamını sürdüren Suriyelileri ardındanda Vali Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti. Vali Ata da kamplarda yaşayan tüm Suriyelilerin masraflarının Türkiye tarafından karşılandığını, ziyarete gelen yabancı heyetlerin sadece teşekkür etmekle kaldığını maddi yardımda bulunmadığını söyledi. Konuşması sırasında Bakan Koenders’ten Hollanda’da 10 bin Suriyeli mülteci olduğunu öğrenen Ata, isterlerse Gaziantep’teki sığınmacılardan Hollanda’ya gönderebileceklerini ifade ederek, uluslararası kamuoyunun mülteci konusunda sorumluluk alarak destek olması çağrısında bulundu.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders de diğer ülkelerin Suriye’deki sorunun ciddiyetiyle finansal anlamdaki yardımlarının aynı oranda olmadığını ifade ederek, “Komşu ülke olduğunuz için sizde daha fazla bulunuyor ama uluslararası toplum olarak sorumluluklarımız var. Hükümetimiz gerçekten elinden geldiğince destek olmaya çalışıyor. Biz de dışişleri bakanları olarak bu konuya çözüm bulmada önemli bir rol oynayacağız. Bizim görevlerimizden biri de bu. Bu sorun maalesef dünyadaki en önemli insanlık trajedilerinden bir tanesi” diye konuştu. 

SURİYELİLERİ ZİYARET ETTİ

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ve beraberindeki heyet, çadırkente gelişleri sırasında Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları tarafından karşılandı. İlk olarak Suriyeli sığınmacıların kaldıkları kampları seyir terasından izleyen Bakan Bert Koenders, çadır kentteki idari binada verilen brifinge katıldı. Suriyeli sığınmacıların kurs gördüğü bölgeleri de inceleyen Bakan Koenders, kursiyerlerle sohbet etti.

Öğrencilerin eğitim gördüğü okulu da dolaşan Hollandalı Bakan, daha sonra Suriyeli bir aileyi çadırında ziyaret etti. Bakan Koenders, çadırda kendisine ikram edilen acı kahveden içerek aileye teşekkür etti ve yanında getirdiği hediyelerden verdi. Ziyarettin ardından gazetecilere açıklama yapan Bert Koenders, Suriyelilere yönelik yapılan hizmetlerden dolayı Türkiye’ye ve Türk halkına teşekkür etti.

Kampta kalan Suriyeli ailelere yapılan yardımlardan ve verilen hizmetlerden etkilendiğini ifade eden Koenders şöyle konuştu:”Ziyarettim kapsamında yapılanları yerinde görmek beni hem çok mutlu etti, hem de çok etkiledi. Buradaki insanlara sunulan imkanları ve özellikle çocukların geleceği ile ilgili yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Burada yapılmakta olanları tüm dünyaya göstermekte çok önemli. Bizler Hollanda olarak Suriyelilere hem maddi hem de manevi olarak destek veriyor ve bizler de Suriyeli mültecileri kabul ediyoruz. Ama burada Suriye’ye komşu ülke olan Türkiye’nin mülteciler konusunda çok fazla yükü üstlendiğini de görüyoruz. Böylelikle Suriyelilere ev sahipliği yapan başta Türkiye olmak üzere Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerin yüklerini hafifletmek için dayanışma içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Ben bütün dünyadaki herkesi bu konuda destek olmaya çağırıyorum. Çünkü bu kriz unutulacak bir kriz değildir.”

HOLLANDALI GAZETECİNİN SERBEST KALMASINDAN MUTLU OLDUM

Hollandalı Bakan, Diyarbakır’da gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink ile ilgili sorulan soruyu ise şöyle yanıtladı:”İkili görüşmeler ve Türkiye’de konuşlandırılmış patriot füzeleri vasıtasıyla Türkiye’nin güvenliğine yapmış olduğu katkıyı ve gözaltına alınan gazeteci ile ilgili konuyu Türk Dışişleri Bakanıyla yapmış olduğumuz görüşme vesilesiyle gündeme getirdik. Tabi ben gözaltına alınan gazeteci ile ilgili endişelerimi sayın bakana ilettim. Şuna inanıyorum ki hepimizin basın özgürlüğünü sağlayabilmemiz için elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerekir. Hollandalı gazetecinin serbest kalmasından da büyük mutluluk duyuyorum.” DHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.