1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriyelilere balık tutmayı öğretiyoruz
Suriyelilere balık tutmayı öğretiyoruz

Suriyelilere balık tutmayı öğretiyoruz

Sanayi Odası Mesleki Eğitim ve Danışmanlık Merkezi'nde düzenlenen İstihdam Fuarı'nda Türk ve Suriyeli kursiyerler, Gaziantepli sanayiciler ile bir araya geldi.

A+A-

 Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi Sanayide en önemli sorunlardan birisinin kalifiye insan kaynağı olduğunu belirtti. Nitelikli eleman sıkıntısı çekilen şehrimizde Suriyelilere istihdam olanakları sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Ünverdi, GSOMEM’de, 1475 kişiye, FAO’da ise 185  eğitim verdiklerini anlattı. Ünverdi, “Kısacası bu misafirlerimize balık vermek yerine onlara balık tutmayı öğretiyoruz. Yaklaşık 11 bin metrekare alan üzerinde kurulu GSOMEM’de 20 iş kolunda mesleki eğitimler verip sanayiye kalifiye elaman kazandırıyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından finanse edilen Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün ve Gaziantep Sanayi Odası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ortaklığında yürüttüğü “Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılıklarının Ekonomik Fırsatların Arttırılması Yoluyla Desteklenmesi” projesi kapsamında İstihdam Fuarı düzenlendi. Fuarda, proje kapsamında iş sağlığı güvenliği, gıda hijyeni, ambalaj makineleri eğitimi, meslek etiği, temel yaşam becerileri gibi eğitimler alan Türk ve Suriyeli kursiyerler, Gaziantepli sanayiciler ile bir araya geldi. 

FİRMALARA YÖNLENDİRME YAPILDI 

Mesleki eğitimini alan kursiyerler sanayicilerin eleman ihtiyacını karşılamak üzere firmalara yönlendirildi. Eleman istihdamında İŞKUR, KOSGEB ve diğer devlet destekleri ile yabancıların istihdamında uygulanması gereken işlemlerin uygulamalı olarak ta anlatıldığı seminerlerde sanayiciler merak ettikleri sorulara da yanıt buldu. İstihdam Fuarı’nın düzenlemesiyle sona eren proje Gaziantep sanayisine nitelikli elemanlar kazandırıldı.

PROJEYİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE TAMMALADIK

GSO-MEM Yönetim Kurulu Başkanı ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi yaptığı açıklamada, projeyi başarılı bir şekilde tamamladıklarını ve son aşama olan İstihdam Fuarı’nı gerçekleştirdiklerini söyledi.

BİN 475 KİŞİYE EĞİTİM VERDİK

GSOMEM’de Gaziantep’e mülteci olarak gelen Suriyelilere istihdam olanakları sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Ünverdi, GSOMEM’de, 1475 kişiye, FAO’da ise 185  eğitim verdiklerini anlattı. Ünverdi, “Kısacası bu misafirlerimize balık vermek yerine onlara balık tutmayı öğretiyoruz. Yaklaşık 11 bin metrekare alan üzerinde kurulu GSOMEM’de 20 iş kolunda mesleki eğitimler verip sanayiye kalifiye elaman kazandırıyoruz” dedi.

 VASIFLI ELEMAN EKSİKLİĞİ VAR

Sanayide en önemli sorunlardan birisinin kalifiye insan kaynağı olduğunu belirten Ünverdi, “Geniş bir imalat yelpazesine sahip olan kentimizde her sektörde vasıflı eleman eksikliğinden söz etmek mümkün. Özellikle, yoğun rekabet ortamında, dünya piyasalarına üretim yapan ve sahip olduğu pazarların devamlılığını sağlamak isteyen firmalarımız, yeni teknolojileri takip etmek ve işletmelerinde uygulamak için, yetişmiş ve kalifiye elemana ihtiyaç duymakta. GSO olarak, bu ihtiyaçtan hareketle hem sanayimize kalifiye eleman yetiştirmek, hem de sanayicilerimizin teknolojik gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla toplantımıza ev sahipliği yapan GSO Mesleki Eğitim ve Danışmanlık Merkezini kurduk” diye konuştu.

EĞİTİMLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ

Proje ile hem sanayinin ihtiyacı olan elemanı yetiştirildiğini hem de ihtiyaç sahiplerine meslek kazandırdığını vurgulayan Ünverdi, “Çalışmalarımız devam edecek. 500 Suriyeliye ve 500 de yerel iş gücüne eğitim vereceğiz” açıklamasını yaptı. Ünverdi, bundan sonraki aşamada GSO-MEM’de mesleki eğitimlerin devam edeceğini aktardı. AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.