1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyeliler sisteme entegre edilecek
Suriyeliler sisteme entegre edilecek

Suriyeliler sisteme entegre edilecek

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Bakanlık olarak ilk günden beri Suriyeli çocukları eğitimde tutma konusunda çaba içerisinde olduklarını belirtti.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Bakanlık olarak ilk günden beri Suriyeli çocukları eğitimde tutma konusunda çaba içerisinde olduklarını belirterek, "Özellikle son zamanlarda bu çocukların kendi eğitim kurumlarımız içinde eğitime dahil edilmeleriyle ilgili altyapı çalışması içindeyiz." dedi. 

Demirci, Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından Türkiye'ye yoğun bir göç yaşandığını, devletin bütün kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının, ülkelerini terk eden insanların ihtiyaçlarını gidermek için olağanüstü bir çaba içerisine girdiğini anımsattı.  Milli Eğitim Bakanlığının da eğitimine ara veren Suriyeli çocukların eğitim farkındalıklarını ve konsantrasyonlarının ayakta tutulması, savaş bittikten sonra ülkelerine döndüklerinde kaldıkları yerden eğitimlerine devam etmeleri hususunda altyapı oluşturduğunu hatırlatan Demirci, zaman içerisinde geçici eğitim merkezleri marifetiyle bu faaliyetin biraz daha kurumsallaştığını dile getirdi.

KARİYER PLANLAMASI

Demirci, daha çok Suriyeli çocuğun Türk eğitim sistemi içerisinde yer almalarını ve daha nitelikli bir kariyer planlaması yapmalarını hedeflediklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hali hazırda 60 binin üzerinde Suriyeli çocuk bizim çocuklarımızla aynı okullarda, aynı sıralarda eğitim görüyor. Yine yaklaşık 260 bin civarında Suriyeli çocuk ise kendi eğitim dillerinde geçici eğitim merkezlerinde eğitim alıyor. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde geçici eğitim merkezlerinde eğitim gören çocukların eğitimleri, iradeleri dikkate alınarak devam edecek. Bu esnada biz onları kendi eğitim sistemimize dahil etmek adına şu anda sistemimizi şekillendirdik, belirli bir kıvama getirdik. Özellikle temel eğitim seviyesinde 1. sınıf ve okul öncesindeki çocuklarla ilgili daha net bir kararımız var. Bu çocuklar bizim çocuklarımızla beraber eğitim sistemine dahil olacaklar. Bunun altyapısı şu anda oluşturuluyor." AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.