1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Suriyeliler her sektöre el attı
Suriyeliler her sektöre el attı

Suriyeliler her sektöre el attı

Birçok sektörde yatırım yapan Suriyeli girişimciler, 614'e ulaşan firma sayısıyla kent ekonomisine katkı sunuyor.Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle evlerini...

A+A-

Birçok sektörde yatırım yapan Suriyeli girişimciler, 614'e ulaşan firma sayısıyla kent ekonomisine katkı sunuyor.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle evlerini ve işlerini bırakıp Türkiye'ye sığınan Suriyelilerden bir kısmı yerleştikleri kentlerde iş hayatına girerek ekonomiye katkıda bulunuyor. 350 bin Suriyeliye ev sahipliği yapan Gaziantep'te, Suriyelilerin açtığı iş yeri sayısı 614'e ulaştı. Ağırlıklı olarak hizmet sektörünü tercih eden Suriyeliler, tekstil, lojistik, ayakkabı ve plastik sektöründe faaliyet gösteriyor.

BARTIK: ARTIŞ YAŞANIYOR

Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, son bir yılda Suriyelilerin açtığı iş yeri sayısında artış yaşandığını söyledi. Suriyelilerle Türklerin ortaklık yapmalarını teşvik etmeye çalıştıklarını belirten Bartık, "Ülkeye daha yararlı olacağını düşündüğümüz bu durumun, gelecekte Türkiye, Suriye, İran ve Irak birlikteliğiyle tüm dünyaya meydan okuma, güç koyma hamlesinin başlangıcı olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle ortaklık kültürünü geliştirmek istiyoruz" dedi.

YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ

Sığınmacılara sahip çıkmanın insanlık görevi olduğunu dile getiren Bartık, şöyle dedi:"Suriyelilerle ilgili ilk günden bu yana hem olumlu hem de olumsuz tarafları gündeme getirdik. Bir taraftan çözmemiz gereken ev ödevlerimiz vardı ama ekonomiyi de büyüteceklerini düşünmüştük. Bugün anlıyoruz ki biz doğru yapmışız. Gaziantep'i büyüten itici güçlerden birisi oldular. Sonuç itibarıyla yetişmiş insan gücünden bahsediyoruz. Bunu kullanmamak fevkalade hata olur. Birlikte iş yapma modeliyle ekonomiye katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. Çalışma izniyle birçok sektörde insan kaynağı sorunu aşılmış olacak. İşlere girecekler, faydalı işler yapacaklar. Suriye’de işler yoluna girer ve ülkelerine dönerler ise Türklerin yaptıklarını unutmayacaklar. İş birliği yaparak birlikte dış satım yapacağız. Başta da kendilerine ve sınır komşularına ihracat yapacağız."

İŞADAMLARINA ÇAĞRI

Bartık, başta Suriye olmak üzere Irak, İran ve Rusya'nın da kendileri için hedef pazarlar olduğuna işaret etti.GTO olarak Erbil'de ticaret ofisi açtıklarını, Tahran için çaba gösterdiklerini vurgulayan Bartık, iş adamlarının bu ülkelerle yakından ilgilenmelerini istedi.

GÜCÜMÜ HİSSETTİRMELİYİZ

İran, Suriye, Irak ve Rusya'da bulunacak doğru partnerlerin Türk ekonomisine katkı sağlayacağını aktaran Bartık, "Çünkü yarın işler yoluna girdiğinde oraya gittiğinizde Avrupalıları görürsünüz. Avrupalılar gitmeden biz gitmeli ve doğru rolü almalı ve pazarda gücümüzü hissettirmeliyiz" diye konuştu.

ÜRETİM MORELİ ÜLKELER

 

Türkiye'nin üretim modelinin bu ülkelere çok uygun olduğunu ifade eden Bartık, bunların doğru değerlendirilmesi durumunda gelecekte önemli fırsatlar yakalanacağını söyledi. Bartık, "Aksi taktirde yarışta arkada kalırız. Bu açıdan değerlendirmek lazım. Savaşlar, kavgalar mantığıyla bakarsak biz iş dünyası olarak gerilemeye mahkumuz" değerlendirmesinde bulundu. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum