1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriye esnafıyla el ele
Suriye esnafıyla el ele

Suriye esnafıyla el ele

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği çok önemli bir projeye öncülük ediyor. Hazırlanan projeler ile Suriye'deki esnafa mesleki eğitim verecek, sedefçilik...

A+A-

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği çok önemli bir projeye öncülük ediyor. Hazırlanan projeler ile Suriye'deki esnafa mesleki eğitim verecek, sedefçilik ve bakırcılık meslekleri konusunda ortak proje geliştirecek olan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Suriye'den ilk etapta 20 kişilik bir grubu mesleki eğitim vermek üzere Gaziantep'e davet edeceklerini belirtti.

2 PROJE HAZIRLANDI

Küsbeoğlu Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR ile çeşitli alanlarda mesleki eğitim projeleri ürettiklerini, Avrupa Birliği (AB) destekli projeler de gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye ve Suriye arasındaki ekonomik, sosyal, kültürel ve bilimsel işbirliğini geliştirmek amacıyla başlatılan 20 milyon dolar bütçeli ''Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı'' kapsamında GESOB olarak 2 proje hazırladıklarını belirten Küsbeoğlu, projelerden birisinin Suriye'deki mesleki eğitim sistemini inceleyerek ortak proje geliştirmek olduğunu açıkladı.

KOMİTELER GÖRÜŞECEK

Proje kapsamında, Gaziantep'ten metal ağırlıklı olmak üzere kaynakçılık tesviyecilik, tornacılık, marangozluk, kuyumculuk, sedefçilik, tamircilik, bakırcılık sektörlerinden usta, öğrenci, öğretmen ve birlik yönetiminden 49 kişilik heyetin Suriye'ye gideceğini belirten Küsbeoğlu, heyetin bir hafta boyunca Suriye'de mesleki eğitim komitesi ile görüşmeler yapacağını anlattı.

USTA ÖĞRETİCİ YETİŞECEK

"Suriye'de mesleki eğitim zayıf" diyen Küsbeoğlu, "Komşu il olarak, sınır komşumuz ile meslek eğitimde işbirliği yapacağız. Gaziantep heyeti, Suriye'de mesleki eğitimde nerede eksiklikler olduğunu tespit edecek. Bu doğrultuda ilk etapta 20 kişilik grubu buraya getirip mesleki eğitim vereceğiz. Daha sonra bunlardan proje kapsamında usta öğretici olarak yararlanacağız" şeklinde konuştu. 

ÖRNEK BİR PROJE

GESOB'un Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İş-Kur İl Müdürlüğü ile Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) işbirliğiyle gerçekleştirdiği istihdama dayalı mesleki eğitim kurslarının devam ettiğini anlatan Küsbeoğlu, son 3 yılda 1,500 kişinin bu kursları tamamladığını söyledi. Küsbeoğlu, "Şu anda hepsi iş yerlerinde çalışıyor. Türkiye'de 45 ilde mesleki eğitimler veriliyor. Biz birinciyiz. Başarılarımızdan dolayı örnek olduk. Nitelikli eleman sorunu, Gaziantep sanayisinin kanayan yarasıydı. Sanayi ve ihracat olarak ilerde olmamıza rağmen kalifiye eleman sıkıntısı vardı. Mesleki eğitimlerimiz ile nitelikli eleman konusunda önemli bir açığı kapattık. Şimdi bu başarımızı ülke dışına taşıyoruz.''

ORTAK ÇALIŞMALAR

Küsbeoğlu, ''Bu tanıtımın yanı sıra Suriye'deki aynı meslek dalındaki kişilerle ortak çalışmalar yapacağız, projeler üreteceğiz'' diye konuştu. Türkiye'de sedef işlemeciliğinin yalnızca Gaziantep'te yapıldığına, Gaziantep bakır işlemeciliği örneğinin dünyada hiçbir yerde olmadığına işaret eden Küsbeoğlu, ''Bunlar yok olmaya yüz tutan meslek dalları. Özellikle sedefçilik tamamen yok olmak üzere. Biz bu projeler ile tekrar yaşatacağız. Hem kalifiye eleman yetiştireceğiz hem de yurt içinde gerekse yurt dışında tanıtım ve reklamını yapacağız'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.