1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriye akaryakıtına tedbir alınsın
Suriye akaryakıtına tedbir alınsın

Suriye akaryakıtına tedbir alınsın

Suriye akaryakıtına tedbir alınsın

A+A-

GAZİANTEP Ticaret Odası Akaryakıt sektörü komitesi ilk ciddi uyarısını yaptı… Komite Suriye'den getirilen kaçak akaryakıtın haksız rekabet oluşturduğunu ve acilen tedbir alınması gerektiğini söyledi. Akaryakıt sektör komitesi, kaçak akaryakıt nedeniyle istasyonların satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığı ve ekonomiye daha büyük zarar verilmemesi için ilgili kurum ve kuruluşlarca acilen denetimler yapılarak tedbir alınmasını talep etti.

Son dönemlerde özellikle Suriye’den getirilen kaçak akaryakıtın, Gaziantep ve Bölgede faaliyet gösteren akaryakıt istasyonlarına verdiği zarar ve haksız rekabet Gaziantep Ticaret Odası 12 nolu akaryakıt istasyonları meslek komitesinde ele alındı. 12 nolu Akaryakıt istasyonları meslek komitesi tarafından alınan kararla kaçak akaryakıtın önlenmesi için acil tedbirler alınması talep edildi.

DEĞİŞİK KANALLARDAN GETİRİLİYOR

Meslek Komitesinin aldığı kararda ve toplantının arından yapılan değerlendirmede, "Ülkemiz ekonomisini yıllık 2,5 milyar dolarlık vergi kaybına uğratan kaçak akaryakıt satışını önlemek amacıyla geçtiğimiz yıl kaçak akaryakıtı önleme faaliyetleri konusunda olumlu gelişmeler yaşanmış ve alınan tedbirler sonucunda bitme noktasına gelmişti. Ancak son dönemlerde değişik kanallardan Suriye’den getirilen kaçak akaryakıttan dolayı kentimiz ve Hatay’da başta olmak üzere akaryakıt istasyonları haksız rekabetle karşı karşıya bulunuyor" denildi.

KOLLUK KUVVETLERİNE ÇAĞRI

Komiteden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Enerjinin ülkemiz için bu kadar önemli olduğu bir noktada kamu gelirleri açısından petrol ve petrol ürünlerinin büyük öneminin bulunduğu aşikardır. Çünkü devletimizin petrol ve doğalgazdan ürünlerinden elde ettiği dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payı yüzde 13’tür. 2008-2012 yıllarında sektörün en önemli sorunu olan kaçak akaryakıttan dolayı son beş yıl içinde ekonomi 5 milyar TL’nin üzerinde vergi kaybı yaşadı. Bunun yanında akaryakıt kaçakçılığı, pek çok yönden ülkemize zarar veren bir sorundur. Suriye’den getirilen kaçak akaryakıta acilen önlem alınmaması halinde Gaziantep, Hatay ve bölge ekonomisine akabinde ise ülkemiz ekonomisine büyük zarar verecektir. Bundan dolayı kolluk kuvvetleri başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından acilen tedbir alınmasında yarar var.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.