1. YAZARLAR

  2. Melis Tümer Süyür

  3. Stresle nasıl başa çıkarız?
Melis Tümer Süyür

Melis Tümer Süyür

Yazarın Tüm Yazıları >

Stresle nasıl başa çıkarız?

A+A-

ERGENLERLE İLETİŞİM BECERİLERİ

Sevgili anne-babalar; 

Topluma yararlı, kendisi ile barışık, öğrenmekten, öğretmekten ve üretmekten zevk alan, sosyal ilişkilerde başarılı,  ailesiyle ve çevresiyle iletişimi iyi olan, özgüveni yüksek bireyler yetiştirmek ebeveynlerin hedefleri arasındadır. 

Bazı çocuklar içinde bulunduğu ön ergenlik ve ergenlik dönemlerinde ailelerle iletişimde de bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Bu dönemde, bireysel strese neden olabilecek bazı durumlar yaşanabilmektedir. Aile içi iletişimde, bireysel stres unsurlarının da olumlu etkileşimi engellediği, çocuğunuzla olan iletişimde sıkıntılar yaratabileceği bilinmektedir. Stres unsurları zaman zaman öfke durumları olarak kendini gösterebilmektedir. Bu sürecin atlatılmasında, stres ve öfke gibi faktörlerin azaltılması noktasında faydalı olabileceğini düşündüğüm bir takım bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Stres, duygularımızın vücudumuz üzerinde yarattığı tepkidir. Diğer bir deyişle bizlerin farklı durumlara verdiğimiz tepkilerin, vücudumuza olan bir yansımasıdır. Stresi meydana getiren ya da onun oluşumunu çabuklaştıran birtakım durumlar vardır.   

Stresin Kaynağı Nelerdir?

Panik içeren durumlardır. Abartılı düşünce ve davranışlarımız, başarısızlık korkusu, hayatı tehdit eden durumlar olduğu gibi olumsuz çevre ilişkilerimizdir. Ayrıca olumsuz aile ilişkileri de bunlara eşlik etmektedir. Unutulmamalıdır ki, çocukluk dönemindeki sevgi eksikliği ve yakın ilişki kurmada sıkıntı yaşama, stresin kaynakları arasındadır. 

Stresin Belirtileri Nelerdir? 

Uyuma güçlüğü, halsizlik, ağrılar, psikosomatik belirtiler (mide yanması, hazımsızlık, vb.)

Stresle Başa Çıkma Yöntemlerinden Bazıları: 

Problem yaratan ortamdan bir süre uzaklaşarak, kendinizle baş başa kalın.  Hoşlandığınız bir şeyler yapmak adına kendinize zaman ayrın. Eşinizle baş başa kalabileceğiniz bir zaman dilimi yaratın. Arkadaşlarınız ve dostlarınızla duygularınızı ve problemlerinizi paylaşın. Hoşlandığınız etkinlikler için program yapın. Derin bir soluk alıp, nefesinizi yavaş yavaş verin bu sizin gevşemenizi sağlayacaktır. Yürüyüş ve spor yapın. Kendi kendinizi yargılayıcı ve haksızlık edici düşünce ve kanaatlerden uzaklaşın. Öfkenizi kontrol etmeye çalışın, böyle durumlarda içinizden 10’dan 0’a kadar geriye doğru, sayıları gözünüzün önüne getirmeye çalışarak sayın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.