1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Sosyalleşmek bağımlıyı koruyor
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyalleşmek bağımlıyı koruyor

A+A-

 

Evladı bağımlı bir baba soruyor: ‘Evladım uzun bir dönemdir maddeden uzak. Onu tekrar eski ortamına dönmesi için ne yapabilirim? En başında belirtmekte fayda var. Bağımlı bireylerin tedaviden sonra toplumla uyum sorunu yaşamaması için sosyal aktivitelere yönelmesi, onu tekrar bağımlı olmaktan koruyor. 

Bağımlıların tıbbi tedaviden sonra normal hayata dönmesinde rehabilitasyon dönemi büyük önem taşıyor. Bu dönemde kişinin kendine iyileşmek için zaman tanıması ve günlük yaşamını aktivitelerle programlaması öneriliyor.

Bağımlıların tıbbi tedaviden sonraki rehabilitasyon dönemi, onların toplumsal hayata yeniden katılmaları açısından kritik önem taşıyor. Uzmanlar, bireylerin özellikle rehabilitasyon döneminde hayatlarını sevdikleri aktivitelerle planlamalarını ve çevrelerinden destek almalarını öneriyor.

Uyuşturucu ya da alkol tedavisi görmüş bireyler için zamanın verimli geçirilmesi sosyal yaşama entegrasyonu kolaylaştırıyor. Çeşitli sosyal aktivitelerle hayatını programlaması bireyin tekrar maddeye yönelmesini engellediğini belirtiliyor. Kişilerin iyileşmek için acele etmemeleri ve kendilerine ulaşabilecekleri küçük hedefler koymaları gerekiyor.

 Yeşilay Dergisinin Mart sayısında, rehabilitasyon sürecinde bağımlıların neler yapmaları gerektiği ele alındı. Psikiyatrist Kültegin Ögel, tedavinin etkili olması için kişinin hayatını yeniden yapılandırması ve toplumla bütünleşmesi gerektiğini söyledi. 

Ögel, şu bilgileri veriyor:

“Alkol ve madde kullanmayı sonlandırdığınızda büyük hedefler yerine küçük adımlarla ilerlemeye çalışın. Hayatınızda değiştirebileceğiniz şeylere odaklanın. 

Hayatınızı mutlaka programlayın. 

Programsız olmak boş zamanları artırır ve maddeyi düşünmeye başlayabilirsiniz. 

İyileştikten sonra alkol ve uyuşturucu konusunda kendinizi asla test etmeyin. Bunun yerine kendinize iyi bakmaya odaklanın. 

Güveneceğiniz yeni arkadaşlar edinin ve onlarla eğlenceli aktivitelere katılın. Bu süreçte iyileşmek için acele etmeyin. Yorulup sıkılabilirsiniz. Hiçbir şey hakkında heyecan duyamıyor olabilirsiniz. İyileşme süreci sanki tıkanmış, sorunlar hiç değişmeyecekmiş gibi gelebilir. Ancak iyileşmek zaman alır. Alkol ve uyuşturucusuz yaşam da yavaş öğrenilir.”

Bağımlılık düzelebilen ama tekrarlamaya hazır bir hastalık olarak tanımlanıyor. Bu nedenle alkol veya madde kullanımını bırakan kişinin tekrar kullanmaya başlamamak için yaşamını yeniden düzenlemesi gerekiyor. Öncelikle bunun, bir geçiş dönemi olduğunu kabul ederek kendine zaman tanıması yapılması gerekenlerin başında yer alıyor. Bu dönemde yapılabileceklerin başında sağlıklı ve bakımlı olmaya odaklanmak, sevilen aktivitelerle uğraşmak, yeni dostluklar kurmak ve programlar yaparak boşluklar oluşmasına izin vermemek geliyor.

 

Tüm Türkiyeye yönelik ücretsiz danışmanlık hattı: 444 79 75

 

Bağımlılara, bağımlılık riski taşıyanlara ve yakınlarına yönelik rehabilitasyon ve danışmanlık hizmeti verilen Yeşilay Danışmanlık Merkezinde de (YEDAM) danışanlara psikolojik ve sosyal destek hizmetleri sunuluyor. 444 79 75 danışmanlık hattında, bağımlılık alanında uzmanlaşmış psikologlar görev yapıyor. Yataklı tedavi hizmeti verilmeyen merkezde randevu sistemiyle, yüz yüze grup terapileri ve bireysel görüşmeler de yapılıyor.

Kişiye özgü bir destek programı geliştirilerek kişinin bağımlı olduğu alkol ya da uyuşturucu maddeyi bıraktıktan sonra karşılaşacağı zorluklarla baş etme yöntemleri gösteriliyor, onu bağımlılığa iten nedenler analiz edilerek çözüm yolları sunuluyor. Aile ve çevre ilişkilerini düzenleme, tedavi süreçlerinin takip edilmesi gibi yaşamı kolaylaştırıcı destekler kişinin daha iyi bir yaşam sürmesine katkı sunuyor. Ayrıca bağımlının aile ve yakınlarına bu durum ile baş etme stratejileri geliştirmeleri yönünde danışmanlık hizmeti veriliyor. www.yedam.org.tr

 

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğluna mektup

 

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfanın Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde geleneksel hale gelen ‘Madde bağımlılığı ve Bilişim suistimalleri konulu seminerine konuşmacı olarak katılmıştım.

Başarılı İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Tekyıldız, liseli öğrencilerin üniversiteyi kazanabilmeleri için öğrencilere yönelik kişisel gelişim uzmanlarınca ‘motivasyon seminerleri düzenletiyor. Tabiri caizse öğrenciler için her formülü hayata uyarlıyor.

Liseli öğrenci kardeşlerimizin hepsinin yürekleri vatan ve bayrak aşkıyla dolu. İçlerinde şehit yakınları olan öğrencilerin ülke sevgisini ifade eden duyguları görülmeye değerdi.

Şimdi bu başarılı öğrencilerimizin tek dileği, İstanbulu ( Mayıs ayı üçüncü haftasında) Cumartesi - Pazar gününe denk gelen iki gününde ziyaret etmek. Turkcellin de yıllardır bilhassa eğitimle ilgili sosyal sorumluluk projelerine olan katkı ve desteklerini biliyoruz. Örneğin ‘Kardelenler projesiyle yüzbinlerce gencin geleceğine ışık olmuştu. Proje ülke çapında ses getirmişti. Bu konuda Turkcellin başarılı Genel Müdürü Kaan Terzioğludan dileğimiz 24 öğrencinin konaklama ve gezileri için destek bekliyorlar.

Sayın Kaan Terzioğluna öğrenci kardeşlerimizin sizlere selamlarını ve güzel dileklerini iletiyorum. Üniversite yolunda başarılı ve geleceğin teminatı olan çocuklarımız hem Üniversiteye giriş sınavında motivasyonlarını yükseltmek, İstanbul ilinde bulunan Arel Üniversitesini görmek, hem de İstanbul ilimizi ziyaret etmek amacıyla iki günlüğüne konaklama ve gezi konusunda desteğinizi bekliyoruz.

Biz elçiye zeval olmaz. Doğusuyla batısıyla gün birlik ve beraberlik günüdür. Gençlerimiz İstanbul ilinde bulunan öğrenci kardeşleriyle birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde bütünleşmek ve tanışmak istiyorlar. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.