1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sokaktan kurtardılar meslek sahibi yaptılar
Sokaktan kurtardılar meslek sahibi yaptılar

Sokaktan kurtardılar meslek sahibi yaptılar

Onlar sokakta mendil satan, arabaların camlarını temizleyen, ellerinde baskül "tartalım" diyen çocuklar... Bir çok olaya şahitlik etmiş, geri geldiğinde...

A+A-

Onlar sokakta mendil satan, arabaların camlarını temizleyen, ellerinde baskül "tartalım" diyen çocuklar... Bir çok olaya şahitlik etmiş, geri geldiğinde dövülmüş, yeri geldiğinde evine para götürememiş... Çoğunluğu Va'dan, Şırnak'tan, Mardi'den göç eden ailelerin çocukları.. Okulda olması gerektiği zamanlarda sokaklarda çalışan çocuklar, artık güvendeler... Sosyal Riski Azaltma Projesi çerçevesinde hazırlanan "Sosyal Adaptasyon Toplumsal Huzur Projesi'' ile meslek sahibi olan çocuklar, "BİZİ SOKAKTAN KURTARDILAR, MESLEK SAHİBİ YAPTILAR" diye konuşuyor. Şahinbey Kaymakamlığı Sokakta Çalışan Çocuklar Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sorumlusu Adil Şiraz ise konuyu şu sözlerle özetliyor: " Verdiğimiz hizmetlerin toplamı, O tehlike girdabından bir adım öncesi bir engelleme operasyonudur"

AİLELERE TERAPİ HİZMETİ

Yaşları 12 ile 18 arasında değişen 900'e kadar çocuktan 398'i Avrupa Modüler hizmet kapsamında modüler meslek sertifikasına sahip oldu. Yöresel kutnu kumaşı dokuma kursu, takı tasarım ve çiçekçilik, çantacılık, dönemsel bazda ev idaresi ve ütücülük kurslarında eğitim gören sokak çocuklarının aileleri de proje kapsamında unutulmalı. Merkezde sadece risk altındaki çocuklara değil, ailelere de terapi hizmeti veriliyor.

ŞİRAZ: TEHLİKELİ GİRDABA GİRMESİNLER

Şahinbey Kaymakamlığı Sokakta Çalışan Çocuklar Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sorumlusu Adil Şiraz, merkezin bu çocuklara gerek üniversite , gerek askerlikte ve gerekse de dışarıda iş kurma amacıyla yapılan çalışmalarda birinci derecede referans olacaklarını söyledi. "Sadece meslek eğitimi değil, rehabilitasyon merkezi hizmetlerimizle piskososyal destek sosyal yardım ve eğitime katkılarımız bulunmuştur" diyen Şiraz, "Madde bağımlılığı içerisinde olan birincil derecede risk grubu oluşturan çocuklarımız merkezimiz bünyesinde herhangi bir birim bulunmamasına rağmen aile terapi ve danışmanlık hizmetleri veriliyor. Kendilerine ise bireysel çalışma hizmetleriyle, piskolog ve sosyal hizmet uzmanlarımızdan oluşan ekipler tarafından eğitim planlarına tabi tutulmaktadırlar. Bizim amacımız madde bağımlılığı ve uyuşturucuya çocuklarımızın geçmemesi, o tehlike girdabına girmemeleridir" şeklinde konuşku.

TÜRKİYE'YE ÖRNEK BİR PROJE

Uygulanan Sosyal Adaptasyon Projesinin kent terapisi ve sosyal hizmetler alanında başarıya ulaşması nedeniyle diğer illerde de bu projenin uygulanmaya başlandığını belirten Şiraz, "Proje, şu ana kadar Ankara ve İstanbul'da uygulandı. Ancak, katılım düzeyi en yüksek yer Gaziantep. İlk olarak 40 çocuğa hizmet vermeyi hedefliyorduk. Ancak, proje 2 yılı doldurmamasına rağmen talep arttı. Bine yakın çocuk bu proje çerçevesinde kayıt altına alındı. Böyle bir kayıt ve dosyalama sistemi de Türkiye'de yok. Projenin tamamlandığı ikinci yılın sonunda merkezimiz çocuk ve gençlik merkezine dönüştürülerek devam edecek" dedi.

398 ÇOCUK İŞ SAHİBİ

Şiraz, şöyle konuştu: "Bu çocuklardan bugüne kadar 398'i iş edindirme kurslarını bitirerek sertifikalarını aldı. 300 çocuk hizmetlerimizi halen alıyor. 300 çocuk da yer problemi nedeniyle Kasım ayının 15'inden itibaren meslek atölyelerimizden hizmet almaya devam edecek. Bu çocuklarımız, ilgili uzmanlar tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından seçildi. Sokakta çalışan ve risk altında bulunan çocuklar, kategorilere ayrılarak, bu çocuklardan öncelikli olarak koruyucu, eğitici ve önleyici hizmete tabii tutulması için gereken hizmetleri ilgili birimlerimizden almaya başladı. Madde bağımlısı çocuklar, merkezimizden direkt hizmet almıyor ama dolaylı olarak aile terapisi yöntemiyle ve bireysel görüşmelerle kısmi bireysel seanslarla hizmet alıyorlar.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.