1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şok eden bilgiler
Şok eden bilgiler

Şok eden bilgiler

Terör örgütü IŞİD'in saldırıyla sarsılan Gaziantep'te yaralar sarılmaya çalışılıyor.

A+A-

İlk operasyonda kendisini patlatan canlı bombanın kimliğinin belirlenmesine yönelik çalışma sürüyor. Terör örgütü IŞİD üyelerine yönelik  2 ayrı noktada düzenlenen ve 3 polisin şehit olduğu operasyonlar ile kentte kaos ortamı oluşturmayı hedefleyen kanlı saldırılar önlenirken, dikkat çeken bilgilere ulaşıldı.  İkinci operasyonda etkisiz hale getirilen IŞİD'in beyin takımında yer alan ve sözde Gaziantep sorumlusu Mehmet Kadir Cebael'in ağabeyinin de daha önce HDP ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik bombalı saldırıya gittiği sırada yakalanarak tutuklandığı belirlendi. 

ŞİDDET ORTAYA ÇIKTI

Güneykent Mahallesi'nde IŞİD'in belirlenen hücre evine yapılan polislerin baskını sırasında kimliği saptanamayan IŞİD'li terörist ile örgütün sözde hücre evi sorumlusu Mehmet Kadir Cebael'in ölü ele geçirildiği operasyonun şiddeti gündüz saatlerinde ortaya çıktı. İlk patlamanın meydana geldiği Güneykent Mahallesi'nin 223 numaralı sokakta bulunan 4 katlı Zafer Evler Apartmanı'nın bodrum katının, savaş alanına döndüğü görüldü. Duvarların bile yerinden söküldüğü dairenin çevresindeki binaların da camları kırıldı.  

TEMİZLİK SÜRÜYOR

Burak Mahallesi'nin 62 numaralı sokağında bulunan 8 katlı apartmanın 5'inci katındaki dairenin dış cephe duvarının ise ikinci patlamanın şiddetiyle tamamen yerinden söküldüğü ve oturma odasının harabeye döndüğü görüldü. Temizlik görevlileri, patlamaların yaşandığı bölgedeki yol ve ara sokaklarda temizlik yaparken, saldırının izleri siliniyor.

800 TL'YE EV TUTMUŞ

Terör örgütü IŞİD'in sözde sorumlusu Mehmet Kadir Cebael'in eşi Fadile ve 2 çocuğuyla birlikte 2 yıl önce tamamlanan sitenin A2 bloğunun 4'üncü katına 4 ay önce taşındıkları belirlendi. Cebael'in, sahibi yurt dışında olan 3+1 daireyi 800 lira karşılığında kiralayıp yerleştiği saptandı. IŞİD'li teröriste daireyi kiralayan emlakçının gözaltına alındığı öğrenilirken, evin yurtdışında olan ve kimliği açıklanmayan sahibi de polis tarafından Türkiye'ye çağrıldı.

ÖĞLE VAKTİ DÜĞMEYE BASILDI

Teröristlerin kanlı saldırı için aktif duruma geçişi ile birlikte polisin operasyon için öğle vakti düğmeye bastığı ortaya çıktı. İlk operasyonda kendisini patlatan canlı bombanın kimliğinin belirlenmesine yönelik çalışma sürerken, ikinci operasyonda etkisiz hale getirilen IŞİD'in beyin takımında yer alan ve sözde Gaziantep sorumlusu Mehmet Kadir Cebael'in ağabeyinin de daha önce HDP ve Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik bombalı saldırıya gittiği sırada yakalanarak tutuklandığı belirlendi. 

İSMİN PEŞİNE DÜŞTÜLER

Gaziantep'te geçen eylül ayının ortalarında, istihbarat birimleri IŞİD terör örgütü mensuplarının bombalı eylem yapmayı planladıklarını belirledi. Yürütülen soruşturmada ele geçirilen bir IŞİD militanının üzerinde cemevinin fotoğraflarına ulaşıldı ve sorgulamasında Alevileri hedef alan bir saldırı planlandığını saptadı. Bunun üzerine derinleştirilen soruşturmada, kentteki örgütün bir hücre yapısının bu eylem için görevlendirildiği belirlendi. Terör ve istihbarat birimlerinin araştırmasında ayrıca terör örgütü IŞİD'in Gaziantep sorumluluğuna; Ankara saldırısında sanık olarak aranan 30 yaşındaki Mehmet Kadir Cebael'in getirildiğini belirledi ve bu ismin de peşine düştü.

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTILAR

Gaziantep'te bir aydır polisin birbiri ardına düzenlediği operasyonlarda bombalı saldırıyı yapacak teröristlere ulaşılmaya çalışıldı ve bu kişilerle irtibatlı onlarca kişi yakalandı. Ele geçirilen şüpheliler ve dokümanların incelemesinde bir veya daha fazla sayıdaki teröristin kentte kaos ortamı oluşturmak amacıyla 'amel' adını verdikleri bombalı eylem için adres olarak cami, cemevi, alış veriş merkezleri, kafe, stadyum, spor salonu, düğün, nişan veya resmi kutlama törenlerini seçecekleri belirlendi. Bu bilgilerin ardından kentte teyakkuz durumuna geçilirken, polisler de teröristlere ulaşmak için gece gündüz çalıştı.

ADRES BULUNDU VE….

Bir aylık çalışmanın ardından polis, bombalı saldırı planlayan teröristlerin izine ulaştı. Güneykent Mahallesi'nde stüdyo dairelerin bulunduğu bir apartmanın zemin katında oturduğu saptanan teröristler takibe alındı. Ancak, polisin önceki gün sabah ulaştığı adresteki teröristlerin eylem için tüm hazırlıklarını tamamlayarak aktif hale geçtiğini saptadı. Bunun üzerine gece beklenmeden müdahale kararı verilerek 'acil' koduyla operasyon yapılması kararlaştırıldı ve tüm ekipler mahalleye yönlendirildi. 

ADRESE ULAŞTILAR

Mahallede yaşanan hareketliliği fark eden bir teröristi dışarı çıkarak kaçmak istediği sırada yakalanırken, evde bulunan ikinci canlı bombanın üzerindeki intihar yeleğindeki patlayıcıyı infilak ettirmesiyle meydana gelen patlamada, müdahale için içeri giren 3 polis şehit oldu, 4'ü Suriyeli 5'i polis memuru 9 kişi de yaralandı. Patlamanın ardından polis, bölgede şüpheli gördüğü çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Patlamanın etkisiyle harabeye dönen evde polis topladığı deliller ve operasyonda yakalanan ikinci IŞİD üyesinin verdiği bilgiler doğrultusunda patlayıcı bulunan bir depo ile terör örgütünün Gaziantep sorumlusunun adresine ulaşıldı.

VURULDUKTAN SONRA BOMBAYI PATLATTI

Polis elde ettiği bilgiler doğrultusunda önce Gazikent Mahallesi'nde bir depoya baskın düzenledi. Burada patlayıcı TNT ve mayın ele geçiren polis, bazı kişileri gözaltına aldı. Polis ekipleri daha sonra terör örgütünün sözde Gaziantep sorumlusu olan Mehmet Kadir Cebael'in eşi ve 2 çocuğu ile oturduğunu saptadığı Burak Mahallesi'ne gitti. 8 katlı apartmanın beşinci katındaki Mehmet Kadir Cebael'e polisler 'teslim ol' çağrısı yaptı. Ancak, terörist bu talebe silahla ateş ederek karşılık verdi. Bu sırada teröristin bulunduğu apartmanın çevresinde konuşlanan keskin nişancılar, Cebael'i ateş ederek yaraladı. Vurulan terörist daha önceden olası durumlara karşı eve tuzakladığı patlayıcıyı infilak ettirdi ve patlamada parçalanarak öldü.

CEBAEL'İN KARDEŞİ TUTUKLANMIŞTI

Öte yandan geçen 30 Ekim günü Gaziantep'te polis operasyonuyla 1 Kasım seçimlerinde İstanbul'da HDP il binası ile Ankara'da Cumhuriyet Gazetesi bürosuna yönelik bombalı saldırı için yola çıktığı sırada yakalanarak tutuklanan Yusuf Cebael'in de örgütün sözde Gaziantep sorumlusu olan Mehmet Kadir Cebael'in kardeşi olduğu ortaya çıktı. Cebael'in bir diğer kardeşi olan ve 18 yaşından küçük A.'nın da yine örgüt üyeliğinden cezaevinde olduğu belirlendi. Polisin operasyonunda canlı bomba yelekleri, el bombaları ve silahlar ile ele geçirilen Yusuf Cebael ve yanındaki Abdulkadir Demirel'in yakalanmaması durumunda seçimleri sabote etmek için İstanbul'da HDP il başkanlığı ve Ankara'da Cumhuriyet Gazetesi bürosuna bombalı saldırı düzenleyecekleri kaydedildi.

NİSAN'DA GAZİANTEP'E GELDİ

Polis operasyonunda vurulunca tuzakladığı patlayıcıları infilak ettiren ve parçalanarak ölen Mehmet Kadir Cebael, Ankara Gar saldırısının sanıkları arasında yer alıyordu. Cebael'in arandığının ortaya çıkmasının ardından eşi Fadile ve 2 çocuğu ile birlikte sınırı geçerek Suriye'ye gittiği, burada silah ve bomba eğitimi aldığı belirlendi. Güvenlik birimlerinde 'terör örgütüne müzahir aile' olarak bilinen Cebael'in 2 kardeşinin tutuklanması ve IŞİD'in Gaziantep sorumlusunun tutuklanmasının ardından geçen nisan ayı sonunda Suriye'den kaçak yollarla Gaziantep'e geldiği belirlendi. Cebael'in kente geldiği ise polisin Haziran ayında yaptığı operasyonda bir evde parmak izine ulaşılması ile anlaşıldı. 

EVİNE 2 TELEVİZYON KOYMUŞ

Cebael'in kentte bulunan örgütün hücreleri arasında irtibat sağladığı ve saldırıları planlayan isim olduğu belirlendi. Kentte izine ulaşılamayan Cebael'in parçalanarak öldüğü evde yapılan incelemede ise polis, teröristlerin deşifre olmamak ve çevresinde dikkat çekmemek için yöntem değişikliğine gittiğini saptadı. Daha önce yapılan operasyonlarda evlerinde televizyon kullanmayan ve cep telefonu taşımayan, internetten uzak durarak kuryeler ile iletişimi tercih eden IŞİD üyelerinin aksine Cebael'in etrafına kendisini laborant olarak tanıttığı ve yine komşularının kendisinden şüphelenmemesi için lüks şekilde döşediği evine 2 televizyon aldığı ve bilgisayar bulundurduğu, çocuklarının bile telefon kullandığını saptadı. 

HÜCRE EVLERİ TERKEDİLDİ

Terör ve istihbarat birimleri kanlı saldırıları engellenen terör örgütü IŞİD'in son aylarda aldığı ağır darbelerin ardından Gaziantep'in yine sözde emirinin kim olabileceğini saptamak için çalışma başlattı. Polislerin operasyonlarda elde edilen dijital veriler ve dokümanların incelemesiyle bazı adreslere nokta operasyon yaptığı öğrenilirken, birçok noktadaki hücre yapıların ise terk edildiği saptandı. Güvenlik güçleri terör örgütünün sözde yeni emirinin ise takip listesinde olan veya terör nitelikli kayıp şahıs olarak arananlardan seçilecek bir ismin olabileceği üzerinde duruyor.

20 KİŞİ SORGULADI

Polisin,  sürdürdüğü operasyonlarda şu ana kadar gözaltına alınan aralarında vurulduktan sonra tuzakladığı bombayı patlatan örgütün sözde Gaziantep emiri Mehmet Kadir Cebael'in eşi Fadile de bulunduğu 20'yi aşkın kişinin sorgulamaları sürüyor. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan şüphelilerin ve operasyonlarda ele geçirilen dokümanlardan ulaşılan bilgiler doğrultusunda yeni adreslere de operasyonlar düzenleniyor. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulaması süren şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

SALDIRININ İZLERİ DEHŞET VERİCİ

Güneykent Mahallesi'nde IŞİD'in belirlenen hücre evine yapılan polislerin baskını sırasında kimliği saptanamayan IŞİD'li terörist ile örgütün sözde hücre evi sorumlusu Mehmet Kadir Cebael'in ölü ele geçirildiği operasyonun şiddeti gündüz saatlerinde ortaya çıktı. İlk patlamanın meydana geldiği Güneykent Mahallesi'nin 223 numaralı sokakta bulunan 4 katlı Zafer Evler Apartmanı'nın bodrum katının, savaş alanına döndüğü görüldü. Duvarların bile yerinden söküldüğü dairenin çevresindeki binaların da camları kırıldı.  Burak Mahallesi'nin 62 numaralı sokağında bulunan 8 katlı apartmanın 5'inci katındaki dairenin dış cephe duvarının ise ikinci patlamanın şiddetiyle tamamen yerinden söküldüğü ve oturma odasının harabeye döndüğü görüldü. Temizlik görevlileri, patlamaların yaşandığı bölgedeki yol ve ara sokaklarda temizlik yaparken, saldırının izleri siliniyor.

IŞİD SORUMLUSU 4 AY ÖNCE TAŞINMIŞ

Terör örgütü IŞİD'in sözde sorumlusu Mehmet Kadir Cebael'in eşi Fadile ve 2 çocuğuyla birlikte 2 yıl önce tamamlanan sitenin A2 bloğunun 4'üncü katına 4 ay önce taşındıkları belirlendi. Cebael'in, sahibi yurt dışında olan 3+1 daireyi 800 lira karşılığında kiralayıp yerleştiği saptandı. IŞİD'li teröriste daireyi kiralayan emlakçının gözaltına alındığı öğrenilirken, evin yurtdışında olan ve kimliği açıklanmayan sahibi de polis tarafından Türkiye'ye çağrıldı.

EŞİ VE ÇOCUKLARINI GÖNDERMİŞ

Polisin, dairenin karşısında bulunan bir inşattan etkisiz hale getirdiği terörist Mehmet Kadir Cebael'in, yakalanacağını anladığı sırada eşi Fadile'yi ve 3 ile 9 yaşlarındaki çocuklarıyla birlikte daireden dışarıya çıkardığı belirtildi. 2 yıl önce tamamlanan ve Mehmet Kadir Cebael'in 4 aydır oturduğu sitenin sakinleri, IŞİD'li terörist ve ailesinden şüphelenmediklerini söyledi. Çocuklarının, teröristin çocuklarıyla oynadığını Mehmet Kadir Cebael'in ise eve sürekli geç saatlerinde geldiğini anlattı. DHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.