1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Soğukluğun giderilmesi için çalışıyorlar
Soğukluğun giderilmesi için çalışıyorlar

Soğukluğun giderilmesi için çalışıyorlar

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam el-Alevi, Ticaret Odası'nda işdünyası ile buluştu. Sorunların ve çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıda el-Alevi,...

A+A-

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam el-Alevi, Ticaret Odası'nda işdünyası ile buluştu. Sorunların ve çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıda el-Alevi, "Son zamanlarda iki ülke arasında soğukluk oldu ama bunun giderilmesi için çalışıyoruz” dedi.

Ticaret Odası , şehrin ihracatında ilk sırada yer alan Irak’ta yaşanan gelişmeleri değerlendirmek amacıyla “Irak İş Geliştirme” toplantısı düzenledi. Toplantıya, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keçeci, Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam el-Alevi, Irak’ın Gaziantep Başkonsolosu Ömer Kopely, Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Güneydoğu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, GAİB Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya ve Irak’la iş yapan şirket temsilcileri katıldı.

BARTIK: ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Irak’ın Gaziantep’in ihracatında önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Irak’ın en çok ithalat yaptığı ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Bartık, Türkiye’nin Irak’a ihracatının yüzde 21’inin de Gaziantep’ten gerçekleştirildiğini belirtti.

ULAŞIM PROBLEMİ

Bartık, Gaziantep ve Irak arasında ulaşımın hızlı gerçekleşmesi amacıyla Gaziantep-Erbil arasında direkt uçuşların en kısa zamanda başlamasını istediklerini vurguladı. Tek sınır kapısının ihtiyaca cevap vermediğini vurgulayan Bartık, gündemde olan diğer kapıların da açılması gerektiğini ifade etti.

ÖZEL UYGULAMA

Son dönemde dünyayı tehdit eden terör olaylarından dolayı tüm devletlerin güvenlik tedbirlerini artırmak zorunda kaldığını ve Türkiye’nin de güvenlik tedbirleri kapsamında uygulamaya koyduğu vize uygulamasının ticarete olumsuz yansıdığını vurgulayan Bartık, “Ancak güvenliğin olmadığı yerde ticarette olmaz. İki ülke karşılıklı olarak ticaret erbabına özel bir uygulama konusunda anlaşmaya varabilir” ifadelerini kullandı.

EL ALEVİ: ELİMİZDEN GELEN YAPACAĞIZ

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam el-Alevi ise Ankara’dan sonra ilk ziyaret ettiği şehrin Gaziantep olduğunu belirterek, “Son zamanlarda iki ülke arasında soğukluk oldu ama bunun giderilmesi için çalışıyoruz” dedi. Sorunları en kısa sürede çözeceklerini belirten el- Alevi, “Ekonomi ve ticaret önem verdiğimiz konu. Burada da Gaziantep bizim özel anlam taşıyor” diye konuştu. Bu yılın sonuna doğru gerçekleştirilecek bir toplantıda ilişkileri kolaylaştırma adına vize konusunu ele alacaklarını söyleyen el-Alevi, vize konusunu çözüme kavuşturmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

ÇIKMAZ: TİCARETİMİZ İYİ

GAİB Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz ise ikili ilişkilerin iyi olduğu ülkelerin ticaretinin de iyi olduğunu belirtti. 250 bin dolar üzerinde ihracat yapan firmaların vize işlemlerine aracılık yaptıklarını anlatan Çıkmaz, bu rakamın altında iş yapan firmaların güvenliliğine ilişkin aracılık yapılması halinde de yardımcı olacaklarını sözlerine ekledi.

TİRYAKİOĞLU: BİRARAYA GELİNMESİ GEREKİR

GTB Yönetimi Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu da Irak için Gaziantep’in, Gaziantep içinde Irak’ın önemli olduğunu söyledi. Sorunların sorumluluk bilinciyle giderilmeye çalışıldığını anlatan Tiryakioğlu, ilerleyen dönemlerde Gaziantepli ve Iraklı firmaların düzenlenecek alım heyetleriyle bir araya gelmesinin sağlanabileceğini kaydetti. Konuşmaların ardından firma temsilcilerinin soruları cevaplandırıldı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.