1. YAZARLAR

  2. Ahmet Mengüç

  3. SİYA ISINIRKEN.(1)
Ahmet Mengüç

Ahmet Mengüç

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYA ISINIRKEN.(1)

A+A-
Yerel derken genel seçimler gündemi ısıtacak. Şu soğuk günlered siyasetle baye ılımaya başlarken, sıcak günlered ter banyosuna dönüşecek gibi. Siyasi turun bu kez durağı genel seçimler. Ülkenin yöneticisini belirlemek üzere halk sandık başına gidecek. Gidecek fakat her seçimlerde olduğu gibi yine siyasi soğuk ve sıcak rüzgarların estiği ortamda olacak. Herkes kendi siyasi partisinin iktidar olması çabasında bir yarış başlamış olacak. Ve başladı desek yerinde.

Günlük yaşamın her noktasında şimdiden genel seçimler konuşulmaya başlandı.

Kahve, çayhane, iş yerlerinde, bürolarda, yolda, cenaze taziyelerinde, dügünlered, hatta Camii avlularında en çok konuşulan konular şimdiden arasında yer aldı.

Elbetki ülkenin geleceği açısından bunların konuşulması lazım. Ancak bunları konuşurken birbirimizin kalbini kırmadan daha aklı selim davranarak konuşmak, yani güzel ifadeler üreterek konularda fikir alış verişinde bulunmak lazım. Bazen konuşmalara bakıyorumda agza alınmayacak laf ve ifadeler yer almakta olmasına tanıklık etmemiz bile olayın hoşnut olmadığınaı sergiliyor. Bu davranışın hiç kimseye fayda vermiyeceği açıkca ortada. Bunlar ne getirir derseniz, neler getirmezki? En başta nefret tohumlarını getirir. Biribirimizi sevme ve saymaktan ziyade düşman konumuna iter. Bu bölünmeler ve parçalanmaların ana noktası deilmidir. Kimseye hayrı olmayan butür davranışlar dürüst siyasi bilğimizden birçok şeyler alıp götürür.

Bu ve buna benzer davranış içinde olanların çoğunluğu siyasetten birşeyler uman şahıslardan başkaları değildir. Yani çıkar adına ortalarda siyasi nara atanlar desek yerindedir. Vah onlar ve onlar gibi davrananlara. Okumadan araştırmadan benim dediğim doğru demenin kimseye faydası olmadığı, gibi onada fayda sağlamıyacağı bir gerçek. Ancak seçmek ve seçilmek adına erdemlik, dürüstlük, insanlık, ayaklar altına alınmış ise vah o seçen ve seçilenede. Bu tür seçim hiç kimseye fayda vermiyeceği gibi Ülkeye?de fayda getirmez. Ülke geleceğinide kaosa sürükler. Açıkcası gelecek neslimiz yani çocuklar ve torunlarımıza karşı yanlış yapmış oluruz. Onların geleceğini ipitek altına almamız doğru değildir.

Bu ülke hepimizin. İyi kulanır ve idare edersek hapimize yeter. Gelecek neslimizinde düşünmek gerek. Yarin, yani gelecek kuşaklarıda düşünmek zorundayız. Seçilen yarin belki seni utandırınca ne olacak?

Bence siyasi konuda tek konuşacağımız ana hedef ve yer sandık olmalıdır. Perdenin arkasına gittiğinde orada oy pusulaları ile hesaplaş.Hesaplaşma yeri orasıdır. Bizlere bu yakışır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.