1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Şire Festivaline doğru
Şire Festivaline doğru

Şire Festivaline doğru

Tahir Tekin Öztan Vali Erdal Ata, belediye başkanları ve rektörü makamında ziyaret ederek 25-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2. Uluslararası...

A+A-

Tahir Tekin Öztan Vali Erdal Ata, belediye başkanları ve rektörü makamında ziyaret ederek 25-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2. Uluslararası Gaziantep Şirehan Yiyecek İçecek Festivali hakkında bilgi verdi.  

Öztan bu yıl festivale onlarca ülkeden gurme ve basın mensuplarıyla İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden yazılı ve görsel basın kuruluşları temsilcileri ve program yapımcılarının katılacağını anlattı. Yapılan çalışmaların Gaziantep’in Türkiye’nin ilk ve en büyük gastronomi kenti olma yolundaki çalışmaları için büyük önem taşıdığını ifade eden Tahir Tekin Öztan geleneksel bağcılık kültürünün de yaşatılmaya çalışıldığını ifade etti. Ziyaret sırasında festivale ilgili genel bilgileri Gaziantep Valisi Erdal Ata’ya anlatan Öztan Vali Ata’nın desteğini aldı. 

ATA'DAN DESTEK

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Gaziantep Valisi Erdal Ata Gaziantep’in bütün yönleriyle tanıtılması gerektiğini belirterek, sanayiye paralel olarak eğitim, kültür sanat ve edebiyat alanındaki önemli unsurlarında gündemde tutulmasını gerektiğini belirtti. Diğer taraftan son dönemlerde gerçekleştirilen ve önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilecek olan benzeri festivallerin tetikleyicisi ve öncüsü konumundaki 2. Uluslararası Gaziantep Şirehan Yiyecek İçecek Festivalinin başarılı geçebilmesi için gerekli desteği vereceklerini de ifade eden Gaziantep Valisi Erdal Ata bu tür organizasyonların artarak devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 

ŞAHİN'E ZİYARET

Gaziantep Büyükşehir belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret eden Öztan kentin gastronomi turizminden pay alabilmesi için yürüttükleri çalışmaları anlattı. Öztan dünya turizminde en büyük payın gastronomi turizmine ait olduğunu ancak Türkiye’nin bu pastadan pay alamadığını ifade ederek bu tür festivallerle kentin ve ülkenin bir gastronomi merkezi haline gelmesi yönünde uzun yıllardır çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Başkan Şahin ise Tahir Tekin Öztan ve Ahmet Ümit’in Genel Koordinatörlüğünü yürüttüğü 2. Uluslararası Gaziantep Şirehan Yiyecek İçecek Festivaliyle ilgili etkinlikleri yakından takip ettiğini ve gerekli her türlü desteği vereceğini ifade ederek Öztan’ı kutladı. 

REKTÖRE DE GİTTİ

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun’u makamında ziyaret eden Öztan üniversitenin verdiği destekten dolayı teşekkür ederek “Gaziantep Üniversitesi her zaman bütün projelerimize önemli destek ve katkılar sağlamaktadır” dedi. Rektör Coşkun üniversite olarak kurdukları gastronomi bölümüyle yeni bir ilki başlattıklarını ifade ederek “Festivaller kültürlerin tanıtımı ve kent kültür çıtasının yükseltilmesi için büyük önem taşıyor. Gaziantep’in kültür elçisi Ahmet Ümit ve Tahir Tekin Öztan’ın genel koordinatörlüğünde sürdürülen Şire Festivalini geçen yıl olduğu gibi bu yıl da destekliyoru” dedi. 

TAHMAZOĞLU'NDAN TAM DESTEK

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu Ahmet Ümit ve Tahir Tekin Öztan’ı kutladığını belirterek “Gaziantep kent olarak bir dünya markasıdır. Gaziantep’in sahip olduğu ve her biri kendi alanında marka olan kültürel değerlerimizin tanıtımı için gösterilen bu çaba ve gayretleri bizlerde yürekten destekliyoruz” dedi. 

FADILOĞLU KUTLADI 

Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nu da makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler veren Öztan bu festivalin Gazianteplilerin ortak malı olduğunu vurgulayarak “Bu yıl ikincisini gerçekleştireceğimiz festivalimiz Gazianteplilerin ortak malıdır. Vatandaşlarımızın festivale sahip çıkması ve bizlere destek vermesi yaptığımız çalışmalarda hepimiz için motivasyon kaynağı olmuştur” dedi. Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu geçen yıl festivali yakından takip ettiğini ve çok etkilendiğini belirterek bu yılda gerekli desteği vereceklerini Gazianteplilere mal olan bu festivalin yaşatılması için üzerlerine düşeni yapacaklarını belirterek Tahir Tekin Öztan’ı kutladı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.