1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SINIRDA İLGİNÇ YASAK
SINIRDA İLGİNÇ YASAK

SINIRDA İLGİNÇ YASAK

Vali Ali Yerlikaya, Suriye Sınırında bulunan bölgede ınıra yakın köyler çevresinde zirai faaliyette bulunmak maksadıyla uzun boylu bitki ekimi yapıldığı...

A+A-

Vali Ali Yerlikaya, Suriye Sınırında bulunan bölgede ınıra yakın köyler çevresinde zirai faaliyette bulunmak maksadıyla uzun boylu bitki ekimi yapıldığı tespit edildiğini ve uzun vermeyeceklerini söyledi. 

Genelge yayınlayan Yerlikaya, "İlimizin Suriye ile 50 km. sınır hattı bulunmaktadır. Suriye sınırında bulunan hudut sorumluluk sahası içerisinde hudut hattı boyunca ve sınıra yakın köyler çevresinde zirai faaliyette bulunmak maksadıyla uzun boylu bitki ekimi yapıldığı tespit edilmiştir. 1 inci ve 2 inci derece askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerine, arazi sahipleri tarafından ekilen bitkilerin, bu bölgelerde nöbet tutan unsurlarımıza karşı yapılan veya yapılacak olan düşmanca saldırılar ve kötü niyet taşıyan kişi veya kişilerce saklanmak ve gözetleme yapmak maksadı ile kullanılmaya çalışacağından hudut emniyetini zafiyete uğratmaktadır.

İZİN VERİLMEYECEK  

Bu nedenle; Ülkemizin içinde bulunduğu güvenlik ortamında hudut emniyetinin etkinliğini artırmak, bölgede görev yapan askeri personelin ve sivil halkın can ve mal güvenliğini korumak maksadıyla, 1 inci ve 2 inci derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerinde (özellikle hudut hattına paralel giden köy yolları ile hudut devriye yolları arasına) 1'inci hat devriye yolundan itibaren 200 metrelik bir alanda uzun boylu bitkilerin (mısır ve ayçiçeği gibi) ekiminin yapılmasına 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesi gereğince izin verilmeyecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.