1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sinekli ANTEP
Sinekli ANTEP

Sinekli ANTEP

Gaziantepli’ler bu sene hiçbir şeyden çekmedi, sineklerden çektiği kadar.. Sıcakların artmasıyla, iyice özgürleşen ve çoğalan sinekler yüzünden insanlar açık havada oturamaz hale geldi.

A+A-

Gaziantepli’ler bu sene hiçbir şeyden çekmedi, sineklerden çektiği kadar.. Sıcakların artmasıyla, iyice özgürleşen ve çoğalan sinekler yüzünden insanlar açık havada oturamaz hale geldi. Kentin hemen hemen tüm bölgelerinde ve özellikle yazlıklar ile bağevlerinin bulunduğu bölgelerin yanı sıra, Binevler, İbrahimli, Fatih Mahallesi, Ünaldı, Karşıyaka, Düztepe, Tabakhane ağırlıklı olmak üzere, her yerde sinekle yatılıp sinekle kalkılıyor..

Belediye yetkilileri, ilaçlama ekiplerinin hergün mahalleleri taradıklarını söylerken, Güneydoğu'nun en büyük ilaçlama firması Uzman İlaçlamanın sahibi Şükrü Tiryaki ise, Şubat ayında yapılması gereken Larva çalışmasının ihmal edildiğini iddia ederek, şimdi havadan ilaçlama yaparak sivrisinek başta olmak üzere sineklerin bitirilemeyeceğini öne sürdü. Tiryaki, "Özellikle Sivrisinekleri bitirmek için taban çalışması, larva çalışması yapmak lazım. Ancak o da zamanında yapılmadı" dedi. Bu arada Büyükşehir genel sekreter yardımcısı Settar Çanlıoğlu ise mahalleleri sürekli ilaçlattırdıklarını, ekiplerin her gün ilaçlama için mahalleleri taradıklarını söyledi.

1700 NOKTADA SİVRİSİNEK ÜRÜYOR

Gaziantep'te ilaçlama işini iki yıl önce kendilerinin yaptığını, belediyenin o zaman 'Gaziantep sineksiz bir yaz geçirecek' diye pankart astığını hatırlatan Şükrü Tiryaki, "Havadan ilaçlama ile sinekle başedilemez. Üreme olduğu müddetçe, sivrisineği bitiremezsiniz. Havadan ilaçlama yaparak, sivrisinek üreme yerlerini yumurtaları öldürmezsiniz. Sivrisenikleri bitirmek için taban çalışması, larva çalışması yapmak lazım. Ancak o zaman bataklığı kurutabilirsiniz. Bir sivrisinek 7 km uzaktan insanın kokusunu alabilir. Yüzde 15-20 bitirilebilir. İlaçlamanın Şubat ayında başlaması ve yıl sonuna kadar devam etmesi gerekiyor. Gaziantep'te 1700 tane sivrisinek üreme yeri bizde kayıtlı" diye konuştu.

ÜNİVERSİTEDE'DE FOSEPTİK ÇUKURLAR

Sivrisinek üretim yerlerinin daha çok, kullanılmayan su kuyuları, binaların altında biriken sular, eski foseptik çukurları, damda kalmış küçük havuzlar, Eski Antep evlerindeki kullanılmayan su kuyuları, Bağevlerinde kullanılmayan su kuyuları olduğunu dile getiren Şükrü Tiryaki, "Sivrisinekten yatamıyoruz diye bize de şikayet ediyorlar. En çok şikayet, İbrahimli'nin bazı bölgeleri, Fatih Mahallesi, Binevler, bağevlerinden geliyor. Gaziantep Üniversitesi'nin içinde eski foseptik çukurları var. Binevler tarafının sineği orada ürüyor" dedi.

ÜRETİM YERLERİNİ BİLİYORUZ

Tiryaki, ilaçlama işinin kendilerinden sonra bir İzmir firmasına, şimdi de bir İstanbul firmasına ihaleyle verildiğini de belirterek, "Şehitkamil ve Şahinbey'de 1700 noktada sivrisinek üretim yerlerini biliyoruz, bizde kayıtlı. Biz Antep firmasıyız, sorun olduğunda vatandaş bizi arayıp bulabilirler ama, İstanbul'daki firmayı bulamazlar. Belediyeler, bu tür işleri Antepli firmalara verse, hem kendileri, hem de vatandaş rahat eder" dedi.

KÖYLER BİLE İLAÇLANIYOR

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Settar Çanlıoğlu ise mahalleleri sürekli ilaçlattırdıklarını, ekiplerin her gün ilaçlama için mahalleleri taradıklarını söyledi. İlaçmaya önem verildiğini belirten Settar Çanlıoğlu, "Hatta eskiden i laçlanmayan köyler bile ilaçlattırılıyor. Her gün ekipler çıkıp mahalleleri tarıyor" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.