1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şimşek: Hedefimiz serbest kurla,
    fiyat istikrarına ulaşmak
Şimşek: Hedefimiz serbest kurla,<br>fiyat istikrarına ulaşmak

Şimşek: Hedefimiz serbest kurla,
fiyat istikrarına ulaşmak

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı görevini Ali Babaca'dan devralan Gaziantep milletvekili Mehmet Şimşek, yeni dönemin en önemli hedefinin fiyat istikrarı...

A+A-

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı görevini Ali Babaca'dan devralan Gaziantep milletvekili Mehmet Şimşek, yeni dönemin en önemli hedefinin fiyat istikrarı olduğunu kaydetti. Şimşek, "Serbest kur ve serbest sermaye hareketleri altında mali disiplini koruyarak fiyat istikrarına ulaşmak temel hedefimiz olmaya devam edecektir. Uygulanacak maliye politikası ve yapısal reformlarla Merkez Bankası'na enflasyonla mücadelede destek sağlamak temel önceliklerimiz arasında olacaktır" dedi.

Babaca'ın Şimşek'e görev teslimi Hazine'nin konferans salonunda, yurtdışında olan Başkan Durmuş Yılmaz dışındaki Merkez Bankası yöneticileri, Hazine yönetici ve çalışanlarının katılımı ile yapıldı. Merrill Lynch'in Ortadoğu ve Afrika Başkanlığından ayrılarak milletvekili seçilen ve bakanlık görevine getirilen Şimşek, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçen dönemde ekonomide ulaştığı başarıların uluslararası yansımalarını yakından müşahade ettiğini ifade etti. Genel hedeflerinin elde edilen başarıları daha da güçlendirmek, yeni başarılara ulaşmak olacağını belirten Şimşek, yeni dönem ekonomi yönetiminin ilkelerini şöyle açıkladı:

"Önümüzdeki dönemde şeffaflık, süreklilik, tutarlılık, öngörülebilirlik ve bağımsız para politikası uygulaması temel ilkelerimiz olmaya devam edecektir. Ekonomik programımızın temel hedefi toplumsal refahı yükseltmektir. Önümüzdeki dönemde toplumsal refah için reform programımızı genişleteceğiz ve derinleştireceğiz. Tabii ki son dönemde yakaladığımız hızlı büyümenin sürdürülmesi için en önemli koşul fiyat istikrarıdır. Serbest kur ve serbest sermaye hareketleri ile mali disiplini koruyarak fiyat istikrarına ulaşmak temel hedefimiz olmaya devam edecektir. Uygulanacak maliye politikası ve yapısal reformlarla Merkez Bankası'na enflasyonla mücadelede destek sağlamak temel önceliklerimiz arasında olacaktır."

Özel sektörün önünü açacak reformlara devam edileceğini ve Türkiye'nin küresel düzeyde rekabet edebilmesi için çalışacaklarını anlatan Şimşek, "Borç yönetimi, borç yükünü daha aşağılara çekme ve riskleri en aza indirme doğrultusunda etkin koordinasyon içinde yürütülecektir" dedi.

Bugüne kadar elde edilen başarılar bir yandan kendilerini gururlandırırken bir yandan da hedefleri yukarı çekmelerini gerektirdiğini belirten Şimşek, bu çerçevede en önemli güvencesinin Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası'nın insan kaynakları ve sürekli artan kurumsal kredibiliteleri olduğunu söyledi. 

Babacan: Kur rejimi değişmeyecek

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı görevini Mehmet Şimşek'e devreden Ali Babacan, törende yaptığı konuşmada, enflasyon hedeflemesi ve serbest kur rejiminin süreceğini söyledi. Babacan, yeni dönemde istikrarın devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini belirterek, "Geri dönüşe ve hayal kırıklığına asla izin verilmeyecektir" dedi.

AKP'nin uyguladığı ekonomi politikalarının temelinde 'güve' kavramının bulunduğunu kaydeden Babacan, "Başarının temelinde ülkede oluşturulan güven ortamı vardır. Şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik, süreklilik ilkeleriyle çalıştık. Ekonominin bir başarıdan diğeri koşmasının ardında bu ilkelere tavizsiz uyum vardır" dedi.

Mali disiplin ve Merkez Bankası'nın bağımsız şekilde uyguladığı para politikasının önemine işaret eden Babacan, "Enflasyon hedeflemesi çerçevesinde Merkez Bankası'nın uygulamaları kararlılıkla devam edecek" diye konuştu.

Serbest kur rejiminin de yeni dönemde devam edeceğini belirten Babacan, doğrudan yabancı yatırımlar konusunda, "Sermaye hareketlerinin serbestliği, girişte de çıkışta da sınır olmaması. Sermayenin dilinin, dininin, ırkının, ülkesinin olmadığı, yasal olduktan sonra sermayenin her türüne açık olması" görüşünü ifade etti. Ekonomide özel sektör ağırlığının olacağını ve rekabetçi ortamın sağlanması için çalışılacağını anlatan Babacan, yerli-yabancı herkesin Türkiye'de hukuk devleti ilkelerinin egemen olduğunu göreceğini ifade etti.

Kadrosuyla devretti

Konuşmalardan sonra Babacan, Şimşek'i konferans salonunun sahnesine davet etti. Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Hazine Müsteşar Yardımcıları ve Genel Müdürlerini de sahneye davet eden Babacan, ayrıca Merkez Bankası Başkan Yardımcılarını da çağırarak, Başkan Durmuş Yılmaz'ın yurtdışında olduğu için törene katılamadığını söyledi. Babacan, sözkonusu kadronun önünde Şimşek ile el sıkışarak görevi devretti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.