1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şimdi ne olacak?
Şimdi ne olacak?

Şimdi ne olacak?

​Büyükşehir Belediyesi'nin Metro çevresinde yeşil alanların 15 katlı konut ve ticaret alanına dönüştürülmesiyle ilgili yapılan imar plan revizyonuna Bölge İdare Mahkemesi ikinci kez dur dedi.

A+A-

Mahkeme bu alanda yapılan arsa satışları, devam eden yapım faaliyetlerinin hukuksuz olduğuna hükmetti. İmar plan revizyonunu CHP eski il başkanı Nesrin Ulutaş ve Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi ile birlikte yargıya taşıyan CHP Şehitkamil Belediye meclis üyesi Zeynel Güçyetmez,  Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin bu yargı kararının gereğini yerine getirerek, bir an önce alandaki inşaatları durdurması gerektiğini söyledi. Şimdi gözler, arsa satışlarının yapıldığı, hatta inşaatların bile yükselmeye başladığı bölgede Büyükşehir'in nasıl bir yol izleyeceğine çevrildi. 

BU ALANLAR KORUNMALI

Zeynel Güçyetmez, Büyükşehir Belediyesinin, Osmangazi Mahallesinde, 100.Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın devamı olan, Metro AVM çevresindeki 200 bin m2'lik yeşil alanı, 15 katlı konut+ticaret alanı olarak yapılaşmaya açmasına karşı hukuk mücadelesi sonucunda, Bölge idare Mahkemesi 10.08.2017 tarih ve 2017/10926 esas sayılı kararı ile ikinci kez yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirtti. Güçyetmez, "Konumu itibari ile Gaziantep kent makroformu’nun bel kemiğini oluşturan doğal yeşil dokusu ve çok işlevli (kültür, eğlence, spor, oyun, fuar, tiyatro, kongre, nikah-düğün, otel-lokanta, cami vb) kullanım alanları ile Gaziantep büyük kenti için mutlaka korunması gereken bu alanla ilgili olarak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin bu yargı kararının gereğini yerine getirerek, bir an önce alandaki inşaatları durdurması gerekir" dedi.

 

KAMU YARARI YOK

 

Mahkemenin vermiş olduğu kararın tavsiye kararı değil, bir hüküm olduğunun altını çizen Güçyetmez, "Mahkeme, imar planlarında yapılan tadilatın kamu yararı, şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına. yoğunluk artırılması bakımından planlama esaslarına, planlamanın arazi kullanım amaçlarına uygun olmadığına, kararın istinaf yoluyla incelenerek kaldırılması ve istinaf başvurusu sonuçlanıncaya kadar yürütmenin durdurulmasına karar verdi. İptal kararının yerine getirilmesi konusunda, Belediyeye başvurulmasına gerek olmaksızın yargı kararının yerine getirilmesi, idarenin görev ve sorumluluğundadır. Şayet yargı kararlarını uygulamak konusunda kendisine görev ve yetki verilen Belediye Başkanı ve ilgililerin, mahkeme kararını yerine getirmeme şeklinde tezahür eden davranışı görev ve yetki içinde gerçekleştirilmiş bir hukuka aykırılık olacaktır" diye konuştu.

 

SAĞLIKLI BİR ÇEVRE İÇİN YARGI KARARI YERİNE GETİRİLMELİ

 

Yürütmenin durdurulma kararının bir an önce yerine getirilmesinin hukuki bir zorunluluk olduğunu dile getiren Güçyetmez, "Kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesi yerine yeşil alanların azaltılmasında kamu yararı olduğu söylenemez. Kamu yararı yönünden, çağdaş bir kentin oluşturulması ve yaşatılması, ancak varlığı zorunlu olan ve aşırı yapılaşmanın etkisinden korunması gereken, kentin bütününe hizmet verecek, kent estetiği ve kentleşme kalitesini yükseltici sağlıklı bir çevre meydana getirmek amacıyla park, çocuk bahçeleri, oyun alanları, günü birlik kullanım alanları, ağaçlandırma, piknik ve rekreasyon alanlarının oluşumuyla sağlanabilir" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum