1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sıkıntılar işsizliği tetikledi
Sıkıntılar işsizliği tetikledi

Sıkıntılar işsizliği tetikledi

Zirve Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Nağac işsizlik rakamlarının son dönemlerde artış göstermeye...

A+A-

Zirve Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Nağac işsizlik rakamlarının son dönemlerde artış göstermeye başladığını belirterek önlem alınması gerektiğini vurguladı.

İşsizlikte yaşanan artışın birçok temele dayandığını vurgulayan Nağaç, “Son zamanlarda büyümede yaşanan yavaşlama, ekonomik dalgalanmalar, enflasyondaki artışlar, yatırım seviyesindeki azalmalar, uluslararası arenadaki siyası gelişmelerin ülke içine olan etkisi, genç işsiz oranındaki aşırı yığılmalar ve istihdamdaki daralmalar işsizlik oranında yaşanan artışın temelini oluşturuyor. Bu durum da doğal olarak işsizlik rakamlarında geçtiğimiz yıllara göre artış yaşanmasına neden oluyor.” diyerek işsizlikte yaşanan artışların nedenlerine vurgu yaptı.

BASKILAR MİNİMİZE EDİLMELİ

Nağaç, bu gibi nedenlere dayanan işsizliğin piyasalara kısa  vadede çok etki etmeyeceğini ama geniş zaman diliminde piyasalar üzerinde olumsuz bir etki oluşturabileceğini açıkladı. Nağaç, bu nedenle gelecek dönemlerde piyasaların işsizlik temelli etkilerden kurtulabilmesi için Merkez Bankası üzerindeki baskıların minimize edilmesi gerektiğini de söyledi.

İSTİKRAR ÇOK ÖNEMLİ

İşsizlikte yaşanan artışın önlenebilmesi için istikrarın çok önemli olduğuna değinen Nağaç, “İşsizlik oranında yaşanan artışları önlemek için ekonomik istikrar ve toplumsal huzur çok önemli. Çünkü bunlarda yaşanan aksi durumlar yatırımcıyı tedirgin edecek ve yatırımcının ülkeden kaçmasına neden olacaktır. Bu nedenle özellikle bankacılık sektöründe ciddi düzenlemeler yapılmalı, istihdam oranında mümkün olduğunca artış sağlanmalı, uluslararası yatırımcıların ülkeden kaçmasını önlemek ve ülkenin kredi notunu düşürmemek için kredi derecelendirme kuruluşlarıyla iyi ilişkiler kurulmalıdır.” dedi. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.