1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SIKI DENETİM ŞART
SIKI DENETİM ŞART

SIKI DENETİM ŞART

* Vatandaşın 5 katlı apartmanı var devletin kömüründen kömür yardımı almış.* Gaziantep’te 70-80 bin muhtaç aile varsa bu şehrin marka şehir özelliği...

A+A-

* Vatandaşın 5 katlı apartmanı var devletin kömüründen kömür yardımı almış.

* Gaziantep’te 70-80 bin muhtaç aile varsa bu şehrin marka şehir özelliği kalmamıştır.

* Gaziantep Marka Şehirlikten çıksın

* Kömürlerin çarpık bir şekilde dağıtılmasıyla el altından sayılarak haksız kazanç elde ediliyor

Gaziantep Mahrukatçılar Oda Başkanı Müslüm Keklik, bugüne kadar dile getirilmeyen sözler söyledi. Kömür fiyatlarını açıklayan Keklik, marka şehir Gaziantep'in bu özelliğini kaybettiğini belirterek. "Gaziantep’te 70-80 bin muhtaç aile varsa bu şehrin marka şehir özelliği kalmamıştır. Marka şehirlikten çıkması lazım. Vatandaşın 5 katlı apartmanı var devletin kömüründen kömür yardımı almış" dedi.

"Kömürlerin çarpık bir şekilde dağıtılmasıyla el altından sayılarak haksız kazanç elde ediliyor" diyen Keklik, "Bu nedenle buradan devlet yetkililerimize çağrıda bulunuyorum, lütfen kömür dağıtımlarının isabetli bir şekilde muhtaç ailelere dağılması yönünde gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ediyoruz” şeklinde konuştu.

KALİTESİZ KÖMÜR DAĞITIMI

Keklik, kalitesiz kömür dağıtımı ve 2016 fiyat lisesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Gaziantep’teki hava kirliliğiyle ilgili mücadele ettiklerini vurgulayan Keklik, “Gaziantep’in kirli havadan kurulması için var gücümüzle mücadele ettik bundan sonra da etmeye devam edeceğiz” dedi.

SIKI DENETİM ŞARK

İthal edilen kömürlerin sıkı bir denetimden geçerek alındığını belirten Keklik, “Bizim burada satmış olduğumuz ithal linyit dediğimiz kömürler son derece titizlikle incelenmiş Amerika’dan, Avrupa’dan, Rusya’dan ithal edilen kaliteli kömürlerdir. Bu kaliteli kömürler olmasına rağmen biz bunları tekrar burada Türkiye’nin hiç bir yerinde olmayan sadece Gaziantep'te olan bir uygulamayla kalite kontrol noktası dediğimiz bir noktada bu gelen kömürlerin hepsini kalitesini kontrol ediyoruz. Bu kontrol esnasında da zabıta daire başkanlığımızın bir memuru, çevre müdürlüğümüzden de bir memur hazır bulunmaktadırlar. Bu şekilde denetimden geçirdikten sonra eğer ki gelen ithal linyit kömürlerde de hava kalitesini bozacak bir kömür varsa bunlara derhal cezai işlem yapılıyor ve bunlara el konulup yine Türkiye’nin hiç bir yerinde olmayan Yediemin Deposu dediğimiz depoya muhafaza altına alıyoruz ve o kömürlere el koyuyoruz ” şeklinde konuştu.

DEVLET YETKİLİLERİNE ÇAĞRI

Ücretsiz dağıtan kömürlerle ilgili konuşan Gaziantep Mahrukatçılar Oda Başkanı Müslüm Keklik,“ Biz asla Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın veya valiliklerin, kaymakamlıkların dağıttığı kömürlere karşı değiliz. Tabi ki devletimiz fakire muhtaç olana yardım etmeli, bakmalı ve bakmakla da mükelleftir. Ama marka dediğimiz şehirde bugün 70-80 bin ton dağıtılıyorsa bu her aileye bir tondan 70-80 bin aile demektir. Eğer Gaziantep’te 70-80 bin muhtaç aile varsa bu şehrin marka şehir özelliği kalmamıştır. Marka şehirlikten çıkması lazım. Vatandaşın 5 katlı apartmanı var devletin kömüründen kömür yardımı almış. Kömürlerin çarpık bir şekilde dağıtılmasıyla el altından sayılarak haksız kazanç elde ediliyor. Bun nedenle buradan devlet yetkililerimize çağrıda bulunuyorum, lütfen kömür dağıtımlarının isabetli bir şekilde muhtaç ailelere dağılması yönünde gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

FİYATLAR FAZLA DEĞİŞMEDİ

Keklik, ''Fiyat listesi geçen yılla hemen hemen aynı. Biz kar gözetmeyi bırakıp tüketicinin haklarını korumak için burada elimizden geldiği kadar kar marjlarımızı aşağıya çektik. Sobalık dediğimiz kömürlerin peşin fiyatları 570 TL, taksitli fiyatları 620 TL, tahta kırığı ve odun peşin fiyatı 550 TL, taksitli fiyatı 600 TL taksitli fiyatı yaptık. Kalorifer kazanında kullanılan karpuz denilen kömürün fiyatı ise 230 dolardır. Tabi vadeli fiyatları değişebiliyor'' diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.