1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Şifre nasıl kırılır, ne kadar zaman alır -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Şifre nasıl kırılır, ne kadar zaman alır -1-

A+A-

Bilişim güvenliği için ne yapmak gerekiyor? Akıllı telefon kullanan bir okurumuz: Her tarafımız şifre oldu. Banka hesap güvenliğim ya da telefon şifrem ne kadar güvende diye yazmış. 

Şifreli hayata geçildiğinden bu yana birçok vatandaş bir şekilde maddi ve manevi yönden mağdur oluyor. Kredi kartı şifresinden tutun, sosyal ağlardaki şifrelere kadar 27 çeşit şifre kullanılıyor. Bilişim sistemlerinde yapılan araştırmalara göre sadece küçük harflerden ve 6 karakterden oluşan şifreyi kırmak sadece 5 dakika alıyor. Küçük harflerden oluşan ve 9 karakterden oluşan şifreyi kırmak için 2 ay yetiyor. 

Fakat büyük harf, küçük harf karışık 6 karakterli ise 5.49 saat alıyor. Büyük harf, küçük harf karışık 9 karakter ise 88 yıl gerekli. Sayılı ve sembollü 6 karakterli bir şifre 8,5 yılda kırılırken sayılı ve 9 karakter ise 19.985 yıl alıyor. Buradaki mesaj net.Karmaşık şifre kullanın.

Büyük harflerle küçük harfleri karıştırın.

Arada sayları da eklerseniz şifrenizi kırmak için 19.000 sene uğraşırlar.Bu çalışmalar bilimsel bir çalışmadır. (KAYNAK: Kaspersky, TrendMicro yazılım şirketleri)Bilişim güvenliği açısından ilk önce şu gerçeği hatırlatmak istiyorum. Akıllı cep telefonlarının artışı ile birlikte hacker saldırılarında % 261 artış görülmüş. (KAYNAK: Norton, unysis, Oracle, Lookoud.com, Kaspersky, TrendMicro yazılım şirketleri) 

Akıllı telefonlarda iOs, Android vb güncellemeleri güvenlik açığını kapatmak için şarttır. Android Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Android daha açık bir sistematiğe sahip. Bu da her uygulamaya kolayca ulaşılabilmesini sağlamaktadır. Fakat Linux sistem saldırılara karşı açık hedef haline gelmesine sebep olmaktadır. İOS Unix veri tabanlı bir işletim sistemidir. 

Kapalı bir sistemdir. Bu da güvenlik bakımından oldukça güvenilir olduğu anlamına gelmektedir. Uygulamaları App Store adı verilen market ağından indirilmektedir. 

 

Akıllı telefon kullanıcısı bireylerin çoğu kullandıkları cihazların özelliklerinden ne yazık ki bihaber. Çünkü akıllı telefonlarda videolarımız, fotoğraflarımız, e postalarımız, banka bilgilerimiz, şirket dosyaları dahil birçok bilgimiz mevcut. Bu da kara gömlekli hackerlerin iştahını kabartıyor. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.