1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Şiddeti görmezden gelmeyin !..
Şiddeti görmezden gelmeyin !..

Şiddeti görmezden gelmeyin !..

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününde önemli mesajlar verildi. Etkinliklerin de yapıldığı günde,  Zirve Üniversitesi...

A+A-

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününde önemli mesajlar verildi. Etkinliklerin de yapıldığı günde,  Zirve Üniversitesi  Aile ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Derya Keskinci, kadına yönelik şiddetin her geçen gün artarak devam ettiğini belirterek, "Kadına yönelik şiddetin temelinde, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin olduğu gözden kaçırılmamalıdır” dedi.

İNSAN HAKLARI İHLALİ

Kadına yönelik şiddetin nedeni, kadının ikincil bir varlık olarak görülmesi ve kadına yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğu bilincinin toplumda yerleşmemiş olmasıdır diyen Keskinci, “ Bu sebeple içselleştirilmiş toplumsal cinsiyet rollerinin ve erkeklik anlayışının  yok edilmesi gerekir.  Sadece aile içinde değil, yaşamın her alanında olan, psikolojik, sosyo-ekonomik birçok nedeni olan şiddetin sadece  kanuni düzenlemelerle ortadan kaldırılması mümkün değildir. Kadına yönelik şiddete ve her türlü ayrımcılığa karşı mücadeleye çocuk yaşta başlamak gerekir. Erkeklerinde bu mücadelenin içinde olması gerekli ve önemlidir.” diye konuştu.

MEDYANIN ROLÜ BÜYÜK

Keskinci, “Medyada yer alan haber, dizi ve programlarda kullanılan dil bu noktada çok önemlidir. Zira medyanın izleyici hedef kitleyi  yönlendirme gücü olduğu gerçeği karşında, erkek egemen medyanın tavrının bunu  pekiştirmemesi gerekir. Kadına yönelik şiddet medyada yansıtılırken, yeni bir şiddet doğmaktadır. Eleştiriden uzak tarafsız bir dil kullanılırken, şiddet normalleştirilmektedir. Bu nedenle haberlerde şiddetin normal ve sıradan olmadığı vurgulanırken, şiddeti eleştiren bir tavır sergilenmeli, şiddeti eleştiren bir alt metin kullanılmalıdır.” şeklinde konuştu.

PRİMAL'DE ETKİNLİK

Kadınlara vermiş olduğu değeri ve önemi her etkinliğinde ön plana çıkaran alışveriş merkezi Prime Mall farklı etkinliğe imza attı. Büyükşehir Belediyesi,Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü iş birliğiyle hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddeti Kınama Günü” etkinliğinde kadınlara şiddete yönelik bilgilendirmeler yapılarak şiddete maruz kaldıklarında yalnız olmadıklarını belirttiler. 

DİKKAT ÇEKTİLER

Mor kurdelalar dağıtılarak Kadına Şiddet gününde farkındalık yaratılmıştır.Bünyesinde hizmet veren Kurbanbaba Mutlu Anne Merkezi ve Gazikent Sevgi Anne Merkezinde ki kadınlar tarafından hazırlanmış olan “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü”  beğeni topladı.Seminer sonunda gerçekleşen bu etkinlik sonunda şiddete karşı pankart açarak “Kadına Şiddete Hayır!” diyerek dikkat çekmişlerdir.

ÜMİT'DEN MESAJ

Gaziantep’in kültür elçisi ünlü yazar Ahmet Ümit 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı değerlendirmede “Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada kadın özgür değilse erkek de özgür değildir. Oysa kadının özgürce hayatın içerisinde yer alması erkeği de daha özgür kılacağı gibi daha güçlü ailelerin doğmasına da yol açacaktır.” dedi

ERKEK ZİHNİYETİ

Türkiye Soroptimist Kulübü Federasyonuna bağlı olarak faaliyet gösteren Gaziantep Soroptimist Kulübü Başkanı Zerrin Kılınç’ı çalışmalarından dolayı kutlayan Gaziantep’in kültür elçisi Yazar Ahmet Ümit, “Ne yazık ki kadının özgürleşme çabaları genellikle erkeğin tepkisi ve nefretiyle karşılanıyor. Kadının sosyal yaşamda iş hayatında sanatta politik yaşamda var olması onu daha özgür kılarken dar bakışlı erkek zihniyeti bunu kendisine bir tehdit olarak görüyor. Oysa kadının özgürce hayatın içerisinde yer alması erkeği de daha özgür kılacağı gibi daha güçlü ailelerin doğmasına da yol açacaktır. Çocuklarımızı yetiştiren anne ve kadınların özgür bireyler olması erkekle eşit olması toplumumuzun da daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Ne yazık ki ülkemizde bu ideali gerçekleştirmekten çok uzağız" diye konuştu. 

FORUM DİKKAT ÇEKTİ

Forum Gaziantep’in 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında gerçekleştirdiği etkinlik Gazianteplilerden büyük ilgi gördü.  Bu utanca son vermek için bir araya gelen Gaziantep’in duyarlı insanları, alışveriş merkezine kurulan ‘Kadına Şiddete Son’ panosuna el izini bırakarak mücadeleye tam destek verdi. Gaziantep’in gözde alışveriş ve eğlence merkezlerinden Forum Gaziantep, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında düzenlediği etkinlikle “kadına yönelik şiddete dur!” dedi.

SESLERİNİ YÜKSELTTİLER

Forum Gaziantep’te kurulan ‘Kadına Şiddete Son’ temalı dev panoya el izini bırakan yüzlerce Gaziantepli, şiddetle mücadelenin sesini yükseltti. Yalnızca kadınlardan değil, şiddet karşıtı olan herkesten büyük ilgi gören etkinlik, kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemini bir kez daha hatırlattı.  Forum Gaziantep’te kurulan ‘Kadına Şiddete Son’ boyama duvarına el izi bırakılmasıyla başlayan etkinlik, daha sonra “kadına şiddetin son bulması” dileğiyle gökyüzüne dilek feneri uçurulmasıyla devam etti.  HÜSEYİN AĞAÇKIRAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.