1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SGK açık veriyor
SGK açık veriyor

SGK açık veriyor

 SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü ve Kıdemli Operasyon Yöneticisi Ahmet Açıkgöz, SGK'nın açık verdiğini, bu açığında yine vatandaşın cebinden...

A+A-

 

SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü ve Kıdemli Operasyon Yöneticisi Ahmet Açıkgöz, SGK'nın açık verdiğini, bu açığında yine vatandaşın cebinden çıktığını söyledi. SGK'nın para basmadığını, darphanesi olmadığını belirten Açıkgöz, "Kayıtdışı istihdam yüzde 50'lerden yüzde 35'lere geldi. Bu oranın düşmesi için farkındalık yaratmak amacıyla bilgilendirici etkinliklerimize devam ediyoruz" dedi. 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Kayıtdışı istihdamla mücadele için Gaziantep'te bir dizi etkinlik düzenledi. Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi'nin (KİTUP II) tanıtıldığı toplantılar kapsamında SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü ve Kıdemli Operasyon Yöneticisi Ahmet Açıkgöz ve SGK Gaziantep İl Müdür Yardımcısı Mustafa Kahraman, basın mensuplarıyla biraraya geldi.

 

Tuğcan Otel'de yapılan toplantıda konuşan, Mustafa Kahraman, farkındalık oluşturmak için bu tür etkinlikleri yaptıklarını belirtirken, projeyle ceza ile değil, bilgilendirme ile işverenleri kayıt dışılıktan vazgeçirmeye çalıştıklarını anlattı. 

 

Ahmet Açıkgöz ise, KİTUP Projesi'nde başarıya ulaşıldığını belirtirken, "Ancak bu projenin tam olarak başarıya ulaşmasında medyanında büyük rolü var. Bu projeye destek verin" dedi.

 

SGK'nın para basmadığını, darphanesi olmadığını belirten Açıkgöz, "SGK açık veriyor. Bu açığı da merkezi bütçeden kapatıyor. Tabi bu açık yine vatandaştan çıkıyor. Onun için kayıtdışılığın önüne geçilmesi gerekiyor. Şu anda kayıtdışılık Türkiye genelinde yüzde 35'lerde. Bunu 1 puan düşürdüğünüzde 1.6 milyar lira gelir anlamına geliyor. 9.4 milyon kayıtdışılık var. En fazla kayıtdışılık yüzde 82 ile tarım sektöründe, yüzde 36 ile inşaat sektöründü. Bunları hizmet, sanayi sektörleri izliyor. Kayıtdışılık en fazla Karadeniz, Doğu Anadolu'da, batıya gittikçe kayıtdışılık azalıyor" diye konuştu.

 

Açıkgöz, Gaziantep'te 300 bin sigortalı olduğunu belirtirken, sigortasız işçi çalıştıran işverenlere verilecek cezalarla ilgili de, "İşveren bir kişi bir gün sigortasız çalıştırdığında bir günlük ceza 3 bin 294 lira. 1 yıl boyunca sigortasız çalıştırmışsa verilecek ceza 50 bin lira. Sigortasız çalışan yabancı ise örneğin Suriyeli çalıştırana ise 8 bin lira daha cezası var" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum