1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SEVİNDİREN TEBLİĞ
SEVİNDİREN TEBLİĞ

SEVİNDİREN TEBLİĞ

Antep fıstığının depolanacağı lisanslı depolarda bulunması gereken asgari niteliklere ve depolama hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar ile Antep fıstığı lisanslı depoculuk faaliyetlerine dair diğer hususlar belirlendi.

A+A-

ANTEP FISTIĞI'NDA ŞARTLAR DEĞİŞTİ

Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “Antepfıstığında depolama sorunu lisanslı depolar aracılığıyla tamamen ortadan kalkacak. Lisanslı depolar sektörde ürüne kalite ve standart kazandıracağı gibi stok konusunda daha net rakamların ifade edilerek, iç piyasada istikrarsız fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesine katkı sunacak” dedi.

SEKTÖRE KATKI SAĞLAYACAK

Antepfıstığı Lisanslı Depo Tebliğinin temel amacının standartları belirlenen antepfıstığının emniyetli ve sağlıklı koşullarda depolanmasını ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılması olduğunu açıklayan Tiryakioğlu, sektör için tarihi bir ilk oluşturan bu uygulamanın üretici ve alıcı için birçok avantajı da beraberinde getirdiğini ifade etti.

HUSUSLAR BELİRLENDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının "Antep fıstığı Li̇sanslı Depo Tebli̇ği̇", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Standartları belirlenen Antep fıstığının emniyetli ve sağlıklı koşullarda depolanmasını ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan tebliğ, Antep fıstığının depolanacağı lisanslı depolarda bulunması gereken asgari niteliklere ve depolama hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar ile Antep fıstığı lisanslı depoculuk faaliyetlerine dair diğer hususları kapsıyor.

İNDİRİM TARİFESİ

Lisanslı depo işletmesinin 2 bin tona kadar 1 milyon lira, 2 bin 1 ila 3 bin ton için 1,50 milyon lira, 3 bin 1 ila 4 bin ton için 2 milyon lira, 4 bin 1 ila 5 bin ton için 2,5 milyon lira, 5 bin tonu aşan her bin ton için de ilave 200 bin lira asgari ödenmiş sermayeye sahip olması gerekecek.  Antep fıstığının karıştırılarak depolanması halinde ortaya çıkabilecek küçük kalite farklılıkları prim ve indirim tarifesine göre tazmin edilecek. 

NASIL KORUNACAK ?

Lisanslı depo işletmesi, lisansı askıya alınmış olsa bile her zaman sorumluluğu altında bulunan Antep fıstığının muhafazasında gerekli dikkati ve özeni gösterecek. Depo her zaman temiz olacak ve Antep fıstığı yangın tehlikesini artıran ve sağlıklı muhafazasını engelleyen toz, çöp ve madde birikimleri ile kemirgen hayvan, mikroorganizma ve böceklerden korunacak.

NELER UYGULANACAK

Antep fıstığına zarar verecek hale gelen depolar, gerekli tadilatlar yapılıncaya ve Antep fıstığının bozulmadan sıhhatli şekilde depolanmasına elverişli hale getirilinceye kadar kullanılmayacak. Antep fıstıkları ve bunların içinde bulundukları ambalajlar işleme yerlerinde, depolarda, taşıtlarda fena koku yayan ve bunları kirletecek maddelerle bir arada bulundurulmayacak.

LİSANSLI DEPOLARDA BEKLETİLMESİ

İçinde Antep fıstığı bulunan ambalajlar yaş olmayan, havadar ve serin yerlerde tutulacak, yağmur altında bırakılmayacak ve bu şartlarda yükletilip boşaltılmayacak. Taşımada hava dolaşımlı kapalı vasıtalar kullanılacak.  Kuru kırmızı kabuklu ve kabuklu Antep fıstığı, hasat döneminden itibaren azami 24 ay, Antep fıstığı içleri ise hasat döneminden itibaren azami 12 ay süreyle lisanslı depolarda muhafaza edilebilecek. AA - BÜLTEN 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.