1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şehitkamil'de yine tartışma
Şehitkamil'de yine tartışma

Şehitkamil'de yine tartışma

Şehitkamil Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısını yaptı. Bekir Öztekin Başkanlığı'nda yapılan toplantı, beklendiği gibi tartışmalı geçti. Bütçe...

A+A-

Şehitkamil Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısını yaptı. Bekir Öztekin Başkanlığı'nda yapılan toplantı, beklendiği gibi tartışmalı geçti. Bütçe görüşmeleri sırasında CHP ile AK Parti'li üyeler arasında söz düellosu yaşandı. Önce 85.860 milyon ytl. olarak belirlenen 2008 Mali Yılı Bütçesi, tahsil edilemeyecek gelirler kalemi düşürüldükten sonra 84.665 ytl. olarak Meclise geldi. Yapılan tartışmalı müzakerelerden sonra, CHP grubu 2008 Bütçesine ret oyu kullandı.

SÖZ DÜEOLLUSU

Gündemindeki 8 maddeyi görüşmek üzere toplanan Şehitkamil Belediye Meclisi'nde 2008 yılı bütçesinin özellikle cezalar kaleminde bütçenin yüzde 30'luk bölümüne eşit bir beklenti olduğunu belirten CHP'li üyeler, temizlik işlerinin özelleştirilmesinin işçi lehine olmadığı gibi, gerçek anlamda ilçenin temizlik konusuna cevap veremediğini savunan CHP'lilere, Ak Partili üyeler oturdukları yerden cevap vermeye kalkınca Başkan Öztekin üyeleri sert bir dille uyarmak zorunda kaldı.

SUÇ CEZASIZ KALMAMALI

2008 Bütçesi'nde yer alan para çezaları ile ilgili itiraza karşılık, suç cezasız kalmamalı diye karşılık veren Meclis Başkanı Bekir Öztekin, "Ortada bir suç varsa cezalandırılması gerekir. Şu ya da bu şekilde cezaların caydırıcı olması ilçe halkının menfaatini gerektirir. Temizlik işlerinin özelleştirilmesi, birilerine rant sağlamak ve işçiyi mağdur etmek için değil, aksine belediye hizmetlerinin sürekliliğini temin düşüncesinden kaynaklanmaktadır." diye konuştu.

AKAR KONUŞTU, CHP KARIŞTI

Bütçü Komisyon Başkanı İsmail Akar'ın söz alarak yaptığı konuşma CHP'li üyeleri kızdırdı. Akar, bütçe üzerindeki eleştirileri cevaplarken konuyu referanduma ve CHP'nin buna karşı olmasına bir anlam veremediklerini söyleyince, CHP üyeleri söz istedi. Verilen söz üzerine kürsüye gelen CHP'li Reis Reisoğlu, Mahmut Yolcu, İsmail Akar'ın siyaset yaptığını, ancak burada sadece bütçe üzerinde konuşulabileceğini hatırlatması üzerine, ortalık ısındı. AK Partili üyelerin söz almadan oturdukları yerden konuşmaya katılmaları Bütçe görüşmelerini, referandum ve CHP'nin bu konudaki tavrını eleştirmeye kadar getirdi. Bir anda kimin ne söylediği anlaşılmaz hal alan Belediye Meclis Toplantısı'nda olaya müdahale eden Başkan Bekir Öztekin, konuşmak isteyenlerin oturdukları yerden deği, söz alarak konuşmasını, yüksek sesle konuşanların Meclis'in huzurunu kaçırdığını hatırlattı.

HATALARI TEKRAR ETTİREMEZSİNİZ

İsmail Akar'ın "imar plan değişikliği ve tadilatlarla ilgili CHP itirazlarını anlamakta güçlük çektiğini, muhalif üyelerin itiraz etmek yerine bundan önce yapılan belediyeciliğe bir göz atarak, mesela sadece Beğendiğin yeri için alınan kararı" eleştirince, CHP'li üyeler, "Eskiden yapılmış hataları devam ettirme lüksünüz yok. Yapıyorsanız siz iyi olanı yapın. Biz, Gaziantep'in 500 bin nüfusa sahip olduğu sıralar alınmış bir kararı değil, bugün alınan kararları konuşuyoruz. Bugün alınan kararların hiç biri yasal değil." karşılığı tartışmayı yeniden hareketlendirdi. Ancak Öztekin, burada da araya girdi ve ortalığı sakinleştirdikten sonra 84.665 ytl. olarak tahmin edilen 2008 gelir-gider Bütçesi'ni kalel kalem oylamaya sundu. Bütçe kalemleri 5 ret, 28 kabul oyu ile kabul edildi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.