1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şehitkamil'de özel eğitim tartışması
Şehitkamil'de özel eğitim tartışması

Şehitkamil'de özel eğitim tartışması

Şehitkamil Belediye Meclis toplantısı başkan Rıdvan Fadıloğlu başkanlığında yapıldı.

A+A-

6 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısına özel eğitim alanları damgasını vurdu. CHP'li meclis üyesi Hurşit Yıldırım,15 Temmuz ve Osmangazi mahallelerine 3 ayda 30 civarında özel eğitim alanına müracaat olduğunu belirterek, "Bu mahallelerin adını biz özel eğitim mahalleleri koysak daha iyi olur. Eğitime karşı değiliz ama oradaki trafik ne olacak?" dedi. Fadıloğlu da, "Taşıdığınız kaygıyı bende taşıyorum ama yönetmelik çerçevesinde buna hayır deme lüksümüz yok" dedi.

YILDIRIM:TRAFİK YOĞUNLUĞU NE OLACAK?

Sakin bir ortamda geçen meclis toplantısında gündemin 3 ve 4. maddeleri görüşülürken söz alan Hurşit Yıldırım, "Özel eğitim alanlarıyla ilgili 10 civarında belediyeden talep vardı. Geçen ay ve bu ay biz ret verdik. Red verme gerekçemizde şu. Sayın başkan biliyoruzki Osmangazi ve 15 Temmuzla ilgili son 3 ayda 20-30 arasında özel eğitim alanına müracaat oldu. Eğitime karşı değiliz. Fakat şu var biz oraya öyle bir yığılma yaptıkki, yarın bir gün burada okul araçları, öğrenci servisleri, bunun yanısıra nüfus yoğunluğu olacak. Bununla ilgili bence biraz daha ince eleyip sık dokumamız gerek. Her önüne gelene özel eğitim alanı verip orada trafik yoğunluğu, insani yoğunluğu artırmamalıyız. Neticede her okulda bin, 2 bin tane öğrenci okuyacak, bununla ilgili daha tasarruflu bir çalışma yaparsanız iyi olur. 15 Temmuz ve Osmangazi mahallelerinin adını biz özel eğitim mahalleleri koysak daha iyi olur diye düşünüyoruz o yüzdende ret vermeyi düşünüyoruz" diye konuştu. 

FADILOĞLU:HAYIR DEME İMKANIM YOK

Fadıloğlu ise aynı kaygıyı taşıdığını belirterek şöyle konuştu:"Hurşit bey hassasiyetiniz için teşekkür ediyoruz. Geçmiş dönemlerde bir yerin hastane yapılmasıyla ilgili, özel eğitim tesisi yapılmasıyla ilgili olarak özel statüler veriliyordu. Son yapılan düzenlemeyle birlikte buralarda direkt olarak müracaat ettiğinizde yapma zorunluluğumuz var.  Hukuk çerçevesinde ne yapılması gerekiyorsa onu yapmamız lazım. Ne yaptık, milli eğitimden görüş istedik, 2 bin m2'den aşağı olmamak üzere bunları benim verme zorunluluğum var. Yani benim buna yok deme imkanım yok. Bir enflasyon olacak bir müddet sonra. Bu iş yatırımcının kendi bileceği bir iş. Ama diğer taraftan belediye kayıtlarında dubleks ev olarak gözüken bir yer diğer tarafta eğitim gördüğü bir okul olacak. Buradaki karmaşıklığı ortadan kaldırmak adına yönetmelik çerçevesinde benim buna hayır deme imkanım yok. Bende size katılıyorum keşke servis alanları olsa. 4 bin m2 yer bulsak devletin okul yapmasını sağlayacağız. Eğitimle ilgili sıkıntımız var. En azından özel sektör devletin biraz yükünü alırsa devlet biraz rahatlar. Yoksa taşıdığın kaygıların aynısını taşıyorum. Servisin durup kalkacağı yeri yok, öğretmenin arabasını parkedeceği yeri yok. Şu anda maalesef sıkıntı bu" şeklinde konuştu.

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum