1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şehitkamil'de çelişkili itirazlar
Şehitkamil'de çelişkili itirazlar

Şehitkamil'de çelişkili itirazlar

Şehitkamil Belediyesinin 14 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısına CHP'lilerin çelişkili itirazları damgasını vurdu. Sam'ın imar planına...

A+A-

Şehitkamil Belediyesinin 14 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısına CHP'lilerin çelişkili itirazları damgasını vurdu. Sam'ın imar planına yapılan itirazlar ve CHP'li meclis üyeleri Zeynel Güçyetmez ile Mehmet Sucu'nun Seyrantepe ve Osmangazi'deki revizyon uygulama imar planıyla ilgili zıt fikirleri dikkat çekti.

Zeynel Güçyetmez, Seyrantepe'deki alanın havra taşının çıkarıldığı alan olduğunu, mağaralardan oluştuğunu, jeolojik açıdan yüksek yoğunluk verilmesinin doğru olmadığını belirtirken, Mehmet Sucu, bu alanla ilgili zemin etüt raporunun bulunduğunu iddia etti. Gündemin 6. maddesi olan, Seyrantepe Mahallesi'nde revizyon uygulama imar planı görüşülürken söz alan Zeynel Güçyetmez, "Bu alan Seyrantepe'nin güneyinde havra taşının çıkarıldığı, mağaraların olduğu bir alan. Havra taşı yüksek yoğunluğu kaldırmaz. Burada yüksek yapılaşma olunca, ileride burada bir çöküntü olunca bu maddeye oy verenler vebal altında kalırlar. Bu plan büyükşehirde geçti. Oysa Jeolojikk açıdan yüksek yapılaşmaya müsaade edilmemesi gerekir. 37 bin m2 düşük yoğunluklu konut alanıydı. Yüksek yoğunluk konut alanı önerilmiş. Bu planda 10 bin 500 m2 ibadet yeri ortadan kalkmış. 2 bin m2 sağlık tesisi ortadan kalkmış. 6 bin m2 eğitim alanı küçültülmüş" dedi.

SUCU, SÖZ İSTEDİ

Zeynel Güçyetmez'in konuşmasının ardından söz alan Mehmet Sucu, "Bu alanla ilgili zemin etüt raporu var" dedi. Gündemin 7. maddesi olan, Osmangazi Mahallesi revizyon uygulama imar planı görüşülürken söz alan Zeynel Güçyetmez, "Bu alan Diş Hekimliğinin arkasında.Üniversite ve Fıstık Araştırma Enstitüsünün gelişme alanı. İtirazcılar arasında üniversitede var. Üniversite hem olur veriyor, hem itiraz ediyor. 156 bin m2 üniversite alanı. 7 bin m2 resmi kurum alanı. Burada mülkiyet sorunu var. Burada farklı bir yol izlendi. Belediye işin kolayını buldu. Yüzde 25 bağış istiyor, yüzde 40 DOP'tan alıyor ve geri kalanı konut alanı yapıyor. Burada düşük yoğunluklu konut alanı öneriliyor. Burada büyük mağduriyet var. Hükmü koyanda uygulayanda büyükşehir" dedi. SUCU CEVAP VERDİ Güçyetmez'in konuşmalarının ardından söz alan Mehmet Sucu, "Burada büyükşehirle ilgili sözleri üzerime alıyorum. Burası yıllardır kanayan bir yara. Ben müneccim veya falcı değilim. Önüme gelen madde yoğunluk, sosyal donatı ve işlevine bakarım. Birilerine rant sağlanıp sağlanmadığına bakarım. Burada 1 santim benim veya yakınlarımın yeri yok. Belediyeyi satsanız burayı kamulaştıramazsınız. Burada Onkoloji, yurt, sosyal donatı alanları var. Şovmenlik kimse yapmayacak. Ben büyükşehirde attığım imzanın arkasındayım. Burada emsal 0,15. Yapılan işlem doğrudur" dedi.

SAM'A İTİRAZLAR REDDEDİLDİ

Gündemin 3. maddesi olan Başpınar yol güzergahı ilave revizyon uygulama imar planına yapılan itirazlar da görüşüldü. Gündemle ilgili söz alan meclis üyelerinden Zeynel Güçyetmez, burada 121 kişinin itirazı olduğunu belirterek, "Kafadan oturup karikatür gibi plan hazırlamışlar. Sam'ın yarısı revizyon dışında tutulmuş. Sam'ın yarısı cezalandırılmış. Bir tarafta yoğunluk artışı var, diğer insanların suçu ne? Otopark yeri yok" dedi. Hasan Çolak ise, konunun idare mahkemesine taşındığını belirterek, "Oylama yapmayalım, ileriki aylara erteleyelim. Gidip yerinde inceleme yapalım" dedi. Resül Öksüz de söz alarak, "Köylüler kendilerininde planın içine alınmasını istiyor. Sam'ı Stadyum, Beylerbeyi, Aktoprak ile birleştirici bir plan yapılmalı.Buraları bir bütün halinde planlayalım. Yapılaşmış yerin yarısı imara alınıyor, yarısı alınmıyor" dedi. Hurşit Yıldırım ise, "Hem tava, hem vatandaş yandı. Sam'ın kanayan bir yarası. Köyün yarısını yapıyoruz, yarısı atıl durumda kalacak" dedi. Bu gündem maddesi oylanırken, Mehmet Sucu dışarı çıktı. CHP'li meclis üyesi Hurşit Yıldırım, Sanayi (Umut) Mahallesi'ndeki uygulama imar planı değişikliğine de tepki gösterdi. Yıldırım, "Örnek Sanayi'de yeşil alanı artıracağınıza azaltıyorsunuz" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.