1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Şehit yakınlarının maaş ve tazminatı belirlendi
Şehit yakınlarının maaş ve tazminatı belirlendi

Şehit yakınlarının maaş ve tazminatı belirlendi

Şehit yakını ve yaralananlara ödenecek maaş ve tazminat rakamları açıklandı.

A+A-

15 Temmuz`da şehit olanların yakınları ve yaralılar en düşük 3 bin 203 lira maaş alacak. Şehitlerin yakınlarına 88 bin 600 lira da tazminat verilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Fetullahçı Terör  Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine karşı mücadele sırasında şehit düşenlerin  yakınları ile gazi olanlara, vazife malullüğü aylığı verilecek. Bağlanacak en düşük aylık tutarı 3 bin 203 lira olurken, şehitlerin  kanuni mirasçılarına 88 bin 596 lira, bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 lira  nakit ödeme yapılacak. SGK'nın internet sitesinde yer alan duyuruda, 15 Temmuz gecesi  darbecilerle mücadele ettiği sırada şehit düşenlerin yakınları ya da gazi  olanlara belli haklar tanındığı bildirildi. Buna göre, hayatını kaybeden veya malul hale gelen sivil  vatandaşların, kendilerine veya hak sahiplerine SGK  tarafından aylık bağlanacak.

TAZMİNAT ÖDENECEK

Vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88 bin 596 lira, bakıma muhtaç  malullere 177 bin 192 lira, diğer malullere ise malullük derecelerine göre 66 bin  447 ila 22 bin 149 lira arasında, yaralananlara da 17 bin 719 lirayı geçmemek  üzere yaralanma derecelerine göre, tespit edilen tutarda nakdi tazminat ödenecek.

KURUMLARA VERİLECEK

Kamu personeli (memur) olanlardan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık  Sigortası Kanunu'nun 4. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında  bulunanlardan, hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere en yüksek devlet  memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl  hizmet yapmış gibi SGK tarafından emekli ikramiyeleri ödenecek. Diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150  bin 613 lira, diğer malullere ise 101 bin 885 lira tutarında ek tazminat, nakdi  tazminat ödemesini yapan kurumlarca verilecek.

HER TÜRLÜ İYİLEŞTİRİCİ ARAÇ VE GEREÇLER KARŞILANACAK

Hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi ile anne, baba  veya kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam 2 kişi kamuda istihdam edilecek. Malullerin ise kendileri veya eş ve çocuklarından birisi, eşi veya  çocuğu yoksa kendisi veya kardeşlerinden birisi olmak üzere 1 kişi kamuda işe  yerleştirilecek.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ VERİLECEK

Başkasının yardım ve desteği bulunmadan yaşamak için gereken  hareketleri yapamayacak derecede malul olan gazilere, asgari ücretin net  tutarının iki katı kadar (bugün itibarıyla 2 bin 354,92) aylık bakım ücreti  ödenecek. Şehit düşenlerin yakınları ile gazi olanlara, 2016 itibarıyla 94 bin  lira tutarında faizsiz konut kredisinden yararlanabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.