1. YAZARLAR

  2. Ali Koç

  3. SEÇİME DOĞRU SON VİRAJ
Ali Koç

Ali Koç

Yazarın Tüm Yazıları >

SEÇİME DOĞRU SON VİRAJ

A+A-

                Seçimlerde son viraja girildi, temponun arttığı son kozların oynandığı ve oynanacağı az bir zaman kaldı, yani son hafta.

Son haftaya girilmesine rağmen birçok seçmende belirsizlik devam ediyor.

                Özellikle muhalefet partilerinin ekonomik vaatlerinin ön plana çıktığı bu seçimlerde önceleri umut oluşturmuş gibiydi ancak o umutlar yerini karamsarlığa bırakmış gibi.

                İktidar,olanaklarını son haftalara saklamış gibi hem muhalefetin vaatlerinin altını boşaltmaya hem de yeni vaatlerde bulunmaya çalışıyor. Tabi cumhurbaşkanı desteği de ayrı bir avantaj.

               Son viraja geldiğimizde yapılan anketler bir tarafa kamuoyunda beklentilere yeteri kadar cevap bulabilecek açıklamalar ve yeterli güven yok. 

              Gaziantep özelinde iktidar partisi Ak parti çalışmalarını yoğunlaştırmış, yerel anlamda yeni projeler koymuş durumda, partiye kırgın olanları harekete geçirmiş,düşen trendi yeniden canlandırma çalışmalarını yoğunlaştırmış gibi görünüyor, tabi hükümet olmanın ve de belediyelerin avantajını da çok iyi bir şekilde değerlendirmeye çalışıyor. Bir bakan,bir genel başkan yardımcısı,dokuz milletvekili,on iki milletvekili adayı,üç belediye başkanı ve zaman zaman diğer bakanlar oldukça kalabalık bir süreçle mevcut.Milletvekili sayısını korumanın ötesinde sayıyı artırma peşindeler ama mevcut sayının korunması zor gibi görünüyor.

             Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanının ekonomik vaatleri ilk başlarda iyi bir trend çizmesine rağmen, sanki bir duraklama ve gerileme yaşıyor gibi.Merkez politika vaatlerinin yanında yerel anlamda bir projede konmamış durumda, bu arada partiden kayan ciddi bazı kesimlerin olduğu da gözlerden kaçmıyor. Mevcut 2 milletvekili olan ve sayıyı artırmayı planlayan Cumhuriyet Halk Partisi eldeki kayıpları telafi etmez ise durumu çok parlak değil gibi. Yani mevcudu da koruyamaz duruma düşmemesi için yerel politikalar,projeler ve çalışmalar yapmalıdır.

             Milliyetçi Hareket Partisi,Sayın Ümit Özdağ ile önemli bir mesafe alsa da mesafede duraklama var gibi gözüküyor. Sayın Özdağın özellikle yerel bazda umut vaat eden konuşmaları çok önemli ama yeterli mi derseniz kamuoyunda yeterli karşılık bulmuyor gibi.Mevcut Milletvekili sayısını artırmak için son virajda daha fazla çalışmak zorunluluğu var.

             Bu seçimlerin en flaş partilerinden olan  4. büyük parti Halkların Demokratik Partisi ise genel politikalarda en çok konuşulan tartışılan bir parti durumunda.Parti olarak ilk defa girdikleri bu seçimde, genel başkanın vaatlerinin dışında espri anlayışı bile sempatik geldiği ve kamuoyunda çok tartışıldığı bir gerçek, seçimlere en çok damga vuran bu süreçte iktidarla Halkların Demokratik Partisi arasında yaşanan söz savaşları.Beklenti  ise en az iki milletvekilliği bunu oluşması için Ak Pati ve CHP nin kaybetmesi lazım, 

           Yani seçime 5 gün kala durumlar bu şekilde görülüyor kalan sürede ciddi değişimlerin olabilme ihtimalide yüksek bekleyip görmek lazım… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.