1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sayısı 50 bini aştı
Sayısı 50 bini aştı

Sayısı 50 bini aştı

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda 51 bin 332 kamu çalışanı görevden uzaklaştırıldı.

A+A-
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi  sonrası birçok kamu kurum ve kuruluşunda yürütülen çalışmalar kapsamında 51 bin  332 personel görevden uzaklaştırıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta  olmak üzere ekonomiyle ilgili kurum ve kuruluşlarda ise 15 Temmuz'dan bugüne  kadar toplam 5 bin 412 personel açığa alındı.
 
Başbakanlık, Dışişleri  Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Diyanet  İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜRKSAT AŞ, Ekonomi Bakanlığı,  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye  İstatistik Kurumu (TÜİK), Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Başbakanlık  Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel  Müdürlüğü, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun (TAPDK) da aralarında  bulunduğu birçok kamu kurum ve kuruluşunda görevden uzaklaştırma işlemi  gerçekleştirildi.
 
BİR ÇOK BAKANLIKTA GÖREVDEN ALINMA
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda  bin 180, Kültür ve Turizm Bakanlığında 110, Gıda Tarım ve Hayvancılık  Bakanlığıyla bağlı kurumlarda 673 kişi açığa alındı. Orman ve Su İşleri Bakanlığında bugün 24 kişi görevden  uzaklaştırılırken, bu sayı 15 Temmuz'dan bugüne kadar 221'e ulaştı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığında 184, Maliye Bakanlığından bin 500,  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda (BDDK) 86, Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanlığında 300, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunda (EPDK) 25, Borsa  İstanbul'da (BIST) 51, Sermaye Piyasası Kurulunda (SPK) 36 kişi açığa alındı.
 
MEB ÖNDE
 
Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda  265 kişi görevden uzaklaştırıldı.
 
Dışişleri Bakanlığında yapılan çalışmalar kapsamında merkezdeki  büyükelçiler Gürcan Balık ve Tuncay Babalı görevden alındı. Diyanet İşleri Başkanlığınca, merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatında  çeşitli kademelerde görevli bin 112 personel açığa alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında FETÖ ile bağlantılı 97 personel daha  açığa alınırken, bu rakam toplam 167'ye çıktı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında toplam açığa alınan personel  sayısı 599 oldu. TOKİ Başkanlığında görevli 22 personel açığa alındı. MEB'de merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı  kamu personeline yönelik yürütülen çalışma kapsamında 21 bin 738 personel ile 21  bin 29 öğretmen açığa alındı. Böylece MEB'de görevden uzaklaştırılan personel  sayısı 42 bin 767 oldu.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.