1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. SAVUNMA SANAYİ GAZİANTEP'TE OLMALI
SAVUNMA SANAYİ GAZİANTEP'TE OLMALI

SAVUNMA SANAYİ GAZİANTEP'TE OLMALI

MHP İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Muhittin Taşdoğan, bugün Gaziantep’te düzenlenecek olan Güney Anadolu Savunma Havacılık Yerlileştirme Zirvesi öncesi Savunma Sanayisi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

A+A-

 Taşdoğan, savunma sanayisinde faaliyet gösteren iller arasında Gaziantep’in olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

Dünya sıralamasında Türkiye’nin ise ilk 20 ülke arasında yer aldığını ifade eden Taşdoğan, “Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 80-85 civarındaki iken Türkiye’de dışa bağımlılık halen devam etmektedir. Türkiye’de savunma sanayinde faaliyet gösteren firmalara bakıldığında ise ağırlıklı olarak Ankara, İstanbul ve Kocaeli illeri öne çıkmaktadır. Dünya sıralamasında Türkiye ilk 20 ülke içinde yer alırken bu harcamaların karşılandığı şehirlerin oldukça sınırlı olduğu ve ilgili firmaların büyük çoğunluğunun da Ankara’da yer aldığı çok açık görülmektedir." dedi.

GAZİANTEP OLMALI

"Söz konusu iller arasında Gaziantep’in olmaması hem şehrimiz hem de ülkemiz açısından ciddi bir eksikliktir" diyen Taşdoğan, "Savunma sanayi harcamalarındaki artış ile birlikte ana yüklenici firmaların ihtiyaçlarının yurtiçinden temin edilebilmesine olanak sağlayacak fırsatlar ve gerekli altyapı Gaziantep’te bulunmaktadır. Gaziantep sanayisinin geniş üretim portföyü ile yurtiçi tedarik zincirine yerli üretim damgasını vuracağından hiç şüphe edilmemelidir. Şehrimizdeki firmaların savunma sanayini alt yüklenici ve yan sanayi olarak hizmet edebilmesi için bazı tedbirlerin alınması da zaruri olarak görülmektedir.  Savunma sanayi firmalarının ve alt yüklenici firmaların işletme sermayelerinin satışlara oranına bakıldığında ellerindeki kaynakları daha hızlı bir şekilde satışa dönüştürebildikleri söylenebilir” dedi.

YENİ BİR FIRSAT PENCERESİ

Geniş bir portföyü olan Gaziantep Sanayisi ve Savunma Sanayii’nin kesişmesinden yeni bir fırsat penceresi oluşacağını da vurgulayan MHP İl Başkanı Taşdoğan, "Şehrimizdeki firmaların uzun vadeli kredi imkânlarından yararlanmasına imkân sağlayacak tedbirlerin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ve özellikle de Gaziantep ekonomisine katkısı çok daha yüksek olacaktır. Bir başka önemli konu ise alt yüklenici ve yan sanayi firmalarının ana yüklenici firmaya bağlı olması ve savunma sanayi projelerinin uzun vadeli olması nedeniyle firmalar alacakların tahsili konusunda güçlükler yaşamaktadır"  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.