1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sanko Üniversitesi yolda
Sanko Üniversitesi yolda

Sanko Üniversitesi yolda

Sanko Holding Onursal Başkanı ve Sanko Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Sanko Üniversitesi'nin Gaziantep'i tıp hizmetleri ve eğitimi...

A+A-

Sanko Holding Onursal Başkanı ve Sanko Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Sanko Üniversitesi'nin Gaziantep'i tıp hizmetleri ve eğitimi yönünden daha yukarı taşıyacağını söyledi.

AMAN DİKKAT

Üniversitenin yeri ile ilgili bir soru üzerine Konukoğlu, "Şu anda üniversitemiz geçici binada yer alıyor. Önümüzdeki dönemde daha iyi bir yere bina yapacağız. Zaman zaman duyuyoruz. Bize diyorlar ki sizin üniversitenin yanından arsa aldım haberiniz olsun diyorlar. Kardeşim, ne arsa aldık, ne arsanın yerini belirledik. Bu şekilde çok adamı dolandırıyorlar.  Şu anki üniversitemizin bulunduğu yer bize 5 yıl cevap verecek" dedi. 

GEÇ KALDIK AMA ?

"Hastane kurmakta geç kaldık diyen Konukoğlu, "Ama onu kurduk. Üniversite kurmakta da geç kaldık. Ama şimdi bunu da kurduk. Ben şuna inanıyorum ki bizim çocuklarımız ve torunlarımız iyi bir sağlık üniversitesine ve sağlık alanında iyi hizmetler veren bir hastaneye sahip olacaklar. Biz üniversiteyi tıbbı daha yukarılara taşımak için kurduk. Yoksa paramız bizi tepiyor mu?" dedi.

AMAÇ ÇITAYI YÜKSELTMEK

"Burada bizim ana amacımız Gaziantep’i tıp hizmetleri ve eğitimi yönünden bir çıta daha yukarı çıkarabilmek" diyen Konukoğlu, "Sembol bir yükseköğretim kurumu olmasını hedeflediğimiz Sanko Üniversitesi, üst düzey sağlık eğitiminin yanı sıra özgün bilimsel araştırmalar yapacak ve nitelikli sağlık hizmeti verecek. Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir hariç 4 üniversite olan tek şehiriz.  Gaziantep nasıl sanayide lider, nasıl ihracatta liderse üniversitelerde de liderliğini koruyor. Türkiye’nin tek çatı altında en büyük özel hastanesi olan Özel Sani Konukoğlu Hastanemiz, üniversiteyle birleştiği zaman bu bölgeye daha iyi hizmet edecek. Daha güzel hocalarımız yetişecek. Araştırmalara daha çok ağırlık vereceğiz" şeklinde konuştu.

PARA KAZANMAK ÖNEMLİ DEĞİL

"Bizim gayemiz para kazanmak değil. Parayı zaten sanayiden kazanıyoruz’’ diyerek hastane ve üniversiteyi kurarken sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirdiklerine vurgu yapan Konukoğlu, şu anda çevre illerden ve bölgeden birçok hastanın Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ne geldiğine dikkati çekti.

KADROMUZ GÜÇLÜ

Üniversitenin eğitim kadrosunun, alanında uluslararası deneyim ve başarılara sahip akademisyenlerden oluştuğunu anlatan Konukoğlu, ‘’Gaziantep’in yanı sıra başka illerden buraya okumaya gelenler olacaktır. Burada iyi eğitim alacaklar. Sizlere ve torunlarınıza, iyi bir tıp üniversitesi olarak Gaziantep’e yarar getireceğine inanıyorum’’ dedi.

SINAV: İDDİALIYIZ

Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav da konuşmasında, medeniyetler beşiği Gaziantep’te yeni bir üniversite kurmanın sevincini yaşadıklarını paylaşarak, "Hayalimiz; üniversitemizi Gazi şehrimizin itibarın layık, bölgemizin en iyi üniversitesi ve tıp bilimleri merkezi haline getirmek’’ sözleri ile iddiasını ortaya koydu.

DENEYİMLİ AKADEMİSYENLER

Tıp bilimleri alanında dünya standartlarında bilim üretmek, eğitim vermek ve hizmet sunmak istediklerini, bu amaçla deneyimli akademisyenleri bir araya getirdiklerini anlatan Prof. Dr. Sınav,  ‘’insana faydaya’’ odaklandıklarını, tüm güçleriyle çalışarak başarılı olacaklarını ifade etti.  Tıp bilimleri alanında Türkiye’nin ilk tematik üniversitesi olan Sanko Üniversitesi’ne 2014-2015 eğitim öğretim döneminde ilk kez öğrenci alacaklarını anımsatan Prof. Dr. Sınav, Tıp Fakültesine 10’u yabancı uyruklu 60, Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik bölümlerine 60’ar olmak üzere toplam 180 öğrenci alınacağını bildirdi.

GENEL BİLGİ VERDİ

Eğitim-öğretim ücreti muafiyetinin İlk 1000’den gelen öğrencilere yüzde 100, 1001-3000 aralığından gelenlere yüzde 75, 3001-5000 Aralığından gelenlere yüzde 50 olacağını, şehit ve gazi çocuklarına ilk 3 tercihinde Sanko Üniversitesi’ni seçmeleri halinde ise yüzde 50 indirim uygulanacağını kaydeden Prof. Dr. Sınav, harçlıklara ilişkin şu bilgileri verdi: “Yılda 8 ay olmak üzere, ilk 100’en gelenlere ayda 2.000, 101-500 dilimindekilere 1.750, 501-1000’den gelenlere 1.500, 1001-2000 dilimindekilere 750, 2001-3000’den gelenlere 375 ve 3001-5000 diliminden gelenlere ise ayda 250 TL harçlık verilecek.”

KİMLER KATILDI ?

Toplantıda, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Adil Sani Konukoğlu, Mütevelli Heyet Üyeleri Gürkan Tural ve İhsan Akyol, Sanko Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güner Dağlı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nalan Akbayrak, Sanko Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Yusuf Ziya Yıldırım ve Sani Konukoğlu Vakfı Genel Sekreteri Naci Boran da yer aldı.  MERAL KINACILAD - MUHARREM TÜRKOĞLU

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum