1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sanayici AB'den yararlanamıyor
Sanayici AB'den yararlanamıyor

Sanayici AB'den yararlanamıyor

SANAYİ Odası Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal, sanayicilerin Avrupa Birliği'nin sağlamış olduğu desteklerden yararlanamadığını söyledi. Akınal,...

A+A-

SANAYİ Odası Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal, sanayicilerin Avrupa Birliği'nin sağlamış olduğu desteklerden yararlanamadığını söyledi. Akınal, AB'nin çok çeşitli konularda tüm alanlarda olduğu gibi sanayicilere de büyük olanaklar sağladığını belirtti.  "Ancak, ne yazık ki tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantepli sanayiciler de AB'nin sağlamış olduğu desteklerden yeterince yararlanamıyor" diyen Akınal, bu anlamda sanayicilerin çerçeve programlarına daha fazla katılması gerektiğini vurguladı.

GERİ DÖNÜŞÜM ELDE EDİLMEYEBİLİR

Aksi takdirde Türkiye'nin, bu programlara sağladığı katılım payı kadar bile geri dönüşüm elde edemeyeceğine dikkat çeken Akınal, "Bu aşamada, AB'nin sanayiciye sunduğu imkanların tanıtılmasına yönelik toplantılar büyük önem kazanıyor. Çünkü dünya piyasaları ve ekonomik şartlar hızla değişiyor. Sanayicilerimizin de bu değişime ayak uydurabilmeleri için yapması gerekenler var" dedi.

İNOVASYON OLUŞTURULMALI

"Bu amaçla öncelikli olarak sanayicilerimiz Ar-Ge faaliyetlerine önem vermeli" diyen Akınal, "Sanayicilerimiz kendi sektöründe fark yaratarak, işletmelerinde inovasyon yönetimini oluşturmalı. Kalite ve markayı ise mutlaka ön plana çıkarmalıdır. AB çerçeve programları sanayicilerimize bu konuda çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatları iyi değerlendiren sanayicilerimiz, dünyanın gelişmiş ülkelerinden kendisine partner bulabilecek ve yapılan teknolojik çalışmalara ortak katılabilecektir. Bu şekilde değişen piyasa şartlarına ayak uydurarak ülkemize de döviz ve istihdam sağlamaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

BİLGİLENDİRME ÇALIŞMASI YAPILIYOR

TÜBİTAK AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi yetkilisi Burçak Çol ise ise konuşmasında, çerçeve programlarından Türkiye'nin ve Türkiye'nin dört bir yanındaki araştırma merkezleri, sanayi kuruluşlarının yararlanmaları için tüm bölgelerde sanayi ve akademi çevrelerini bilgilendirme faaliyetleri yürüttüklerini söyledi. Bunun yanı sıra, AB 7. Çerçeve Programına proje sundurmak ve yol göstermek gibi çalışmalar da yaptıklarını ifade eden Çol, programa katılım çalışmaları sırasında başarı öykülerinin ortaya çıktığını, bu kapsamda Türkiye'nin üç boyutlu tv teknolojisini ilk geliştiren ülke olduğunu bildirdi. GSO ve TÜBİTAK işbirliğiyle düzenlenen 'AB Çerçeve Programları ve Sanayiciye Sunulan Fırsatlar' konulu panel, Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı toplantı salonunda yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.