1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SALDIRIYA YAYIN YASAĞI
SALDIRIYA YAYIN YASAĞI

SALDIRIYA YAYIN YASAĞI

Gaziantep 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alınan karar ile Gaziantep'teki patlamaya ilişkin yazılı ve görsel medyaya yayın yasağı getirildi.

A+A-

Gaziantep 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alınan karar ile Gaziantep'teki patlamaya ilişkin yazılı ve görsel medyaya yayın yasağı getirildi. 

Gaziantep Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, "20.08.2016 tarihinde ilimiz Şahinbey ilçesi Beybahçe Mahallesi 91009 nolu sokak no:14 sayılı yerde düzenlenen düğün merasimine düzenlenen bombalı saldırı olayına ilişkin, Gaziantep 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21.08.2016 tarih ve 2016/58026 D.İş. sayılı kararı ile 5187 Sayılı Yasanın 3/2 maddesi uyarınca yazılı ve görsel medyada her türlü haber, röportaj ve buna benzer yayın yapılmasının yasaklanmasına karar verilmiştir" denildi. Buna göre, Şehrimizde yapılan ve 50 kişinin ölümüne, 94 kişinin yaralanmasına yol açan saldırı konusunda, haber, resim, eleştiri yapılmayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te meydana gelen terör saldırısının ardından yazılı açıklama yaptı. Erdoğan yaptığı açıklamada, “Gaziantep şehrimiz, terör örgütlerinin farklı yöntemlerle ama aynı amaca yönelik olarak gerçekleştirdikleri eylemlerden birine maruz kalmıştır. Bir düğün için toplanan vatandaşlarımızı hedef alan menfur saldırıyı teessürle öğrenmiş bulunuyorum.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına, Gazianteplilere ve milletimize başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza Rabbimden acil şifalar temenni ediyorum. Bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum ki, ülkemiz ve milletimiz için 15 Temmuz silahlı darbe girişiminin ve o gece kaybettiğimiz 240 vatandaşımızın faili FETÖ’yle, sadece son bir ayda asker, polis ve köy korucularından oluşan 70 güvenlik görevlimizin katili PKK’yla, Gaziantep saldırısının muhtemel faili DAİŞ arasında hiçbir fark yoktur. Bu örgütleri ülkemizin ve milletimizin üzerine saldırtanlara mesajımız yine aynıdır: Başaramayacaksınız! Türkiye’de ezanları susturmaya, bayrağı indirmeye, vatanımızı bölmeye, milletimizi parçalamaya, bu eli kanlı örgütlerin ve arkalarındaki güçlerin, nefesi de takati de yetmeyecektir. Türkmeniyle, Arabıyla, Kürdüyle aziz milletimizi oluşturan tüm unsurların bir arada huzurla yaşadığı, aynı ortak geleceğe umutlarını bağladığı Gaziantep’te, saldırının yapıldığı yer ve hedef alınan kitle, ne tür bir oyun oynanmaya çalışıldığını açıkça göstermektedir. Türkiye’ye güçleri yetmeyenlerin, etnik ve mezhep temelli hassasiyetler üzerinden vatandaşlarımızı birbirlerine karşı kışkırtma senaryoları tutmayacaktır. Milletimiz, 30 yılı aşkın süredir PKK eylemlerinde, 15 Temmuz gecesi FETÖ ihanetinde, DAİŞ’in yıllardır yaptığı canlı bomba eylemlerinde, bu oyuna gelmeyeceğini sayısız defa ortaya koymuştur. Gaziantep’te denenen aynı alçak oyun tutmayacak, milletimiz bu provokasyonun gerisindeki gerçek niyeti deşifre ederek, birliğinden, beraberliğinden, kardeşliğinden asla taviz vermeyecektir. Kaybettiğimiz her can gibi Gaziantep’te şehit edilen kardeşlerimizin de hesabının sorulacağından, kanlarının yerde bırakılmayacağından kimsenin şüphesi olmasın. Bir kez daha Şehitler Tepesine bu defa Gaziantep’ten yolcu ettiğimiz kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum." dedi.

 

Binali Yıldırım'dan Gaziantep açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Gaziantep'te meydana gelen terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Gaziantep'te akşam saatlerinde meydana gelen terör saldırısının ardından yazılı bir açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Gaziantep Şahinbey’deki düğün törenine yapılan bombalı saldırıyı lanetliyorum. Saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa, milletimize sabır ve metanet diliyorum. Bir düğün yerine bomba atacak kadar insanlığa düşman olan terör hiçbir değer tanımayan yüzünü bu kez bir düğün yerini matem yerine çevirerek kendini göstermiştir. Masumiyete ve hayata kasteden bu alçak terör örgütünün adı ne olursa olsun biz, millet, devlet ve hükümet olarak onunla mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. 25 Aralık 1921’de Gaziantep’i “Gazi” yapan istiklal ruhu bugün Türkiye’de dipdiri ayaktadır. Gün birlik ve beraberlik günüdür ve biz 79 milyon vatandaşımızla birlikte yediden yetmişe terörün tam karşısındayız. Acımız büyüktür, ama herkes emin olsun ki, birlik ve beraberliğimiz iç ve dış bütün bu şeytani saldırıları bozacaktır." dedi.

Şimşek: örgütle mücadeleye devam

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep'teki bir düğünde meydana gelen terör saldırısıyla ilgili, "Terörün amacı bizi korkutmak, yıldırmak, içe kapatmaktır ama bunu yapmayacağız. Normal hayat devam edecek ve biz bu örgütlerle mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz." dedi. 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, beraberinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ve milletvekilleriyle Gaziantep'e geldi. 

Başbakan Yardımcısı Şimşek, valilikte oluşturulan kriz toplantısı öncesinde havaalanında yaptığı açıklamada saldırıyı lanetleyen Şimşek, şunları söyledi:

“Bu barbar ve vahşi katliamı kınıyoruz, lanetliyoruz. Olayı duyar duymaz başbakanımızla temasa geçtik. Başbakanımızın talimatı üzerine en hızlı bir şekilde geldik. Şimdi gidip yerinde inceleyeceğiz. Biz teröre boyun eğmeyeceğiz. Terörün amacı bizi korkutmak ve yıldırmak, buna izin vermeyeceğiz. Gaziantep güçlü bir şehirdir, hızla ayağa kalkacaktır. Ben saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza da şifalar diliyorum. eşi ve benzerine az rastlanan barbarca bir katliamdır. Terörün her türlüsüyle mücadele ediyoruz. Bütün terör örgütlerine karşı millet olarak biriz ve beraberiz. Devlet olarak da son derece güçlüyüz. Mücadeleyi de en güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Teröre asla taviz vermeyeceğiz. Bunlar bizi yıldıramaz, Allah'ın izniyle bunu da başaracağız. Nasıl milletimiz 15 temmuzda darbeyi engellediyse, terör örgütleriyle de mücadele en güçlü bir şekilde devam edecektir” diye konuştu.

TERÖRÜN MANTIĞI YOK

"Terörü amacı Türkiye'de istikrarı bozmak. Türkiye'nin bu yükselişini, engellemek"

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Şimşek saldırının neden Gaziantep'te yapılmış olabileceği sorusuna şu şekilde cevap verdi; Şimdi terörün bir mantığı yok. Neden Gaziantep Bir mantık yürütecek olursak, Gaziantep'te Türkü, Kürdü, Arabıyla huzur içinde, barış içerisinde, kardeşlik içerisinde büyük başarı sağlamış bir şehir. Üreten bir şehir. Bütün yakın coğrafyadaki sıkıntılara rağmen hakikaten Türkiye'nin yükünü önemli ölçüde taşıyan, Türkiye'nin önemli büyüme motorlarından bir tanesi… Zaten terörün genel amacı Türkiye'de istikrarı bozmak. Türkiye'nin bu yükselişini, çıkışını engellemek. Türkiye'nin kendi bölgesinde söz hakkını sınırlamak. Terörün esas amacı bu. Gaziantep ölçeğinde de pek farklı değil. Dünyanın bütün terör örgütleri yakın coğrafyamızda maalesef var. Yakın coğrafyamızdaki kaos… Yanı başımızda doğru düzgün bir devlet var mı Yok. Bu terör için çok verimli bir alan. Bir zemin hazırlıyor. Bunlar Türkiye'yi hedef almış durumdalar. Neden Çünkü Türkiye kendi coğrafyasında hatta küresel ölçekte siyasi, ekonomik bir aktör haline gelmeye başlamıştır. Bunu durdurmaya yönelik bir çabadır. Herkesin bunu görmesi lazım. Milletimiz aslında görüyor. O nedenle milletimiz bir ve beraber güçlü bir şekilde bu teröre tabi ki karşı bir duruş içerisinde…”

HEPSİ AMAÇLI PLANLI

Basın mensuplarının saldırının Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı bir yerde gerçekleştirilmesini değerlendirmesini istemeleri üzerine Şimşek, “Bu olayları sıradan, bireysel olaylar olarak görmemek lazım. Bunlar belli ki hepsi amaçlı, planlı, bir çabanın eseri. Ne yapıyor Buradaki Kürt kardeşimle, Türk kardeşimin huzur içerisinde Burada ki huzuru bozmak için ne yapmanız lazım. Oturup 'Bu fitneyi, 'Bunu' yapmanız gerekiyor" dedi.

TÜRKİYENİN İSTİKRARINI ZEDELEMEK İSTİYORLAR

Şimşek sözlerine şöyle devam etti:

"Gaziantep dünyaya insanlık dersi vermiş; 350 Bin Suriyeli kardeşimizi muhaciri, of demeden almış. Misafir etmiş. Gerçekten de bunu yaparken de en ufak bir sıkıntı yaşanmamış burada. Şimdi burada bir sürü Kürt kardeşim var benim. Pervari'den de var, Batman'dan da var. Şırnak’tan da var. Cizre'den de var. Bunlar yine huzur içerisinde hep birlikte. Mesele Türkiye'nin huzurunu bozmak. İşin özü bu Türkiye'nin istikrarını zedelemek. Türkiye'nin küresel rekabette geri bırakmak. Bunu herkes biliyor.

Recep Akdağ, “insanlık suçu”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bombalı terör saldırısında yaralananları hastanede ziyaret etti. Akdağ, "Tamamen masum insanlara karşı yapılan bu saldırı bir insanlık suçu" dedi. 

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ak Parti Genel sekreteri Abdülhamit Gül, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep milletvekilleri, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye başkanları ile birlikte bombalı terör saldırısında yaralananları hastanede ziyaret etti. Medikalpark Hastanesi'ndeki yaralıları ziyaretinin ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, terör saldırısının insanlık suçu olduğunu kaydetti. Akdağ, "Bir düğün yerinde çocuklar, kadınlar... Tamamen masum insanlara karşı yapılan bu saldırı, bir insanlık suçu. Terör örgütlerinin ismi ne olursa olsun maksatları aynı. Huzurumuzu bozmak, birlik ve beraberliğimizi zedelemek istiyorlar. Biz ise birliğimizi bozdurmayacağımızı, birlik ve beraberliğimizi zedeletmeyeceğimizi tekrarlıyoruz" dedi.

Hastanedeki yaralıların sağlık durumları hakkında bilgi veren Akdağ, "Çok sayıda yaralımız var. Sayı her an değişiyor. Hafif olanlar evlerine gönderiliyor. Valilikte bir kriz merkezi var. Tüm ihtiyaçları gözettiği gibi, yaralıların da ihtiyaçlarını dikkatle gözetliyor. Olayın hemen ardından bir uçak ambulans da göndermiştik. Gaziantep'in mevcut potansiyeli, tüm yaralılarımızı karşılamaya ve ihtiyaçlarını gidermeye yetti. Tüm hastanelere, sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Böyle durumlarda, birlik ve beraberliği sağlık çalışanları ve tüm sağlık kuruluşları mükemmel bir şekilde veriyorlar" ifadelerini kullandı.

VALİ YERLİKAYA: HESAP VERECEKLER

 Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep'te bir düğünde gerçekleştirilen bombalı terör saldırısı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bu hain saldırıyı gerçekleştirenler yüce Türk adaleti önünde hesap vereceklerdir" dedi. 

Vali Ali Yerlikaya, valilik internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamasında, saldırıyla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü söyledi. Saldırının faillerinin Türk adaleti önünde hesap vereceğini belirten Vali Yerlikaya, açıklamasında, "20 Ağustos 2016 Cumartesi günü akşam saatlerinde Şahinbey ilçemiz Beybahçe Mahallesi'nde yapılan bir düğüne, menfur bir bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Bu saldırıda şu an itibariyle 50 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 94 vatandaşımızın da yaralandığı anlaşılmıştır. Ülkemizin ve aziz milletimizin bölünmez bütünlüğüne yönelik bu hain saldırı ve saldırıyı düzenleyenleri nefretle lanetliyoruz. Yıkıcı ve bölücü mihraklar, bu ve benzeri saldırılarla Türkiye Cumhuriyeti ve aziz milletimiz üzerindeki kirli emellerine asla ulaşamayacaklardır. Bu hain saldırıyı gerçekleştirenler yüce Türk adaleti önünde hesap vereceklerdir" denildi.

Aynı açıklamada, "Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Aziz milletimizin ve Gazi şehrimizin başı sağ olsun" ifadeleri de yer aldı.

ŞAHİN’DEN PROVOKASYON UYARISI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, resmi sosyal medya hesabından 'provokasyona gelme' hashtagi ile uyarıda bulundu. 

Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, resmi twitter adresinden, 'provokasyona gelme' hashtagi ile uyarıda bulundu. Şahin, paylaşımında, "Kime hizmet ettiği belirsiz teröristler #Gaziantep'ime saldırdı. Başımız sağolsun. Sayın valimiz net bilgileri verecektir" paylaşımını yaptı. Şahin ardından yaptığı yorumda ise, "Bugüne kadar milli iradeyi gasp etmeye çalışanlar hep başarısız, pişman oldular. Bu sefer de olacaklar. Milletimizin kalbi rahat olsun" ifadelerini kullandı.

ABD Büyükelçisi Bass:

Gaziantep'te düzenlenen ve masum sivilleri hedef alan barbarca saldırıyı kınıyoruz. Türkiye'nin yanında duruyor, ortak terör tehdidini yenmek için yakın şekilde birlikte çalışmayı sürdürmeyi taahhüt ediyoruz.

ABD Büyükelçisi John Bass, Gaziantep'teki terör saldırısına ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dün akşam Gaziantep'te düzenlenen ve masum sivilleri hedef alan barbarca saldırıyı kınıyoruz. Müttefikimiz Türkiye'nin yanında duruyor, ortak terör tehdidini yenmek için yakın şekilde birlikte çalışmayı sürdürmeyi taahhüt ediyoruz" ifadelerini kullandı.

TAHMAZOĞLU: HAİN VE KALLEŞÇE

 Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, tüm ülkeyi yasa boğan saldırının hain ve kalleşçe olduğunu belirtti.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ülkemizi yasa boğan saldırının alçakça bulduğunu belirterek, “Bu saldırı ülkemizin birlik, beraberlik ve kardeşliğine yapılmış bir saldırıdır. Sivil halka yapılan bu saldırıyı ve bunların uzantılarını binlerce kez lanetliyorum. Ülkemizi bu tür saldırılarla asla yıldıramayacaklar. Bizler içeride ve dışarıdaki şer odaklarına karşı birlik berberlik içerisinde dim dik durarak onlara ve uzantılarına en güze cevabı vermeliyiz. Bu tür haince saldırılara en güzel cevap birlik ve beraberliğimizi artırmamız olacaktır. Türk halkı, terör örgütünü kullanarak toplumu şekillendirebileceğini zanneden ve iç karışıklık oluşturmak için çaba harcayan kesimlere en iyi cevabı, bir arada ve kardeşçe yaşayarak vermeye devam edecektir. Bu saldırılar milletimizin kardeşliğini asla bozamayacak. Bu tür haince saldırılara en güzel cevap birlik ve beraberliğimizi artırmamızla olacaktır. Saldırıyı planlayanlar elbet adalet önüne çıkarılacaktır. Son çırpınışlarını gördüğümüz bu terör saldırıları topraklarımızdan sonsuza kadar silecektir” dedi.

20 Ağustos'ta polis merkezine saldırı düzenlenmişti

Tahmazoğlu, dört yıl önce Gaziantep’te yine aynı gün bir bombalı saldırı olduğuna dikkati çekerek, “Gaziantep'te 4 yıl önce 20 Ağustos günü, Karşıyaka Polis Merkezi önüne bırakılan bomba yüklü otomobil infilak ettirilmiş birçok vatandaşımız yaşamını yitirmişti. Bugün yine 20 Ağustos’ta terör çirkin yüzünü bir kez daha göstererek, kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden vatandaşlarımızın en mutlu gününü kana bulayarak şehrimizi ve ülkemizi kanlı elleriyle yasa boğdular. Allah onları kahır adıyla cezalandırsın. Ne FETÖ, ne PKK, ne YPG, ne de DAEŞ’e bu ülkeyi böldürmeyeceğiz. Bu saldırılar bizlerin kardeşliğini asla bozamayacak” ifadelerine yer verdi.

TİRYAKİOĞLU: EMELLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR”

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Şahinbey ilçesi Beybahçe mahallesinde bir düğüne düzenlenen bombalı terör saldırısını kınayarak, başsağlığı mesajında bulundu. 

GTB Meclis Başkanı Selami Memiş ve GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, yayımladıkları kınama mesajında, masum insanları hedef alan hain terör saldırısını lanetleyerek, başsağlığı dileklerinde bulundular.

GTB Başkanları, yayımladıkları ortak mesajda, “ Cumartesi günü akşam saatlerinde Şahinbey ilçemize bağlı Beybahçe mahallesinde bir düğünde masum sivil insanlarımıza yönelik gerçekleştirilen acımasız terör saldırısında çok sayıda vatandaşımızın şehit olduğunu ve yaralandığını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Her türlü insani, ahlaki, vicdani ve dini değerden yoksun bu kalleş terör saldırısını tüm insanlık adına şiddet ve nefretle lanetliyoruz. Medeniyetlerin beşiği, barış, kardeşlik ve huzur şehri Gaziantep'imizin adını terörle bir araya getirmek isteyen şer güçler bu çirkin emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklardır. Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne göz diken bölücü mihraklar ve destekçileri şunu iyi bilsin ki, şanlı al bayrağımız altında birleşip, yüreği vatan aşkı ile çarpan aziz milletimiz milli birlik beraberliğini ülke genelinde her zaman muhafaza ederek ve provokasyonlara gelmeyerek hainlere en güzeli cevap verecektir. Bu kalleş saldırıyı gerçekleştiren veya gerçekleştirenler Yüce Türk adaleti önünde mutlaka hesap vereceklerdir. Menfur saldırıda yaşamını kaybeden hemşehrilerimize Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz. Ülkemizin ve şehrimizin başı sağ olsun” ifadelerine yer verdi.

KADOOĞLU: METANETİMİZİ KAYBETMEMELİYİZ

 TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Gaziantep’te gerçekleştirilen hain terör saldırısıyla ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Kadooğlu açıklamasında, son dönemlerde yapılan terör ortamının toplum kesimleri arasında provokasyon oluşturmaya dönük olduğuna dikkat çekerek, terör örgütlerinin tuzağına düşülmemesinin önemli olduğunu vurguladı. 

Kadooğlu açıklamasında, “Gaziantep’te gerçekleşen, birçok vatandaşımızın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan hain terör saldırısını tüm kalbimizle lanetliyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde terörün çirkin yüzü, toplumun huzur ve kardeşlik duygularını hedef almaya devam etmektedir. Diyarbakır, Van, Elazığ ve son olarak da Gaziantep’te provokasyon oluşturmaya hedefiyle gerçekleştirildiği açık olan alçak terör saldırısı karşısında toplumun tüm kesimlerinin sağduyusunu ve metanetini kaybetmemesi önem taşımaktadır.

Toplumsal uzlaşının oluşturduğu birlik ve beraberlik duygularının, tüm kesimlerde aynı ortak inançla perçinlendiği böyle bir dönemde terörün bütün şiddetiyle sivil vatandaşlara ve güvenlik personeline yöneldiği de dikkatlerden kaçmamaktadır. Terörün şiddet dilini kullanarak oluşturmaya çalıştığı kaos ve çatışma ortamı tuzağına düşmeden, sorumluların bir an önce adalet karşısına çıkartılması için el birliğiyle mücadele etmeliyiz.

Huzur ve istikrarı hedef alan, toplumu korku ve şiddet ile sindireceğini zanneden teröre karşı, bu zor zamanları hep birlikte atlatacağımıza inanıyoruz. İçinden geçtiğimiz, böyle dönemlerde hiç olmadığı kadar barışa, huzura ve güvene olan inancımız azalmamalıdır. Türkiye’nin başı sağ olsun” ifadelerine yer verdi.

BORA TEZEL: MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN”

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bora Tezel, Gaziantep'teki terör saldırısını kınadı. 

Tezel, terör saldırısıyla ilgili olarak yayımladığı mesajında, ‘‘20.08.2012 tarihinde Gaziantep’te meydana gelen menfur saldırının 4. yıl dönümünde meydana gelen, sivil vatandaşlarımızı hedef alan, hepimizi yasa boğan, alçak terör saldırısını Gaziantep Genç İşadamları Derneği olarak şiddetle kınıyoruz. İnsanoğlunun en temel hakkı olan yaşam hakkını masum vatandaşlarımızın elinden almayı kendine hak gören teröristleri lanetliyoruz. Yüzyıllardır barışın, hoşgörünün, kardeşliğin ve gelişimin kalesi olmuş olan Gazi şehrimizi hedef alan bu saldırının hiçbir şekilde amacına ulaşamayacağını, birlik ve beraberlik içerisinde bu topraklarda inatla ve huzurla yaşamaya devam edeceğimizi, gelişmemizin ve ülkemizi daha iyi noktalara götürmemizin önünde hiçbir şeyin engel olamayacağını altını çizerek belirtmek istiyoruz. Menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağolsun’’ ifadelerini kullandı.

GAÜN  SENATOSU: BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Gaziantep’in Akdere Mahallesi’nde, 20 Ağustos akşamı gerçekleştirilen bir düğün törenine düzenlenen ve 50 yurttaşın hayatını kaybettiği canlı bombalı hain saldırı, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Senatosu tarafından kınandı.

Rektör Prof. Dr. Ali Gür başkanlığında olağanüstü toplanan GAÜN Senatosu’nun 21 Ağustos 2016 tarih ve 16 nolu kararında, menfur saldırının, ülkemizin birlik, beraberlik ve huzurunu hedef aldığı vurgulanarak şu görüşlere yer verildi: “Gaziantep Üniversitesi senatosu olarak Gazi şehrimizde meydana gelen ve ülkemizin birlik, beraberlik ve huzurunu hedef alan masum vatandaşlarımıza, hemşerilerimize yönelik alçak terör saldırısını nefretle tel'in ediyoruz. Terörün rengi, kimliği, ismi ne olursa olsun ve nereden gelirse gelsin milletimiz tüm fertleri ile topyekün birlik ruhunu muhafaza edecek ve sıkılı bir yumruk gibi teröre karşı duracaktır. Alçak terör ve arkasındaki hain güçler milletimize şimdiye kadar boyun eğdiremediği gibi bundan sonra da asla eğdiremeyecektir. Teröre verilecek en kesin ve kararlı cevap birlik ruhumuzdur. Başta bir öğretim elemanımızın yakınları olmak üzere masum sivillerin kaybını bütün insanlığın kaybı olarak görüyor, bu eylemin destekçilerini, işbirlikçilerini bütün insanlık namına lânetliyoruz. Bu menfur hadisede hayatlarını kaybeden hemşerilerimize ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

EYÜP BARTIK: GÜÇLERİ YETMEYECEK

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, ülkenin birlik ve beraberliğini hedef alan menfur saldırının asla amacına ulaşamayacağını belirtti. 

Bartık, Şahinbey ilçesine bağlı Beybahçe Mahallesi'ndeki terör saldırısına ilişkin, Türkiye’nin bu dönemde daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Gaziantep halkının bu saldırıyı sağduyuyla aşacağını vurgulayan Bartık, “Vatandaşlarımızın sağduyulu olup provokasyonlara karşı uyanık olmasını ve bu tür eylemlerden uzak durmasını istiyoruz. Güvenlik güçlerinin saldırıyı kimlerin gerçekleştirdiğini en kısa zamanda ortaya çıkaracağına inanıyoruz. Bizlere düşen görev sabır ve sükûnettir” ifadelerini kullandı.

Bu tür saldırılarla birlik ve beraberliğin zedelenmesinin amaçlandığını vurgulayan Bartık, hiç kimsenin Türkiye’nin birlik ve beraberliğini bozmaya güç yetiremeyeceğini ifade etti.

Bartık, “Ülkemizin huzur ve birlikteliğini hedef alan menfur saldırı asla amacına ulaşamayacaktır. Patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, milletimize ve yakınlarına başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

KKTC BAŞBAKANI: ACINIZI PAYLAŞIYORUZ

 KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının, Anavatan Türkiye'nin Gaziantep ilinde yaşanan insanlık dışı terör saldırısının acı ve üzüntüsünü yürekten paylaştığını belirtti.

KKTC Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Özgürgün, dün Gaziantep’de yaşanan terör saldırısı nedeniyle taziye mesajı yayımladı. Özgürgün mesajında şu ifadeleri kaydetti:

"Anavatan Türkiye'nin Gaziantep ilinde yaşanan bu insanlık dışı saldırının acısını ve üzüntüsünü Kıbrıs Türk halkı olarak yürekten paylaşıyoruz. Sivil ve masum insanları hedef alan, bir düğün alanını kana bulayacak kadar gözü dönmüş teröristlerin bu alçak terörünü nefretle kınıyorum. Anavatan Türkiye'nin birlik ve beraberlik içinde bu tür olayların faillerinin üstesinden gelecek güç ve kudrette olduğunu biliyor ve bu tür insanlık dışı olayın bir kez daha asla yaşanmamasını diliyorum. Bu menfur saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve Türk milletine başsağlığı ve metanet, yaralılara acil şifalar dilerim."

KONUKOĞLU: LANETLİYORUM

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, terör saldırısından dolayı Gaziantep halkının her bir ferdine başsağlığı dileyerek, ‘’Gözünü kan bürümüş canilerin bu acımasız eylemini lanetliyorum’’ dedi. 

Konukoğlu, yayımladığı mesajında, Şahinbey ilçesi Beybahçe Mahallesinde bir düğünde yapılan menfur bombalı terör saldırısından derin üzüntü duyduklarını ifade ederek, saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diledi.

Böyle acıların bir daha yaşanmamasını temenni eden Konukoğlu, ‘’İnsanların en mutlu gününü kana bulamak, çoluk çocuk demeden masum insanlara kıymak apaçık caniliktir. Yüzyıllardır kardeşliğin ve hoşgörünün simgesi Gaziantep’te bu alçak saldırıyı yapanları ve destek verenleri şiddetle kınıyorum. Başımız sağ olsun. Gazi şehrimize büyük geçmiş olsun’’ ifadelerini kullandı.

Hain terör saldırılarıyla ülkemizin huzuru, birlik beraberliği ve istikrarının bozulmak istendiğine işaret eden GSO Başkanı Adil Konukoğlu, ‘’Türkiye güçlü bir ülkedir. Biz binlerce yıldır hiçbir dil, din, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan kardeşçe yaşayan büyük bir milletiz. Birlikte daha güçlüyüz. Gaziantep halkının da sağduyusuna güveniyoruz. Provokasyonlara gelmeyecek, teröre karşı tek yürek olarak birlik beraberliğine sahip çıkacaktır. Bizi bölmek, bizi birbirimize düşürmek isteyen içteki ve dıştaki hainlere hiçbir zaman fırsat vermeyecektir’’ ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.