1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Saldırıya tepki dayanışması
Saldırıya tepki dayanışması

Saldırıya tepki dayanışması

Gaziantep'te Kent Konseyi başta olmak üzere 40'a yakın sivil toplum kuruluşu, işyerinden kaçırılarak darp edilen Sevilay Çete Kale'ye yapılan saldırıyı kınadı.

A+A-

Kent Konseyi Başkanı Mehmet  Aslan basın açıklamasıyla bu saldırıyı kınarken, "Giderek yükselen kadına yapılan şiddete karşı toplumun tüm kesimlerini daha hassas olmaya ve mücadeleye çağırıyoruz" dedi. Atatürkçü Düşünce Derneğinde bir araya gelen STK'ların temsilcileri tepkilerini dile getirirken, bu arada Sevilay Kale'nin duygulandıran mektubu okundu. Kale mektubunda, "İçimdeki yara dışımdaki yaradan daha büyük. İçimdeki yara kadınlarımızın çaresizliğine ve acizliğine ağlıyor. Tüm dostlara tüm arkadaşlara ve duyarlılık gösteren destek veren herkese teşekkür ederim. Beni bu sevginin kurtardığına ve iyileştireceğine inanıyorum" dedi. Bu arada sanıkların çıkarıldıkları mahkemede tutuklandıkları öğrenildi.

KADINA ŞİDDET İNANILMAZ BOYUTLARA ULAŞTI

Atatürkçü Düşünce Derneği önünde yapılan basın açıklamasına kadınların ağırlıkta olduğu yoğun bir katılım oldu. Basın açıklaması metnini okuyan Merve Demir, toplumun her kesiminde bir tahammülsüzlük, sevgisizlik, şiddet eğilimi ve sonucunda hukuksuzluğun görüldüğünü belirterek, "Çağdaş bir hayatta kadına şiddet uygulanabilmesi kimsenin aklının ucundan bile geçmez. Adaletin uygulanabildiği, hukukun sorunlara çare olduğu toplumlarda şiddet olmaz. Oysaki yönümüzü döndüğümüz her yerde aile içinde, okulda, sağlıkta şiddet sıradanlaştı. Kadına şiddet ise yıllardır sürdürülen gerici politikalar ve kadının toplumsal rolü ve önemini değersizleştirme yaklaşımının doğal sonucu olarak inanılmaz boyutlara ulaştı" dedi.

YETKİLİLERİ TEDBİR ALMAYA DAVET EDİYORUZ

'Başta şiddet olmak üzere bir çok nedenle mağdur olan kadınların yanında kadınların durmasından doğal ne olabilir?' diyen Demir, "Kadına destek olan, sorununun çözümünde yardımcı olan iyiliksever çağdaş, başka bir kadının işkenceye maruz kalması milletin ve devletin affetmeyeceği yanlıştır. Bu vahşi ve acımasız şiddet yaklaşımının bir örneğini maalesef ilimizde yaşadık. Hayatı boyunca çağdaş bir yaşam için toplumsal sorumluluk hissederek çalışan öncü bir kadın, Sevilay Çete Kale hanım çalıştığı işlerinden güpe gündüz şehir eşkiyaları tarafından kaçırılmış ve canavarca hisle, saatlerce işkenceye sözlü ve fiziki saldırıya maruz kalmıştır. Ne yazıkki şu anda vücudundaki kırık ve yaralar nedeniyle ameliyat edilmiş hastanede tedavi görmektedir. Bu ve benzeri olayların yaşanmaması için yetkilileri gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz. Bu işkenceyi ugulayan insan müsveddelerinin en ağır şekilde cezalandırılması konusunda davanın takipçisi olacağız" diye konuştu. 

KALE'NİN MEKTUBU

Hastanede tedavi gören Sevilay Çete Kale, basın toplantısına duygulandıran bir mektup gönderdi. Kale'nin mektubunu Filiz Serin okudu. Kale mektubunda şunları dile getirdi:"Şiddet gören bir kadını sığınma evine yönlendirerek çaresiz bir kadına yardım edilmesi savının bile bu kadar büyük bir şiddete maruz kalması erkek şiddetinin toplumun ne kadar vahim ve korkunç bir boyuta ulaştığını göstermektedir. Ancak daha vahim olan ötekileştirme politikasının sosyal ve duygusal uçurumun ve farklılıklarımızın kullanılarak oluşturulan ayrımlaşmanın yarattığı kin, nefret ve hınç çok daha vahim ve korkunç boyutta. Şiddete uğrarken Cumhuriyetçilerin başı okumuş kadınsın, mali müşavirsin diyerek şiddeti artırmalı bu korkunç boyutun işaretleridir.Sonuç olarak içimdeki yara dışımdaki yaradan daha büyük. İçimdeki yara biz nasıl böyle bir hale geldik diye kanıyor. İçimdeki yara bu kadar büyük bir nefrete bu kadar büyük bir kine ağlıyor. İçimdeki yara kadınlarımızın çaresizliğine ve acizliğine ağlıyor. Dilerim yaşadığım bu acılar başka acıların yaşanmasını önleyecek sonuçlara neden olur. Tüm dostlara tüm arkadaşlara ve duyarlılık gösteren destek veren herkese teşekkür ederim. Beni bu sevginin kurtardığına ve iyileştireceğine inanıyorum." 

KENT KONSEYİ'NDEN KINAMA

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan, Cumhuriyet Kadınları Derneği Gaziantep Şube Başkanı ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 2'nci Başkanı Sevilay Kale Çete’nin kaçırılıp, darp edilmesi ile ilgili açıklama yaptı. Saldırıyı kınayan Aslan, "Giderek yükselen kadına yapılan şiddete karşı toplumun tüm kesimlerini daha hassas olmaya ve mücadeleye çağırıyoruz”dedi.

KADINLAR İÇİN GÖNÜLDEN EMEK VEREN BİRİ

Aslan, Sevilay Kale Çete'ye yapılan insanlık dışı saldırıyı kınadığı açıklamasında şunları söyledi:"Gaziantep’te, Cumhuriyetçi Kadınları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Kent Konseyi Kadın Meclisi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yapan, görev alan özellikle kadınlar için gönülden emek veren Sevilay Kale Çete, kendi ofisinden darp edilerek kaçırılıp ve ağır şekilde şiddete maruz kaldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bu insanlık dışı davranışın nedeni ise karısına ve çocuklarına şiddet uygulayan, hasta ruhlu bir saldırganın mahkeme kararı ile ailesinden uzaklaştırılmasına aracı olması" dedi.

KADINA ŞİDDET GİDEREK YÜKSELİYOR

'Şiddet bir insan hakkı ihlali olması ile birlikte; bireyi, aileyi ve toplumu derinden etkileyen bir hastalıklı ruh halidir' diyen Aslan, "Toplumun geleceğini oluşturan kadınlar ne yazıktır ki, türlü olumsuzluklarla çok daha fazla karşı karşıya gelmektedir. Sevilay Kale Çete ‘ye yapılan bu insanlık dışı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Giderek yükselen kadına yapılan şiddete karşı toplumun tüm kesimlerini daha hassas olmaya ve mücadeleye çağırıyoruz" dedi. 

TUTUKLANDILAR

Öte yandan Cumhuriyet Kadınları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Sevilay Kale Çete'yi kaçırıp darbettiği iddiasıyla yakalanan 1'i kadın, 4 kişi tutuklandı. Adliyeye sevk edilen şüpheliler Çete'nin eski iş ortağı Ali Ö, kardeşleri Elif ve Mehmet C. ve babası İlyas Ö, çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.   Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.