1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Salatalıkla yüzleri güldü !.
Salatalıkla yüzleri güldü !.

Salatalıkla yüzleri güldü !.

Karkamış ilçesinde, Avrupa Birliğinden sağlanan destekle kurulan seralarda yetiştirilen salatalıklar, çiftçilerin yüzünü güldürdü. Karkamış Köylere...

A+A-

Karkamış ilçesinde, Avrupa Birliğinden sağlanan destekle kurulan seralarda yetiştirilen salatalıklar, çiftçilerin yüzünü güldürdü. Karkamış Köylere Hizmet Götürme Birliğinin Kırsal Kalkınma Projesi GAP Bölgesel Kalkınma Programı kapsamında yürüttüğü ''Seracılığın Geliştirilmesi ve Kültür Bitkileri Üretiminin Yaygınlaştırılması'' çalışmasıyla, ilçedeki 4 köyde toplam 15 çiftçiye 15 sera tesisi kuruldu. Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Ali Ekber Parim, seracılık çalışmasıyla atıl iş gücünü seralarda değerlendirerek, çiftçilerin refah düzeyini yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

15 ÇİFTÇİ SERA TESİSİ KURDU

Finansmanına AB'nin de katkıda bulunduğu GAP Bölgesel Kalkınma Programı kapsamında yürüttükleri projenin bütçesinin 258 bin avro olduğunu ve bu bütçenin yüzde 15'inin çiftçiler tarafından karşılandığını ifade eden Parim, "Proje kapsamında 4 köydeki 15 çiftçi için birer dönümlük sera tesisi kurduk. Bunu bize gönderilen hibenin bir bölümüyle gerçekleştirdik. Diğer bölümüyle ise gübre, tohum, ekipman gibi ihtiyaçlarımızı karşıladık. Seralarda önce çilek üretmeyi denedik. Bazı sorunlar yaşayınca seralarda hıyar (salatalık) üretmeye karar verdik ve üretimde başarılı olduk" dedi. Parim, 18 aylık projenin Kasımda sona ereceğini belirtirken, proje öncesinde ilçede yalnızca 5-6 dekar sera alanı bulunduğunu, proje sonrasında seracılık yapmak isteyen çiftçilerin arttığını ifade etti.

KİLOSU 65-70 YKr'DEN SATIŞTA

Seralarda ürettikleri salatalıkları Gaziantep ve Nizip'te satışa sunduklarını ifade eden Parim, ''kilosu 65-70 YKr'den alıcı buluyor. Çiftçiler elde ettikleri kazançtan memnunlar. Tarla ürünlerinin piyasadan çekilmesiyle birlikte sera salatalığının fiyatı daha da yükselecek ve üreticinin kazancı daha da artacak'' diye konuştu.

YIL BOYU ÇALIŞIYORLAR

İlçede üzüm, Antep fıstığı ve hububat üretiminin yoğun olarak yapıldığını, yılda yaklaşık 3 aylarını tarla ve bahçelerinde geçiren çiftçilerin yılın geriye kalan aylarında çalışmadıklarını ifade eden Parim, "Seracılık yapan çiftçiler ise yıl boyu çalışıyor. Seracılık geliştiğinde yılın büyük bölümünde atıl kalan iş gücünü de üretimde kullanmış olacağız. İlçemiz toprak varlığı ve iklim koşulları açısından seracılık için çok elverişli. Çiftçimiz 100 dekar alana hububat ekerek elde ettiği kazançtan daha fazlasını, bir dekarlık sera tesisinden rahatlıkla elde edebiliyor" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.