1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sakatlar Derneği ve İŞKUR işbirliğine alkış
 Sakatlar Derneği ve İŞKUR işbirliğine alkış

Sakatlar Derneği ve İŞKUR işbirliğine alkış

Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi ve Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) işbirliğinde faaliyete geçirilen ’Ülkeme Katkı İçin Engelli...

A+A-

Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi ve Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) işbirliğinde faaliyete geçirilen ’Ülkeme Katkı İçin Engelli Değilim’ projesinin 5.yılı dolayısıyla basın toplantısı düzenlendi. Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Hulusi Kalender, Projeyle engelli bireylerin istihdamının kanıksandığını, Gaziantep'in Engelli İstihdamında Türkiye Ortalamasının üstünde ve %93,5 gibi bir doluluk seviyesine ulaştığını söyledi.

Şirvan Usta’da düzenlenen basın toplantısına İŞKUR Gaziantep İl Müdürü Siraç Ekin, Türkiye Sakatlar Konfederasyon Başkanı Yusuf Çelebi, Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Hulusi Kalender ve davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Hulusi Kalender, "Özellikle 4857 sayılı İş Kanunu’nun 33. maddesine göre engelli ve hükümlü çalıştırmayan işverenlerden kesilen paraları engellilere destek olmak amacıyla uygulamaya koyduğumuz projeye harcadık. Biz bundan 4 yıl önce Gaziantep’te engellilerle görüşmelerimizde bizden iş konusunda destek istiyorlardı. Kentimizde bir sanayi şehri olmasından dolayı, ayrıca yüzde 3, engelli kontenjanını doldurmaktaki eksiklikten dolayı böyle bir proje başlattık. Engelli istihdamında bazı sıkıntılar vardı. Biz dernek olarak bu durumun farkına vardık" dedi.

'Projemiz başladığı tarih itibariyle projemizde belirttiğimiz adımlar başarılı bir şekilde bitirilmiştir' diyen Kalender, "50 ve yukarı sayıda işçi çalıştıran işyerleri için 4857 sayılı kanunun 30’ uncu maddesi uyarınca getirilen % 3 istihdam zorunluluğu kapsamında İŞKUR’a iş başvurusunda bulunmuş engelli işçi adaylarının uygun iş ortamlarında istihdamlarını sağlanmıştır. Bir yıllık çalışma ile ortaya çıkan veriler , sonuçlar  ve analizler göz önüne alınarak  projenin  devam eden yıllardaki başarı oranını yükseltecek istihdam faaliyetleri kazanılan deneyimlerle artarak devam etmiştir" diye konuştu.

 

  Proje  sonuna doğru engelli bireylerin istihdamının kanıksandığını, Gaziantep Engelli İstihdamında Türkiye Ortalamasının üstünde ve %93,5 gibi bir doluluk seviyesine ulaştığını belirten Kalender, "Diğer İllerin örnek gösterdiği projemizle engellilerin sosyal yaşam seviyeleri artmaya devam edecektir. Geçen dört yıl içerisinde 2987 engelli ile birebir çalışılmış, 1050 engelli istihdam edilmiştir. Projede belirtilen işe yerleştirme hedef sayısı her dönem kendi içinde artarak devam etmiştir. İş yerlerine yerleştiremediğimiz ,veya çalışmaya uygun olmayan iş yerlerine gidemeyen, ağır engelliler için Dernek merkezimizde Engelsiz İstihdam Merkezini kurarak, Engelsiz atölyeler faaliyete geçirerek ,kentin en önemli firmalarının bez çanta ihtiyaçları karşılanmaktadır.Her gün evlerinden alınarak tekrar evlerine bırakılarak istihdama katılmaları sağlanmıştır" dedi.

 

 

Kalender’in ardından konuşan Türkiye Sakatlar Konfederasyon Başkanı Yusuf Çelebi, "Artık birilerinin getirdiği projeleri engellemekten çok bu projelerin sürdürebilirliğini görmek gerektiğini düşündük. Ancak bu proje verildikten sonra proje Gaziantep’te çok ciddi ses getirmeye başladı. 5 yıldan bu yana bu proje devam ettiriliyor" diye konuştu.

 

İŞKUR Gaziantep İl Müdürü Siraç Ekin ise, "Ülkeme Katkı İçin Engelli Değilim projesi hakikaten çok kayda değer ve ayakları yere sağlam basan bir projedir. Bu projeyi çok önemsediğimiz için alt kademeden, üst kademeye bütün herkesle beraber çalıştık. Çünkü hep beraber çalışıp değerlendirerek projeleri hayata geçiriyoruz’’ ifadelerini kullandı.

 

Yapılan konuşmaların ardından Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi ve Gaziantep İŞKUR Şubesi arasında protokol imzalandı. Basın toplantısı Şirvan Usta’da yapılan baklava ikramının ardından sona erdi. Bülten

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.