1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şaka değil gerçek
Şaka değil gerçek

Şaka değil gerçek

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, 200’ü aşkın mahkeme başkanı ve Başsavcının yanı sıra, 2500 hâkim savcının yerini değiştirdiği son kararnamesinde,...

A+A-

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, 200’ü aşkın mahkeme başkanı ve Başsavcının yanı sıra, 2500 hâkim savcının yerini değiştirdiği son kararnamesinde, Gaziantep mahkemelerine başkan atamadığı ortaya çıktı.  Gaziantep Barosu Başkanı Ali Elibol, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Gaziantep mahkemelerine başkan atamamasını eleştirdi. Elibol, "Sanki Gaziantep Adliyesinin bir sürgün adliyesi algısının yaratılması Gaziantep Barosu olarak bizi çok rahatsız etmektedir" dedi.

3 BİN DOSYA SAHİPSİZ KALDI

HSYK, Gaziantep mahkemelerine başkan atamayı unutunca ve üç bin dosyanın sahipsiz kaldığı bildirildi. Gaziantep Adliyesi’nde şimdi bu mahkemelere hangi hâkimlerin başkanlık edeceği konuşuluyor. Suça konu olan binlerce dosyanın ortada kalmasına neden olan bu krize ise, “Asliye Ceza Mahkemeleri’nin” çözüm olacağı ifade ediliyor. Buna göre, boş bırakılan bu dört mahkemenin başkanlıklarına, ağır ceza mahkemesi tecrübesi olmayan Gaziantep Asliye Ceza Mahkemesi hâkimleri arasından yetkilendirme yapılacağı belirtiliyor.

GAZİANTEP SÜRGÜN YERİ Mİ ?

Gaziantep Barosu Başkanı Ali Elibol, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Gaziantep mahkemelerine başkan atamamasını eleştirdi. Gaziantep'e ağır ceza mahkemesi başkanları ve başsavcıların düz savcı olarak gelmelerine de tepki gösteren Elibol, "Sanki Gaziantep Adliyesinin bir sürgün adliyesi algısının yaratılması Gaziantep Barosu olarak bizi çok rahatsız etmektedir" dedi.

VEKİLLERLE DOLDURULACAK

6 tane ağır ceza mahkemesinin bulunduğu Gaziantep'te 4 tane başkanın tayininin çıktığını, ikisinin ise devam ettiğini belirten Elibol, "4 tane ağır ceza mahkemesi başkanının tayini çıkmasına rağmen, bunların yerine ağır ceza mahkemesi başkanının atanmaması bu derece önemli olan mahkemelerin vekil başkanlarla doldurulacağını göstermektedir" dedi.

DÜZ SAVCI GELİYOR

Bunun yargı bağımsızlığı hakim teminatı ve adil yargılanma hakkını ihlal edeceği düşüncesi ve kuşkusunda olduklarını dile getiren Elibol, "Oysa buraya 6 veya 7 tane ağır ceza mahkemesi başkanı kürsü hakimi olarak görevlendirilmişlerdir. Diğer 4 ağır ceza mahkemesine başkan atanmaması eksikliğinin acilen giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Buraya ağır ceza mahkemesi başkanları ve başsavcılar da düz savcı olarak geliyorlar. Sanki Gaziantep Adliyesinin bir sürgün adliyesi algısının yaratılması Gaziantep Barosu olarak bizi çok rahatsız etmektedir. Gaziantep, gerek sosyal, gerekse ekonomik yaşam acısından Türkiye'nin önde gelen illerinden birisidir. Böyle bir algının yaratılmamasını isterdik. Bu algıdan biran önce Gaziantep'in kurtulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu algıdan ben çok rahatsızım, Gaziantep halkının da rahatsız olması gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu. 

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.