1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sait Köse ile Akif Ekici listesi
Sait Köse ile Akif Ekici listesi

Sait Köse ile Akif Ekici listesi

CHP'de işler iyice karıştı. Seçim sonrası ilçeleri görevden alan il yönetimi, daha sonra genel merkezin inisiyatifiyle istifasını sundu. Daha sonra mevcut...

A+A-

CHP'de işler iyice karıştı. Seçim sonrası ilçeleri görevden alan il yönetimi, daha sonra genel merkezin inisiyatifiyle istifasını sundu. Daha sonra mevcut il başkanı Sait Köse, oluşturacağı yeni yönetimi genel merkeze verdi. Ancak son anda genel Başkan Kemal Kılıçdardoğlu'nun, eski Milletvekili Akif Ekici'yi Ankara'ya çağırarak, il başkanı ve yönetim için farklı bir liste hazırlamasını söylediği açıklandı. Bunun üzerine Akif Ekici önderliğinde seri toplantılar yapıldı ve yeni yönetim arayışına geçildi. Bu teşebbüs partide çeşitli eleştirileri ve uyarıları beraberinde getirdi. Bu arada listesini Ankara'ya gönderen Sait Köse ile il başkanlığına aday olan Akif Ekci'nin listesindeki isimler belli oldu. 

En doğru tespiti ise Abdullah Karabiber yaptı. Ekici'nin toplantısına katılan Karabiber, "İstifa etmiş bir il başkanının istifası henüz kabul edilmemişken ve üstelik il başkanının yeni yönetim listesi genel başkanının masasındayken nasıl ikinci bir yönetim listesi hazırlanır. Genel merkez ya diğer listeyi onaylarsa ne olacak? Sürecin başından beri bu karara şerh düştük. Bu şerh Akif Bey'in şahsiyetiyle ilgili değil. Bu sürecin yönetimi ile ilgili problemi var. Sait Köse başkanlığında oluşturulmuş yeni bir yönetim listesi var. Gaziantep'le ilgili parti iradesinin haricinde bir değerli büyüğümüz görevlendirilmiş. Bu süreci netleştirmek lazım"dedi. 

NELER YAŞANDI

İl Başkanı Sait Köse'nin istifasının ardından eski milletvekili Akif Ekici, yeni bir il başkanı ve il yönetimi için harekete geçti. İlçe Başkanları, meclis üyeleri ve partinin önde gelenleriyle toplantı üstüne toplantı yapan Ekici, son olarak Şahinbey ilçe binasında parti örgütüyle yeni yönetim için biraraya geldi. İlçe başkanları Akif Ekici'nin il başkanı olması yönünde görüş bildirirken, bazı partililer Sait Köse'nin istifasının kabul edilmediğini, hatta Köse'nin yeni yönetim listesinin Genel Başkanın masasında olduğunu belirterek, 'güç savaşı'na bizi katmayın diye toplantıyı terketti.

CHP'de Sait Köse'nin istifasının ardından, kongre sürecini yürütecek bir yönetim oluşturulması için genel başkan tarafından görevlendirilen eski Milletvekili Akif Ekici, çalışmalarını sürdürüyor. Önce partinin önde gelenleriyle bir toplantı yapan Akif Ekici, daha sonra ilçe başkanları ve meclis üyeleriyle biraraya geldi. Ekici, Cumartesi günü de Şahinbey ilçe binasında partililerle bir istişare toplantısı yaptı. 2.5 saat süren toplantıda, Ali Şimşek, Abdullah Karabiber, Ahmet Baydilek, Mahmut Kozbaş, Hayri Öztürk söz alarak görüşlerini dile getirdi. 

KAOSU DERİNLEŞTİRİR

Toplantıda neler konuştuğunu sorduğumuz Ali Şimşek, bu süreçte kişilerin değil, partinin kurumsal kimliğinin ön plana çıkarılması gerektiği üzerinde durduğunu söyledi. Şimşek, "Kurtarıcı aramaya gerek yok. Ortak akılla, kollektif şekilde bu süreci yönetelim. Bir çalışma grubu oluşturulsun. Bu çalışma grubu ilçe başkanları, meclis üyeleri marifetiyle yürütülsün. Bu arkadaşlar genel başkan, genel sekreter ve partili arkadaşlarla görüşerek Gaziantep'te nasıl bir örgüt, yönetim, nasıl bir yapılandırma istiyor bunları dile getirsinler. Genel Başkanın bir kişiyi görevlendirmesi doğru değil. Kaosu derinleştirir. Bu partinin Gaziantep'ten sorumlu MYK üyesi, PM üyesi, milletvekili var. Bu görev onlara verilmeli. Daha sonra partiyi derleyip toplayacak, saygınlığına katkı sunacak, kongreler sürecini demokratik, şeffaf, parti hukuku, üye hukukunu gözetecek şekilde yeni bir yönetim oluşturulsun. Bu konuda her türlü katkısı sunmaya hazırım. Aksi halde bu sürecin içerisinde yokum. Kişileri merkeze koyan bencil siyaset anlayışına katkı sunmayacağım" dedi.

DOĞRU DEĞİL

Abdullah Karabiber de, kişilerin güç gösterisinin bir tarafı olmayacaklarını, buna katkı sunmayacaklarını belirterek, "İstifa etmiş bir il başkanının istifası henüz kabul edilmemişken ve üstelik il başkanının yeni yönetim listesi genel başkanının masasındayken nasıl ikinci bir yönetim listesi hazırlanır. Genel merkez ya diğer listeyi onaylarsa ne olacak? Sürecin başından beri bu karara şerh düştük. Bu şerh Akif Bey'in şahsiyetiyle ilgili değil. Bu sürecin yönetimi ile ilgili problemi var. Sait Köse başkanlığında oluşturulmuş yeni bir yönetim listesi var. Gaziantep'le ilgili parti iradesinin haricinde bir değerli büyüğümüz görevlendirilmiş. Bu süreci netleştirmek lazım. Gaziantep'te hala istifası kabul edilmemiş il başkanı, il yönetimi varken, genel başkanın masasında yönetim listesi varken, bizim yeni bir il başkanı ve yönetimi arayışımızı doğru bulmuyorum. Bu süreci yönetirken istifa tek taraflı beyandır. 3 haftadır bir adım atılmamıştır. Sayın Köse, il başkanı olarak davetlere katılmakta, beyan vermektedir. Önce genel merkez bu sürecin önünü açsın" diye konuştu.

İLÇE BİNASINDA İL BAŞKANI ARANMAZ

Bu toplantının il binasında yapılması gerektiğini dile getiren Karabiber, "İlçe binasında il başkanı aranmaz. Sürecin önü açıksa il başkanlığında toplanmalıydık. Kişiler arasında güç denemesinin bir tarafı olmayacağım. Genel başkanın masasında bir kişi adına liste varsa, listeler arasında bir tercih ortaya konacak. Diğer liste tercih edilirse, diğer listedekilerin düştüğü durum ne olacak? Bu süreç Gaziantep'te kişiler arasında güç ispatına dönüştürülecekse bu sürecin dışındayız. Sürecin gidişatının doğru olmadığını düşünüyorum. Bu sürecin netleştirilmesi lazım, netleştirildikten sonra katkı sunmaya hazırız" dedi.

Ahmet Baydilek ise, tüzük dahilinde bu işe müdahil olunması gerektiğini söyledi. 

Naci Kılıç ise, 9 ilçe başkanının görevden alınmak istenmesini eleştirdi. Kılıç, "Kongre sürecine girdik. İlçeleri görevden almanın bir anlamı yok. Herkes görevinin başında kalsın. Akif Ekici'ye destek veriyorum" dedi. 

Toplantıdan sonra bir komisyon oluşturuldu. İlçe Başkanları Akif Ekici'nin il başkanı olmasını isterken, bazı meclis üyeleri ve partililer toplantıyı terketti.

SAİT KÖSE'NİN ANKARA'YA BİLDİRDİĞİ YÖNETİMDE KİMLER VAR ?

Sait Köse yeni il yönetim kurulu listesini genel merkeze gönderdi. Ayın 29'unda gönderdi.

12 eski asilden, 3 tane de yedekten olmak üzere 15, 10 tane de yeni ve dışarıdan isimler olduğu öğrenildi. 

eski isimler: Sait Köse, Bora Zor, Öner Güneş, Erol Karabay, Kadir Yemişen, Mustafa Gültekin, Nejdet Küçükparmak, Nuri Kav, Mehmet Erçöçen, Mesut Karavelioğlu, Mehmet Bozfırat, Mehmet Ankay, Semra Öztürk, Fahri Tiryaki.

YENİ İSİMLER

Köse'nin listesinde dışarıdan ise Nihat Bencan, Sait Yalçın, Servet Demir, Mehmet Buğur, Nedret Kitapçı, Nuri Kumru, Ercan Karaata, Bülent Yılmaz, Erol Göbelek ve Mehmet Ali Uğurluer'in de bulunduğu öğrenildi. 

AKİF EKİCİ'NİN LİSTESİNDE KİMLER VAR

CHP'de Akif Ekici'nin il başkanlığındaki yönetim ise yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Alınan bilgiye göre, Aki Ekici'nin il başkanı olmasını isteyen partililer, bu durumda listeye girebileceklerini söylediler. Bunlar arasında  Ahmet Yılmazkaya, İrfan Kaplan, Lütfü Demir, Naci Kılıç, Mustafa Doğan, Halil Acıoğlu, Fethi Albayram, Arif Kaplan, Neşet Uçar, Ali Şahin ile bazı hukukçuların ve bayanların olduğu öğrenildi.

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.